Менше одного місяця залишилося до всенародного свята – дня Великої Перемоги над фашистськими загарбниками в 1945 році. Україна і український народ внесли вагомий вклад в цю звитягу. Мільйони громадян України пліч-о-пліч з іншими народами колишнього Радянського Союзу воювали на фронті, боролися в тилу ворога, наближаючи світлий день 9 травня.
Майже 68 років пройшло з того часу. Тодішні молоді воїни стали дідусями і прадідусями, а більшість відійшла у вічність, залишивши своїх дружин-вдів на старість літ.
Сьогодні в районі проживає 25 учасників бойових дій та інвалідів Другої світової війни. Серед них 19 – віком понад 85 років. Всі вони з 1 травня цього року отримуватимуть пенсію й інші пільги як інваліди І групи (2 548 грн.). Серед ветеранів війни 101 солдатська вдова, 5 малолітніх в’язнів, 29 насильно вивезених на примусові роботи до Німеччини, 584 громадян є учасниками війни і 2 000 жителів – діти війни. Всі ці категорії ветеранів є людьми похилого віку і потребують всілякої підтримки від держави, рідних і близьких, а ті, що таких не мають, розраховують на допомогу соціальних служб району та волонтерів навчальних закладів. Саме розвитку волонтерського руху в районі були присвячені засідання районної ради ветеранів та спільна нарада-практикум голів первинних ветеранських організацій, керівників волонтерських загонів шкіл та соціальних служб району з метою охоплення всіх нужденних громадян відповідною допомогою.
На нараді вирішено, що координаторами роботи волонтерів і соціальних служб у кожному селі мають стати голови первинних ветеранських організацій, а тому з усіх питань і проблем, що виникають у житті, вам, шановні ветерани, слід звертатись до голів сільських первинних організацій ветеранів, які працюють на громадських засадах на території усіх сільських і селищної рад. Це Ярошук Єва Іванівна (Шацьк), Оксентюк Іван Олександрович (с. Грабове), Михальчук Григорій Федорович (с. Піща), Карпук Любов Володимирівна (с. Прип’ять), Матвіюк Володимир Антонович (с. Пулемець), Занюк Петро Георгійович (с. Пульмо), Прадун Любов Антонівна (с. Самійличі), Денисовець Василь Іванович (с. Світязь) і Лончук Віра Лукашівна (с. Ростань). Всі питання і проблеми, які вони не зможуть вирішити на місці (з виконкомами сільських рад, школами тощо), голови первинок адресуватимуть районній раді ветеранів для вирішення в районних органах влади.
Сьогодні напередодні свята Перемоги треба обстежити матеріально-побутові умови проживання ветеранів та інвалідів, визначитись, якої допомоги вони потребують, спільно з виконкомами сільських і селищної рад, школами вирішити питання впорядкування братських могил і обелісків Слави, окремих захоронень одиноких громадян, за якими немає кому доглянути та ряд інших питань. Саме такими діями ми зможемо віддати шану живим і полеглим героям Другої світової війни, вдовам, учасникам і дітям війни.
Відповідно до Указу Президента України Віктора Януковича, підписаного 19 жовтня 2012 року, Україна, Волинь і Шацький район у 2014 році відзначатимуть 70-ту річницю визволення територій від німецько-фашистських загарбників, а в наступному 2015-му – 70-ту весну Великої Перемоги. Ці події спонукають всю громаду району до пошуку активних форм і методів роботи з ветеранами та очевидцями війни, особливо в навчальних закладах, та в роботі з молоддю, щоб донести до їх свідомості правду про подвиги воїнів-визволителів, страшні роки воєнного лихоліття для населення району в 1941-1945 роках.
Адам ДУДАРЧУК, голова Шацької районної ради ветеранів.