Головна Свято Спалені, але не забуті: у Вілиці і Кропивниках вшанували загиблих у війні...

Спалені, але не забуті: у Вілиці і Кропивниках вшанували загиблих у війні односельців

2905

9 травня у селах Вілиця та Кропивники відбулися мітинги з нагоди Дня Перемоги над нацизмом. Ці населені пункти мають власну історію, що писалася в роки Другої світової війни. Вілиця – трагічну і криваву, про Кропивники відтоді стали говорити як про село нескорених і вірних Батьківщині. В 1942 році нацисти спалили Вілицю, убивши 96 місцевих жителів і стерши з лиця землі 52 обійстя. Так фашисти відомстили місцевому населенню за вбивство партизанами кількох поліцаїв та німецького солдата. Сьогодні про цю трагедію нагадує величний обеліск Слави в центрі села, на плитах якого увічнено імена невинно вбитих і закатованих.

Шацька селищна рада розпочала реконструкцію обеліска, до свята було оновлено шпиль, знято з його верхівки комуністичну зірку та замінено стели з іменами. До цієї благородної справи долучився депутат Шацької районної ради Андрій Лисий, вклавши власні кошти в заміну плит з написами. На обеліску, зокрема, уточнили і доповнили список жертв нацистів та відповідно до закону про декомунізацію замінили слова «загинули за радянську владу… від рук буржуазних націоналістів» на «загинули за Батьківщину …в роки Другої світової війни». Як відзначила під час розмови з місцевими жителями Людмила Цевух, секретар, в.о. Шацького селищного голови, після свята реконструкцію пам’ятки продовжать.

Скорботою та жалем за безневинно загиблими був сповнений мітинг-реквієм у селі Вілиця. Біля обеліску Слави зібралися жителі та гості села, керівництво Шацької селищної ради та старостинського округу, аби віддати шану полеглим бійцям і невинно вбитим мирним жителям. Нагадав присутнім історичні події того кривавого дня в.о. старости Прип’ятського старостинського округу Іван Гінчук. Він закликав селян не забувати імена жертв війни та провів паралель із сучасною трагедією України – бойовими діями на Сході:
– Юнаки наших населених пунктів першими в районі стали на захист рубежів держави в 2014 році. Пам’ятаймо про їхній подвиг так само, як і про подвиг ветеранів Другої світової, схиляймо голови перед їхньою мужністю та незламністю.

Зі словами радості і водночас смутку звернулася до присутніх Людмила Цевух.
– Відрадно, що ця пам’ятна подія щороку єднає в помислах і діях так багато людей, сумно, бо смерть майже сотні безневинних жителів, у тому числі дітей – це страшно. Мій дідусь також не повернувся з війни, його ім’я викарбуване на стелі обеліска. Перебувати тут сьогодні разом з вами – мій святий обов’язок, – зі сльозами в очах зазначила Людмила Степанівна.

Виступив перед земляками Віктор Пех, депутат Шацької селищної ради, побажавши людям та Україні миру, перемоги у війні і ніколи не знати такої біди, яку приніс у Вілицю день 22 червня 1942 року. Панахиду за загиблими відправив біля обеліска Слави отець Андрій, настоятель Свято-Дмитрівського храму с. Прип’ять, пом’янувши в молитві всіх, хто загинув від нацистів.

Учні Прип’ятської школи прочитали вірші про героїчний подвиг наших дідів та звитягу сучасних воїнів. Наприкінці заходу присутні вшанували хвилиною мовчання вбитих співвітчизників, а жителі села поклали до підніжжя обеліску квіти. В місцевому клубі (завідувачка Оксана Яцик) відбувся патріотичний концерт, підготовлений силами аматорів культури, директора та учнів Прип’ятської школи.

У такому ж складі делегація побувала на мітингу в с. Кропивники, де в центрі населеного пункту розміщені братська могила і поховання партизанки Ярини Смоляр. Пам’ятне для селян місце також було цього року суттєво оновлене силами Шацької селищної ради: викладена бруківка, створена клумба, відремонтовано та пофарбовано пам’ятники, посаджено квіти, замінено стелу з іменами загиблих тощо. Дмитро Гриппа, син відомого краєзнавця Віктора Гриппи, озвучив під час мітингу подробиці німецької окупації Кропивників – села, яке не захотіло коритися фашисту, перебувати під його владою і тому в повному складі пішло в ліс. Батько Дмитра Вікторовича зробив за життя велику справу, зібравши і систематизувавши факти з історії сіл прип’ятського куща, зокрема років Другої світової. В рукописі краєзнавця, впорядкованому сином, є інформація про життя і трагічну загибель кожного, чиє ім’я викарбуване на стелі братської могили.
На мітингу згадали і помолилися за всіх жителів Кропивників, чиє життя забрала війна; влада, селяни та школярі вшанували їхню пам’ять теплим словом і хвилиною мовчання.

Мирослава ЦЮП’ЯХ