В цей день біля обеліску Слави, що в смт Шацьк, відбувся мітинг-реквієм, в якому взяли участь Олександр Кусько, голова Шацької РДА, Сергій Віннічук, голова Шацької районної ради, Адам Дударчук, голова районної ради ветеранів, а також її почесний голова Костянтин Чесноков, працівники установ та організацій району, жителі селища і, звісно, ветерани Великої Вітчизняної війни, котрі проживають у смт Шацьк: Гірич Михайло Гнатович, Данилюк Микола Савович.
«Події Великої Вітчизняної війни – це був найжахливіший період в житті людей, які проживали на територіях нашого краю, – зазначив у своїй промові Олександр Кусько. – Але незважаючи на все, наш народ вистояв завдяки отим сивочолим ветеранам, які стоять сьогодні поряд з нами. Руйнувались міста, села, від ворожих куль гинули солдати, мирні жителі. Багато полягло й наших земляків. На плечі тих, хто повернувся з війни, лягла не менш важлива місія – відбудова країни. Прикро, що сьогодні народ, який воював 70 років тому поруч з українцями проти фашизму, веде неоголошену війну на території нашої держави». Голова РДА також привітав ветеранів зі святом, побажав їм міцного здоров’я, а головне – якнайдовше залишатися з нами. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих у роки війни.
До вітань приєднався і Сергій Віннічук, який подякував ветеранам за перемогу та запевнив, що країна докладатиме усіх зусиль, аби представники молодого покоління пам’ятали про їхній ратний подвиг. Вітав усіх жителів району з річницею визволення від німецьких загарбників і Адам Дударчук.
Про роки окупації району та операцію із його визволення, яку здійснили радянські війська, розповів Володимир Носуліч, вчитель історії ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк: «У червні 1944 року Радянська армія розпочала великомасштабну воєнну операцію «Багратіон», на її другому етапі було проведено Люблінсько-Брестські операції, в ході яких і був звільнений Шацький район. В напрямку Шацька просувалася перша стрілецька дивізія першого Білоруського фронту. Три її полки 21-22 липня 1944 року вийшли на межу річки Західний Буг в районі села Адамчуки. Так був звільнений від окупантів наш край».
Надія Приймук, голова громадської організації «Сучасний формат молоді Шацька», вітала з річницею визволення району ветеранів, які 70 років тому принесли на нашу землю мир.
Після покладання вінків та квітів до обеліску Слави ветерани Шацька на чолі з головою ветеранської організації Адамом Дударчуком, а також із Василем Семенюком, ветераном педагогічної праці, поїхали до с. Пульмо, де також взяли участь у мітингу-реквіємі з нагоди 70-ї річниці визволення району.
Відзначу, що поїздка мала на меті не лише участь ветеранів у заході, а й подорож деякими стежками першої стрілецької дивізії, яка визволяла район. Організатори хотіли також показати ветеранам, котрі, можливо, за станом здоров’я та зважаючи на поважний вік, уже не так часто бувають далі за порогом рідного дому, як змінилися селище і навколишні села Світязь та Пульмо. Та й транспорт для поїздки ветеранам, який надала туристична фірма «Світязь-AKTIVE» (водій Руслан Арват), справді винятковий – екзотичний автомобіль марки ГАЗ-69, з відкритим верхом та великим жовто-блакитним прапором. Картина для усіх, хто бачив автомобіль з ветеранами, була справді вражаючою та незабутньою.
У с. Пульмо біля обеліску делегацію з Шацька зустрічали пульмівські ветерани на чолі з Петром Занюком, головою Пульмівської первинної організації ветеранів, Федором Гловацьким, сільським головою. Відкриваючи захід, Федір Гловацький відзначив, що у боях за визволення Батьківщини загинуло 120 чоловіків сільської ради, фото 70 з них є на сільському обеліску. Олександр Королюк, найстарший ветеран села, розповів про те, як відбувалося звільнення села.
Пригадали ветерани й подію, яка відбулася 20 років тому, коли до с. Пульмо на 9 травня приїхав син командира першої стрілецької дивізії, що визволяла район, генерал-майор Бакуєв. Саме тоді ветерани району пройшли з ним шляхами дивізії його батька, перший полк якої пішов на Шацьк, другий – на с. Світязь та Пульмо, третій – на с. Острів’я. Збереглися й пам’ятні фото про ту зустріч.
За традицією, ветерани пом’янули бойовими ста грамами загиблих у роки війни побратимів, заспівали разом із народним фольклорним колективом «Молодички» Шацького МБК (керівник Ніна Вирович) незабутні фронтові пісні, серед яких «Катюша», «Смуглянка»…
В теплій, щирій атмосфері згадували сивочолі ветерани бойові шляхи, сумували за товаришами, які відійшли у вічність, стиха непокоїлися та тривожилися, аби їхнім дітям, внукам та правнукам не довелося пізнати війни на своїй землі.
Віта ШЕПЕЛЯ.