Головна Свято Як у Шацьку на Масляну весну закликали

Як у Шацьку на Масляну весну закликали

5111

Щороку свято Масляної при­падає на різні дні. Зокрема, тра­диційно її відзначають в ос­танній тиждень перед Великим постом. А в народі це свято асо­­ціюється зі смачними пече­ними млинцями та веселими гу­­ляннями. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму.

Справжнє театралізоване дійство на Масляну влашту­вали у Шацьку працівники ку­ль­тури Шацького району. У ск­вері біля пам’ятника Тарасові Шевченку зі сцени ведуча за­ходу Ольга Гайова та Масляна, роль якої виконувала Зінаїда Гінайло, бібліотекар бібліотеки-філії с. Самійличі, запрошували шачан та гос­тей селища долу­чи­тися до святкувань, скушту­вати тра­ди­ційних млинців та га­рячого чаю, взяти участь у кон­кур­сах та забавах, закли­кати весну. Також долучились до орга­нізації заходу Шацька се­лищна рада, підприємець Ольга Романюк, гро­мадська органі­зація «Шако­вель», Тетяна Сіжук.

Не сумували на святі не лише дорослі, а й діти, для яких були проведені командні кон­курси з перетягування канату, хто закине найбільше папе­ро­вих сніжок у відро, найш­видше змотає мотузок, найк­раще на­ма­лює весняне сонце. Не пасли задніх і дорослі: також закидали паперові сніжки у від­ра, на швидкість носили лож­кою картоплину у каструлю, обми­нали пеньки-перешкоди на мітлі, а хлопці – піднімали гирі. Переможцям та учас­ни­кам конкурсів ведучі вру­чили па­м’ятні призи, серед яких – смачні в’язки бубликів.

Не обійшлося це свято і без тра­диційного обряду колодку­ван­ня, коли неодруженим дів­чатам та парубкам прив’язу­вали ко­лодку, аби вони вже в цей рік знайшли свою пару (цей звичай відтворили на сцені студенти Ша­­­цького лі­со­вого коледжу ім. В.Сулька). А ще колодку прив’я­зу­вали жінкам, аби їхні неодружені діти про­тя­гом року створили сім’ї. Прик­ра­шену стрічкою колодку пов’я­зали на сцені й одній з основних організаторів дійства – Ва­лен­тині Ханзерук, директору Шаць­кого районного Будинку куль­тури, у якої молодша до­нька неод­ружена. «А це вже не по сце­нарію!», – віджартову­ва­лася зі сцени Валентина Віта­ліїв­на.

Завітали кінною підводою на Масляну гості із села – колектив «Молодички» Шацького міського Бу­динку культури на чолі з ди­рек­тором Ніною Вирович. Торгу­вали-примовляли, частували млин­­цями та пирогами, жарту­вали та співали масляних пі­сень, даруючи хороший настрій гля­дачам. До частувань долу­чи­лися працівники культури з сіл району, привізши свої вареники, млинці і пампушки.

Вінок народних пісень та час­тівок виконали Ольга Гайова та гурт «Веретено», колектив «Гор­лиця» Шацького РБК, на­ро­д­ний ансамбль «Лісова пісня», а та­кож колективи Будинку куль­тури с. Самійли­чі та клубу с. При­п’ять, вокалісти Ма­рина Забро­до­цька, Максим Ве­ремчук, Вік­то­рія Ягодинець, Ок­сана Ози­мок, Марія Шпак (Шаць­кий РБК).

І як же без традиційного «кри­вого танцю» та численних фото­сесій біля опудала Масляної, яку на завершення заходу, за дав­ньою українською традицією, спа­­лили.

Віта ШЕПЕЛЯ.