Головна Військо Нашої допомоги потребує кожен боєць району, що є Учасником АТО

Нашої допомоги потребує кожен боєць району, що є Учасником АТО

2782

Сьогодні українці чи не найбільш тісно об’єдналися у прагненні допомогти нашій армії вистояти у війні проти російського агресора. На допомогу бійцям при­ходять гро­мадські організації, місцева влада та волонтери. Сво­єрідний механізм допомоги бійцям створили і в Ша­ць­кому районі, скоординувавши в одному напрямку зу­силля мешканців району, підприємств, установ та орга­нізацій. Про те, як орга­нізована ця робота та що вже зроб­лено для допомоги бійцям з Шацького району, розмова з Наталією БОРСУК, нача­льником відділу з пи­тань над­звичайних ситуацій Шацької РДА.

– Спочатку важко було віднайти якусь оптимальну систему збору коштів для потреб військових Шацького району. Було багато недовіри з боку людей. Проте зараз напрацьована система роботи, при якій усі кошти переказуються на рахунок громадської організації (у нас це рахунок районної ради ветеранів), за короткий період себе виправдала. Раніше кожна територіальна громада збирала кошти лише для своїх хлопців, купували бронежилети, одяг та інше. Іноді одним перепадало більше коштів на за­без­печення, іншим – менше. Але вже сьогодні маємо певний досвід, відповідно до якого мобілізованого можемо забезпечити  необ­хідним або надати матеріальну допомогу. Сьогодні через розра­хунковий рахунок ради ветеранів пройшло 147 тис. 617 грн., але ці цифри з кожним наступним днем змінюються. В основному цей фонд було сформовано за рахунок перерахування одно­ден­ного заробітку бюджетними установами та організаціями району. До­дались також кошти, зібрані радою громадської організації, во­лонтерами, від двох благодійних ярмарків, що проходили в ра­йоні, від приватних підприємців, благодійних концертів або просто небайдужих громадян. Хочеться згадати про шацьких молодят Сергія та Віту Терет, які передали на рахунок ради ве­теранів 1 700 грн. Не кожен спроможний на такий вчинок, зва­жа­ючи на те, що на весілля родина витратила чимало грошей. Передавали гроші і з їдальні Шацького лісового коледжу. Дуже часто приносять гроші прості люди, іноді суми невеликі, але впевнена, що для цих людей, пенсіонерів, вони не були б зайвими. За надходженням коштів та їх використанням ведеться чіткий контроль та звітність. На даний час на рахунку знаходиться 73 тис. 917 грн.

Шацькою районною державною адміністрацією передано військовим автомобіль УАЗ, який перебував на балансі, та який вдалося відремонтувати за допомогою підприємців Володимира Ковша, Павла Бортніка, Миколи Романюка.

u Яка допомога була надана мобілізованим Шацького району?

– Із загальної суми коштів надано матеріальної допомоги на суму 40 тис. 300 грн. Відзначу також, що окремо були зібрані кошти на матеріальну допомогу та придбання бронежилетів бійцям сільськими та селищною радами – 143 тис. 798 грн. З коштів на рахунку ветеранської організації було придбано бронежилети четвертого класу захисту і амуніції на суму 33 тис. 400 грн. Си­туація зі швидким зростанням цін змушує шукати місця, де де­шевше можна придбати ті ж самі бронежилети, берці, форму, роз­грузку, спальні мішки. Каски поки що ми не закупляли, бо більшість бійців забезпечують ними у військових частинах. Якщо хто звертався з такою проблемою – виділяли мобілізованому чи його родині кошти на її придбання.

Скільки всього мобілізованих є в районі?

– Всього в нас мобілізованих через Любомльський військкомат – 59, а разом із тими жителями району, котрі мобілізовувалися через інші військкомати, – 70. Вони усі є в нашому списку. Є інформація про родини мобілізованих, телефони до кожного з бійців. Щодня стараюсь зателефонувати хоча б до чотирьох-п’ятьох хлопців, почути, що з ними все гаразд, чого вони потребують. Спочатку хлопці сприймали перший дзвінок насторожено, але потім уже звикли до того, що я до них час від часу телефоную. Хто при­ходить у відпустку – дякує за допомогу та просто за те, що ці­кавимося їхніми справами. Така моральна підтримка дуже потрібна бійцям, вони мають знати, що ми переживаємо за кожного з них. Найважче та найстрашніше було пережити період, коли 51-а бригада потрапила в іловайський котел. Дуже переживала, коли хлопці не відповідали на телефонні дзвінки або телефони були відімкнені.

Кажуть, що за минулі тижні бійцям, які прийшли у відпустки, бу­ло надано чи­ма­ло допо­моги.

– Так, за ми­нулі тижні звер­нулося три­над­цять солдатів, їм було надано до­помогу на су­му 22 тис. грн.: двом бійцям, кот­рі по­верну­лися з по­ло­ну, на лі­ку­ван­ня та ре­а­бі­літа­цію, та ще 11 бій­цям – матеріальну допомогу на за­без­пе­чення одягом. Хлопці, які повернулися з іловайського полону, тепер знаходяться у госпіталях.

В чому найбільша потреба сьогодні у солдатів?

– Коли кілька місяців тому найбільшою потребою бійців були бронежилети, розгрузки, форма, то тепер – зимовий одяг та тер­мобілизна. Ми вже шукаємо канали, де можна в короткий термін закупити це. Приблизна ціна комплекту (берці, термобілизна, форма) – 1 тис. грн. Днями звернувся до нас Олег Миселюк, котрий просив придбати зимову форму для себе і для шачанина Володимира Балюка. Прохання хлопців було виконано.

А яка ситуація із медичним забезпеченням, бо часто доводиться чути, що в цьому плані є великі проблеми?

– Стараємося забезпечити наших хлопців і медикаментами. Допомогли в цьому нам підприємець Наталія Савчук та Ге­неральний директор ТМО Любомльського і Шацького районів Во­лодимир Дибель. Наталія Савчук надала професійні джгути, різні медикаменти, в тому числі і кровоспинні засоби. Від ТМО Любомльського і Шацького районів передано 10 аптечок. Із обласної організації ради ветеранів нам надали три професійних аптечки, які ми передали нашим мобілізованим в зону АТО. Відзначу, що одна аптечка розрахована на 5 солдатів, так що можна надати першу допомогу не лише собі, а ще чотирьом побратимам. Є домовленість з головою обласної спілки ради ветеранів Афга­ністану Григорієм Павловичем про передачу ще 5 таких аптечок.

Чи є дані про поранених хлопців з нашого району?

– Поранені Дмитро Шостак  (с. Світязь), Юрій Манецький (с. Грабове), Сергій Качан (с. Піща). Якщо брати до уваги кон­трактників, то додаються ще двоє – Олександр Гаврось (с. Світязь) та Роман Климюк (смт Шацьк). Підтримую контакти з усіма цими хлопцями, їм була надана допомога на лікування, розмір якої залежав від тяжкості поранення. Усім пораненим повідомили, що якщо є потреба у реабілітації – то будемо домовлятися та ви­рішувати це питання.

Яка процедура отримання допомоги мобілізованим?

– Потрібно, аби солдат чи близькі родичі звернулися до Шацької райдержадміністрації чи до районної ради ветеранів, написали заяву. Її має розглянути комісія при раді ветеранів та затвердити розмір матеріальної допомоги відповідно до потреби мобі­лізо­ваного. Якщо допомоги потребує сім’я – необхідно звернутися в управління соціального захисту, де відповідно до програми про соціальний захист сімей мобілізованих, яка була затверджена сесією Шацької районної ради, буде надана допомога (на сім’ю мобілізованого виділяється 500 грн., якщо поранений – 2 тис. грн.). Ці кошти виділені з резервного фонду району.

Розумію, що тепер важко нам усім, проте найважче – нашим хлопцям, які воюють в зоні АТО. Вони найбільше потребують нашої підтримки, як моральної, так і матеріальної. Попереду – зима, будуть нові потреби в забезпеченні солдатів. Тож будь-хто може перека­зати кошти на рахунок районної ради ветеранів, аби допомогти нашим бійцям. Розрахунковий рахунок: ВАТ «ОЩАДБАНК» МФО 303398 код 20143813 р/р 260063012882 (організація ветеранів війни Шацького району).

Віта ШЕПЕЛЯ.