Шацький район вже десятий рік поспіль бере участь у проведенні Європейських Днів Добросусідства. Цей міжнародний захід об’єднує жителів прикордонних регіонів України і Польщі, залучаючи владу і громадськість до спільних конференцій і форумів, культурно-мистецьких дійств, спортивних змагань і просто щирого спілкування.
09 серпня 2019 року на кордоні між українським селом Адамчуки, Шацького району, Волинської області та польським селом Збереже, Люблінського воєводства, Влодавського повіту відбулось урочисте відкриття тимчасового пункту перетину кордону Адамчуки-Збереже. Саме на спорудженому понтонному мосту на річці Західний Буг відбулася зустріч делегації двох прикордонних регіонів.
Польська делегація на чолі з старостою Влодавського повіту Анджеєм Романчуком, в якій взяв участь віце-маршалок Люблінського воєводства Збігнев Войцеховський зустріли Волинську делегацію, яку представляли виконуючий обов’язки голови Волинської обласної державної адміністрації Олександр Киричук, голова Волинської обласної ради Ірина Вахович, перший заступник голови Шацької районної державної адміністрації Віктор Плейтух, голова Шацької районної ради Сергій Карпук, тимчасово виконуючий обов’язки Грабівського сільського голови Віталій Цвид, директор міського Будинку культури Ніна Вирович та інші.
Під час перерізання символічної стрічки, делегація засвідчила своє шанування представникам польської влади, подарувавши їм запашний коровай, а у відповідь від своїх сусідів-поляків отримали такий же хліб гостинності.
Після урочистого відкриття представники влади обох країн взяли участь у спільній пресконференції, яка відбулася на польській стороні біля річки Західний Буг.
З промовою виступив староста Влодавського повіту Анджей Романчук, який привітав усіх учасників урочистого заходу з черговим його відкриттям.
Представник обласної гілки влади Олександр Киричук зазначив: «Насправді – це дуже гарна подія. Протягом трьох днів українці та поляки матимуть додаткову можливість краще пізнати культуру, побут, традиції та менталітет один одного. Сам факт наявності такого свята, вкотре підтверджує щиру взаємну зацікавленість українців та поляків в налагодженні щирих добросусідських відносин в галузі економічної та соціальної співпраці. Ми хочемо, аби це було не просто ініціативою, а відбувалося на постійній основі».
«Цього року Євопейські дні добросусідства – ювілейні. Добре пам’ятаю, як рівно десять років тому, також працюючи на посаді першого заступника голови Шацької райдержадміністрації, довелося вперше організовувати цей захід. Але надалі нам, тобто вищій владі, треба думати над тим, як збудувати тут постійний автомобільний пункт пропуску. Але на це потрібна політична воля двох держав, а також фінансування будівництва необхідної для цього інфраструктури (доріг, пунктів пропуску та іншого)», – відзначив Віктор Плейтух.
Європейські дні добросусідства з кожним роком стають усе більш популярними серед українців і поляків. Минулого року понтонний міст перетнули 41 тисяч осіб; у 2017 році 42137 тисяч осіб; у 2016 році близько 50 тисяч осіб, це майже вдвічі більше, ніж у 2015 році – прикордонний контроль пройшли близько 27 тисяч осіб.
В наступні два дні Програма Європейських Днів Добросусідства передбачає різнопланові заходи. Зокрема, відбудеться заплив на байдарках Бугом по маршруту Воля Угруська – Збереже;старт IX Транскордонного забігу Полісся по маршруту Збереже – озеро Світязь – Збереже; відкриті змагання з риболовлі; старт екомарафону SUNRISE SVITAZ як етапу бігового фестивалю; підведення підсумків Міжнародного художнього пленеру «Kresy 92».
Відкриття понтонного мосту і пункту спрощеного перетину кордону символізує старт Європейських Днів Добросусідства та створює атмосферу відкритості та дружби між жителями обох прикордонних регіонів, можливість для спільного проведення дозвілля.
Адже, основна мета Європейських Днів Добросусідства – активізація транскордонної співпраці між країнами, створення простору для утвердження культурних та економічних зв’язків місцевих громад і жителів прикордонних територій, промоція природничо-туристичних цінностей, популяризація української та польської культур.
Відділ організаційного забезпечення, внутрішньої політики та інформаційної діяльності апарату райдержадміністрації