Про необхідність внесення змін до пенсійної реформи перед виборами говорили майже всі політичні сили. Навіть комуністи, які в минулому скликанні голосували за прийняття цієї сумнозвісної реформи, в новому скликанні вже нарекли її антинародною і зареєстрували відповідний законопроект. Альтернативні законопроекти про зміни до пенсійної реформи внесли ще 3 депутати – представниця «Батьківщини» Людмила Денисова, позафракційні Сергій Міщенко та Володимир Литвин. Першим депутати розглянули законопроект комуністів. Вже 2 квітня його винесли на голосування у сесійну залу. Нагадаємо, що тоді позафракційний депутат Ігор Єремеєв з трибуни Верховної Ради наголосив, що недолугу пенсійну реформу треба вімінити. Але законопроектний варіант від комуністів містить численні недоліки і є популістським. Як наголосив народний депутат Ігор Єремеєв, комуністи вимагали посади для своїх людей у вищих органах влади, фактично використовуючи як «козир» в перемовинах з Партією регіонів законопроект про скасування пенсійної реформи. В той день законопроект комуністів так і не зміг набрати 226 голосів на підтримку свого проекту Закону.
Решту законопроектів про зміни до пенсійної реформи внесли в сесійну залу 17 квітня. Ігор Єремеєв тоді висловив спільну позицію позафракційних депутатів-мажоритарників про те, що вони підтримають всі ці проекти закону, але для того, щоб вони були прийняті стовідсотково, їх необхідно об’єднати в один документ.
Запропонований варіант міг би дати реальний шанс скасувати пенсійну реформу. Але до позиції волинських мажоритарників не прислухались, та всі ці законопроекти поодинці «згубили». Першим було невдале голосування за законопроект Сергія Міщенка. Щоб прийняти його, забракло всього трьох голосів. Другим було голосування за законопроект Людмили Денисової. Результат знову негативний. Не вистачило п’яти голосів. Третім голосували за законопроект Володимира Литвина і знову негативний результат. Не вистачило 18 голосів. Волинські мажоритарники дотримали слова та проголосували за всі три законопроекти, але, на жаль, цього було замало.
Отже, за підсумками такого голосування та фактичного провалу скасування пенсійної реформи Верховною Радою, позафракційні волинські депутати заявили, що зроблять все можливе, щоб Верховна Рада знову повернулась до розгляду питання скасування пенсійної реформи.
Треба віддати належне, свого слова мажоритарники від Волині дотримали. Так, 15 травня до Верховної Ради був поданий новий, ґрунтовний проект закону про внесення зміни до Закону країни «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Серед його авторів, окрім іще трьох позафракційних депутатів, – три волинські мажоритарники: Івахів, Єремеєв, Мартиняк.
Коментуючи доцільність нового законопроекту, народний депутат Степан Івахів заявив, що такий закон необхідний, адже треба шукати шляхи виправлення недоліків пенсійної реформи. «В моїй передвиборчій програмі записано, що жінкам слід повернути пенсійний вік – 55 років. Після голосування 17 квітня, коли не дали прийняти жодного з трьох законопроектів про скасування пенсійної реформи, у мене було багато зустрічей в окрузі. Я спілкувався із сотнями людей і обіцяв їм, що не опускатиму рук і підтримаю будь-який інший законопроект, який поверне жінкам пенсійний вік, а якщо ніхто не зареєструє такий законопроект – я із своїми колегами сам його зареєструю, – сказав Івахів. – Тож ми з Ігорем Єремеєвим, Сергієм Мартиняком, Володимиром Литвином та іншими депутатами зареєстрували відповідний законопроект. І тепер я закликаю всіх тих обранців, які клялися людям, що повернуть жінкам пенсійний вік, але чомусь не проголосували за попередні законопроекти, попри все, проявити стійкість та виконати волю своїх виборців», – заявив Степан Івахів.
Народний депутат пояснив деталі розробленого законопроекту – коли запровадили пенсійну реформу, збільшили страховий стаж, необхідний для призначення пенсії і для чоловіків, і для жінок відразу на 10 років. Тому сталося, що особи передпенсійного віку, які до запровадження реформи мали достатній страховий стаж, після змін таку можливість втратили. Людей фактично позбавили права на призначення пенсії за віком у повному розмірі. Для чоловіків підвищення страхового стажу призвело до втрати понаднормового стажу. У зв’язку з цим законопроект позафракційних мажоритарників від Волині встановлює, що мінімальний розмір страхового стажу знову має становити, як і до реформи – 30 років для чоловіків і 25 – для жінок. Волинські народні обранці сподіваються, що інші депутати відкинуть, врешті-решт, свої політичні амбіції й проголосують за цю законодавчу ініціативу, мета якої – соціальна справедливість для мільйонів громадян, які десятки років сумлінно працювали і мають право на достойну пенсію.
Олексій ДЕНИСЕНКО.