Головна Свято 70 років тому Україна була звільнена від нацистів

70 років тому Україна була звільнена від нацистів

2721

«З прикрими почуттями українці сьогодні святкують знакову дату своєї історії – 70-річчя визволення держави від німецько-фашистських загарбників. Частина території України знову під ворожою окупацією і, що найстрашніше, нашими ворогами є ті, хто в роки Другої світової війни були бойовими побратимами», – такими словами Олександр Кусько, голова Шацької РДА, 28 жов­тня звернувся до учасників мітингу, який відбувався в смт Шацьк біля обеліску Слави. Порідшали ряди ветеранів, тільки троє з них, накульгуючи, опираючись на палиці, прибули на місце події. На гру­дях – ордени й медалі, на обличчях – горді  і трохи сумні усмішки. Миколі Савовичу Данилюку і Ми­хайлу Федоровичу Гіричу уже далеко за 80, а Костянтину Петровичу Чеснокову – 90 років. Вони – переможці у жорстокій та кровопролитній війні. Ті, чиє дитинство припало на роки Другої світової, нині теж в одному ряду з ветеранами: Василь Маркович Семенюк, Єва Іванівна Ярошук, Ніна Григорівна Верешко.

Цих поважних людей, а та­кож усіх, хто прийшов цього дня вшанувати героїв-визво­лителів, вітали з вікопомною да­тою голова Шацької районної ради ветеранів Адам Дударчук, очільник району Олександр Ку­сько, ветеран війни Костянтин Чесноков. За традицією, хви­ли­ною мовчання присутні вша­нували загиблих і поставили до підніжжя обеліску корзини кві­тів.

А далі ветеранів запросили до Шацького лісового коледжу, де їх в актовому залі стоячи і з оплесками зустрічали сту­ден­ти. Представники молодого поко­ління з великим інтересом слу­хали спогади фронтовиків. Кос­тянтин Чесноков захоплююче розповів про те, як здійснюва­лася його мрія про професію льотчика, про неймовірні від­чуття від перших польотів. Ми­колі Данилюку довелося вою­вати на території Чехословач­чини, там же зустрічати і ве­лику Перемогу. А Михайлові Гі­ричу, котрий дійшов майже до Берліну, суджено було зуст­рі­тися в Німеччині зі зрадни­ками-власовцями, яких на його очах розстріляли радянські війсь­кові. Війна була найстрашнішим періодом життя цих сивочолих визволителів. Тому єдиним по­бажанням від них усіх було одне: «Мирного вам неба над го­ловою!».

Наступного дня, 29 жовтня, на ветеранів чекали в Шаць­кому Будинку дитячої і юнацької творчості. Затишну і святкову атмосферу створили вихо­ванці й керівники гуртків (Олеся Матяшук, Антоніна Сакевич, Га­лина Хом’як), котрі піснями, пое­зіями і просто теплим сло­вом підняли фронтовикам наст­рій. Про те, як воював, як от­римав поранення, розповів ді­тям ветеран Великої Вітчиз­ня­ної Степан Андрійович Королюк із Шацька. Пам’ять тих, хто не повернувся з поля бою, при­сутні вшанували хвилиною мов­­чання і запаленими свіч­ками. Організатори свята при­гостили ветеранів солодощами і про­довжили спілкування з ними в більш невимушеній обс­та­новці.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.