Головна Військо Невідомі сторінки початку війни відкриваються лише сьогодні

Невідомі сторінки початку війни відкриваються лише сьогодні

3613

З дня початку війни минуло 72 роки. Проте ще й досі з минувшини виринають невідомі факти та події воєнних років. Зокрема, незвичайну знахідку в селі Адамчуки виявили минулого тижня активісти пошукового загону «Відродження» (керівник – майор Вадим Дорофєєнко), який здійснює пошукові роботи під егідою Волинської обласної пошуково-дослідницької, правозахисної, історико-просвітницької, громадської організації «Сумління» (на теренах областей Західної України загін діє із 2009 року, виявляючи на місцях запеклих боїв Другої Світової війни останки загиблих солдатів ворогуючих сторін та невідомих поховань). У результаті польових досліджень, під час яких було обстежено урочище «Полігон» західної частини села Адамчуки, знайдено останки 10 воїнів-прикордонників, які загинули в роки війни.

За словами Грабівського сільського голови Василя Голядинця, про те, що рештки тіл належать прикордонникам, свідчать знайдені в тому ж місці залишки речей із зірками, які носили лише прикордонники; казанок, ложка та інше. Можна припустити, що трагічні події розгорнулися на території прикордонного села в перші дні початку війни (такий висновок дослідники зробили, ґрунтуючись на тому, що в могилі були знайдені солдатські зірки, котрі випускалися лише до 1942 року). Хоча старожили розповідають, що великих і кровопролитних боїв у їхньому селі на початку війни не було. В Адамчуках в ті роки була розташована прикордонна застава №3, командував якою лейтенант Володимир Філін. Дослідники також встановили, що один із загиблих – офіцер (була знайдена портупея, яку носили лише офіцери), інші – рядові солдати. Тож як загинули ці 10 прикордонників, тепер можна лише здогадуватися, співставляючи докупи усі факти та знахідки. У вісьмох черепах були сліди від куль, що свідчить про загибель від контрольних пострілів у голову. Ймовірно, прикордонників та їхнього командира (можливо, знайдені останки офіцера і належали лейтенанту Володимиру Філіну) було вбито в той день, коли раптовий наступ німецьких військ не дав ні найменшого шансу прикордонникам на відступ. Тіла солдатів були хаотично поскидані в могилу разом з усіма речами, тому можливо, що загиблих було поспіхом захоронено вночі одним із місцевих жителів. Тож хто конкретно знаходився у невідомій донині братській могилі – ще потрібно буде встановити.

20 вересня, в День партизанської слави, відбулося урочисте перепоховання тіл загиблих прикордонників до Братської могили (пам’ятник було раніше встановлено отцем Варлаамом). Участь в цих заходах взяли перший заступник голови РДА Віктор Плейтух, завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю РДА Олена Гуж, прикордонники Грабівської застави. Перед присутніми та жителями села, які зібралися біля Братської могили, з промовою виступив Грабівський сільський голова Василь Голядинець. Він також відзначив, що найближчим часом сільська рада буде старатися облаштувати пам’ятник солдатам-прикордонникам, встановивши паркан та впорядкувавши могилу. Поминальну панахиду за убієнними відслужив отець Олександр, настоятель Свято-Іллінської церкви села Грабове. До Братської могили в пам’ять про загиблих прикордонників жителі села та представники влади поклали вінки та живі квіти, а в знак пошани пролунали три бойові постріли у повітря…

Віта ШЕПЕЛЯ.