29 жовтня під головуванням Василя Голядинця, голови Шацької райдержадміністрації, відбулося чергове засідання колегії райдержадміністрації, в якому взяли участь його заступник Володимир Бугайчук, члени колегії, керівники відділів та структурних підрозділів райдержадміністрації, державних установ і організацій району, селищний та сільські голови.
Першим члени колегії розглянули питання про стан виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади та дотримання чинного законодавства виконавчим комітетом Ростанської сільської ради, про що інформувала Вікторія Кужель, керівник апарату райдержадміністрації. Перевіркою, яка тривала протягом жовтня, встановлено, що сільською радою проводиться відповідна робота по виконанню делегованих повноважень. Так, жителі сільської ради забезпечені доступом до товарів першої необхідності, транспортне сполучення задовольняє потреби жителів. Всі населені пункти забезпечені доступним зв’язком. На території сільської ради два підприємства займаються сільським господарством: це ПП «Флора», яке вирощує лохину на 213 га, та фермерське господарство «Салма», яке з 2017 року орендує 220 га земельних часток-паїв та вирощує на них зернові технічні культури.
Розповіла Вікторія Кужель і про роботу із паюванням земель на території сільради (за 9 місяців 2018 року до Шацької РДА за документацією звернулось 10 осіб), виконання бюджету органом місцевого самоврядування, діяльності закладів освіти (школи та дитсадка в селі Ростань), земельної сфери, військового обліку, роботу із сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах, співпраці із службою зайнятості у сфері працевлаштування безробітних та організації громадських робіт, виконанні програми соціально-економічного розвитку сільської ради.
Окрема увага – на правопорушеннях, які протягом року були скоєні на території Ростанської сільради. Так, за цей період зареєстровано 5 кримінальних правопорушень, серед яких – факт крадіжки, умисного нанесення тілесних ушкоджень, шахрайства та декларування недостовірної інформації. Серед зареєстрованих правопорушень лідирують факти розпивання спиртних напоїв у громадських місцях або поява в нетверезому вигляді. Виявлено 4 факти невиконання батьками своїх обов’язків по вихованню дітей, водіння авто у нетверезому стані. Василя Голядинця цікавило, скільки протоколів було складено поліцією за самогоноваріння, адже ця проблема породжує інші: алкоголізм місцевого населення, а звідси – й скоєння злочинів та правопорушень. На це поліцейський повідомив, що виявлення таких фактів ускладнює недостатня кількість дільничних офіцерів поліції, відповідно не завжди вдається тримати питання на контролі та проводити результативні рейди.
Стосовно розвитку громади, то голова сільської ради Мирослава Кликоцюк повідомила, що зараз проводиться ремонт даху у сільському клубі, а на ремонт ФАПу виділено 20 тис. грн., які необхідно використати до кінця року. Серед рекомендацій комісії – контролювати та збільшувати наповнення до бюджету, усунути недоліки в роботі, виявлені перевіркою та інші. Загалом члени колегії визнали роботу Ростанської сільської ради задовільною.
Наступним обговорили виконання бюджетних призначень Шацькою державною податковою інспекцією Любомльського управління за 9 місяців цього року, про що звітувала Світлана Сулік. Зокрема, у своєму виступі вона зауважила, що за звітний період по Шацькому району (включно з Шацькою селищною радою) до бюджету надійшло 24 млн. 374 тис. грн. податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Бюджетні призначення виконано на 110,5%. Додатково до бюджетних призначень надійшло 2 млн. 556 тис. грн. В порівнянні з минулим роком надходження зросли на 6 млн. 190 тис. грн. Станом на 1 жовтня на обліку перебуває 418 суб’єктів господарської діяльності – фізичних осіб, на спрощеній системі оподаткування перебуває 279, на загальній – 139, та 245 юридичних осіб, в тому числі одна особа займається сільською діяльністю. За 9 місяців надходження з податку на доходи з фізичних осіб виконано на 107% (до бюджету додатково надійшло 994 тис. грн.), з плати за землю юридичними особами бюджет додатково отримав 531 тис. грн., акцизу – 37 тис. грн., податку на нерухомість – 550 тис. грн. Саме останній вид податку, за словами Світлани Сулік, має резерв, адже не всі об’єкти ще зареєстровані та введені в експлуатацію, хоча там ведеться комерційна діяльність.
Аби більше наповнити місцеві та районний бюджети, податківці пропонують активізувати роботу районної комісії райдержадміністрації по легалізації найманих працівників, обстеження місць здійснення підприємницької діяльності, пилорам. Відповідну роз’яснювальну роботу та надання методичних рекомендацій, а також взяти участь у роботі комісії податківці завжди готові. Окрім того, сільради мають ще незадіяні резерви з наповнення бюджетів, це, зокрема, податок на нерухомість та туристичний збір, а відповідно – й декларування фізичними особами, які приймають відпочивальників, своїх доходів та сплати ПДФО.
– Раз ми просимо в області кошти на різні об’єкти, маємо давати свою частку фінансування в розмірі 10% на будівництво школи та амбулаторії в Піщі (це немалі кошти для районного бюджету. – Авт.), натомість не можемо зібрати податки, які зобов’язані. Завжди так не буде. Платитимуть всі, – додав голова Шацької РДА Василь Голядинець.
Як відзначила Світлана Сулік, резерв з туристичного збору по сільський радах, для яких це питання є актуальним, становить приватний сектор, де люди не зареєстровані як підприємці. «Поки ми не зробимо показові виїзди із штрафуванням осіб, які приймають відпочивальників і не платять ні туристичного збору та не декларують доходи – нічого не буде, люди не платитимуть. Це фактично йде порушення закону про заняття підприємницькою діяльністю без державної реєстрації. В цьому році жодного такого обстеження не було. Повноваження на це у районних комісій, і в сільських рад є. Ми готові брати в цьому участь і рекомендуємо залучати до цього працівників поліції», – наголосила Світлана Сулік.
Про те, що це питання будуть обговорювати в районі не раз, а за сприяння сільських рад планують зібрати інформацію про те, скільки приватних садиб та баз приймає відпочивальників, аби мати повну картину потужності прийому туристів по району, – говорив Василь Голядинець: «Це питання в районі маємо вирішити до початку наступного сезону, адже тепер облаштовується дорога в Світязі біля набережної, будуватиметься каналізація. Це приверне на озера ще більшу кількість туристів. Прошу сільські ради включатися в роботу».
Тимчасово виконуючий обов’язки військового комісара райвійськкомату Сергій Рибін доповів про роботу закладу, пов’язану з комплектуванням та призовом громадян на строкову службу та за контрактом. Так, з початку року було відправлено у військо і зараховано до бойових частин 12 військовослужбовців за контрактом. Під час весняного призову на строкову службу відправлено 10 юнаків, що становить 83% від планового завдання (Шацьк – 5, Піща – 2, Пульмо – 1, Пулемець – 1, Ростань – 1). З 1 жовтня по 31 грудня триває осінній призов на строкову військову службу. На даний час план поставки призовників виконано на 32 % – призвано у війська 6 юнаків (план – 19). Пішли служити юнаки з Шацька – 1, Світязя – 3, Піщі – 1, Пулемця – 1. У 2017-2018 навчальному році відбулася низка заходів допризовної підготовки молоді району, а також підготовчі заходи до проведення приписки юнаків 2002 року народження, яка розпочнеться із 6 січня 2019 року.
Сергій Рибін зазначив, що на Волині успішно тривають заходи поетапного переходу військових комісаріатів у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до вимог державної програми розвитку Збройних сил України до 2020 року, переформування військових комісаріатів у територіальні центри планується завершити до 30 грудня 2019 року. Сумісний план роботи погоджено у червні з Шацькою РДА та визначається потреби у фінансовому ресурсі та матеріальних засобах для необхідності облаштування будівель, проведення ремонтів. Відповідні заявки подано до Волинського облвійськкомату.
Військовослужбовець озвучив і питання перевірки військового обліку у підприємствах та установах (загалом мають перевірити 53 заклади). За результатами перевірок, які вже проведені, є певні недоліки, але в кращу сторону спрацювали Пульмівська, Світязька, Ростанська сільські та Шацька селища ради. Серед організацій та установ комісар відзначив Шацький лісовий коледж, ДП «Шацьке УДЛГ», Шацький національний природний парк, відділ освіти, молоді та спорту. Покращило свою роботу з питань військового обліку КП «Будинкоуправління». Стосовно демобілізованих військовослужбовців, то зараз на обліку їх 112. Цим особам надаються роз’яснення їхніх прав на соціальний та правовий захист.
Про хід виконання районної цільової соціальної Програми оздоровлення та відпочинку дітей інформувала Людмила Єрофєєва, начальник відділу освіти, молоді та спорту РДА. Вона повідомила, що на умовах співфінансування з обласним бюджетом було виділено з районного бюджету 35 тис. грн. ( загальна сума – 70 тис. грн.) для придбання путівок в стаціонарні заклади оздоровлення та відпочинку. Також укладено договір з Володимир-Волинською спеціалізованою школою-інтернатом І-ІІІ ст. «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» на придбання 16 путівок, що дало можливість з 7 по 27 серпня оздоровитись 8 дітям з багатодітних сімей, 3 дітям учасників АТО, 3 дітям, які постраждали від аварії на ЧАЕС, 1 дитині з малозабезпеченої сім’ї та 1 талановитій та обдарованій дитині. Вартість одного дня перебування в таборі «Світязь» с. Пульмо становила 198 грн.
Окрім цього, на виконання вищезазначеної Програми, у 2018 році було організовано роботу двох таборів з денним перебуванням на базі закладу загальної середньої освіти села Пульмо, в якому відпочило 40 дітей, та закладу загальної середньої освіти села Світязь, в якому відпочило також 40 дітей. В перчу чергу, до відпочинку залучались діти пільгових категорій: 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, 1 дитина-інвалід, 2 дітей, постраждалих від аварії на ЧАЕС, 18 дітей з багатодітних сімей, 12 з малозабезпечених сімей, 9 дітей учасників АТО, 5 дітей із сімей, які перебувають у складних сімейних обставинах, 19 дітей, які знаходяться на диспансерному обліку. Всього станом на 20 жовтня оздоровленням та відпочинком охоплено 108 школярів (планувалось 96), що становить 112%. «Плануючи бюджет на наступний рік, будемо старатися передбачити більше коштів на оздоровлення дітей. Це має бути в нас у пріоритеті», – відзначив Василь Голядинець.
Детально проаналізувавши питання, голова райдержадміністрації та члени колегії внесли ряд відповідних доручень та пропозицій. По кожному питанню прийняті відповідні рішення колегії.
На завершення Василь Голядинець акцентував увагу очільників громад, правоохоронних структур та рятувальних служб на проблемі пожеж в екосистемах, яка виникає з року в рік на теренах Шацького району. Людська безпечність та безвідповідальність стає причиною загорання торфовищ, особливо це стосується Самійличівського старостинського округу, де зараз горять торфовища. «Оперативно спрацювали у селі Піща, де горіли торфи. Тепер вже тиждень горять торфи в Самійличах. Люди безкарно й далі палять на городах траву, безпечно себе поводять з вогнем. Не думають ні про своє здоров’я, ні про своїх дітей. Знищуються вогнем особливо цінні землі, на яких могли б господарювати якщо не наші, місцеві люди, то інвестори. За декілька років допаляться до того, що інвесторам справді не буде що запропонувати. Прощу правоохоронні служби та очільників громад попрацювати з людьми та знайти винних у пожежах. Я буду чекати результату. Окрім того, на ліквідацію пожеж витрачаються державні кошти, які могли б спрямовуватися на школи чи садочки у цих селах», – відзначив Василь Голядинець.
Як повідомив Анатолій Пінкевич, начальник Шацького РС УДСНС, з початку року в екосистемах Шацького району зареєстровано 10 пожеж (Шацька селищна рада – 7 випадків, з яких шість сталося по Самійличівському старостинському окрузі, Світязька, Піщанська та Грабівська – по одному. «Не раз наголошував, щоб керівники громад проводили роботу з людьми, але більш ніж упевнений, що цього ніхто не робив. Прекрасно в селі всі знають, хто і де палив. Особливу увагу зараз треба звернути на території, які не обробляються, визначити наявність природних та штучних водойм, під’їзні шляхи до них та та закріпити відповідальних осіб за ними», – відзначив головний рятувальник району.
Віта ШЕПЕЛЯ