Підходить до завершення проект «Збереження екосистем долини річки Буг на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України», що реалізувався в рамках транскордонної співпраці між Шацьким районом і Влодавським повітом (Республіка Польща). 11 грудня в актовому залі санаторію «Лісова пісня» за участю представників української і польської сторін відбулася заключна конференція на тему «Перспективи співпраці органів місцевого самоврядування України та Польщі у новому бюджетному періоді 2014-2020 років». Голова асоціації «Мережа співпраці прикордонних територій» Сергій Пархонюк, розпочинаючи захід, представив присутнім його учасників і наголосив на важливості поглиблення українсько-польських взаємин у сфері туризму й рекреації.
– Завдяки спільним зусиллям на сьогодні багато зроблено для того, щоб зберегти для майбутніх поколінь красу унікальних шацьких озер. Утім, щоб популяризувати їх серед європейців, потрібні дієві заходи. Поляки масово відкривають для себе наш озерний край саме під час традиційних Днів добросусідства. Вважаю, що формат їх проведення давно себе вичерпав, бо декілька днів українсько-польського спілкування в рік – це дуже мало. Потрібно або утриматися від їх проведення, або ж продовжити їх тривалість на ціле літо, – відзначив Сергій Степанович.
На тому, що туристичний потенціал Шацького району є багатим і повністю не розкритим, наголосив під час виступу Юрій Положевець, начальник відділу економічного розвитку і торгівлі Шацької РДА. Наш край вабить туристів озерами і лісами, чистим повітрям, можливістю відпочити на лоні природи і влітку, і взимку. Є чим похвалитися і в плані архітектурної, історичної спадщини та культурного надбання – чого варті одні лише столітні православні храми Шацького благочиння, комплекс садиби Гутовського в с. Піща – пам’ятка ХІХ століття, та народний українсько-польський ансамбль «Молодички» з його неповторним керівником Ніною Вирович.
Тадеуш Савіцкі, війт гміни Влодава, зі слів Сергія Пархонюка – багатолітній друг Шацька, побудував свій виступ на основі чіткого бачення подальшої співпраці українсько-польських прикордонних територій. Шацький район і Влодавський повіт на сьогодні успішно реалізували чимало спільних проектів, на часі – нові плани й перспективи. Зі слів пана Тадеуша, будівництво і відкриття автопереходу Адамчуки-Збереже зробило б співпрацю більш насиченою, динамічною і всеохоплюючою. Теперішні ж автомобільні черги на переході «Ягодин» та кількагодинні очікування чинять перешкоди для нормального спілкування сусідів. Поляки мають великий досвід туристичної діяльності. Маленьке озеро Біле, що на території Влодавського повіту, приймає на відпочинок людей з усіх куточків Європи – до 50 тисяч одночасно. Десятки мальовничих озер Шацького району мають набагато більший потенціал і можуть зацікавити цих же європейців.
– Частина людей, які відпочивають на озері Білому, готові приїхати влітку на ваш Світязь за умови наявності добротних під’їзних шляхів, необхідної інфраструктури туризму, по-європейськи якісних послуг. Спільно маємо про це подбати, – відзначив Тадеуш Савіцкі.
Начальник КП «Будинкоуправління» Іван Коваль подякував польським представникам за розуміння, підтримку, спільну роботу, а також відзначив:
– Поляки беруть приклад господарювання зі своїх багатих сусідів – німців, ми ж, українці, – з поляків. Маємо можливість часто бувати в Польщі, де переймаємо досвід облаштування садиб, дизайну прибудинкових територій, популяризації туристичної продукції, реалізації корисних для громади проектів тощо. Словом, вчимося бути господарями. Знаю, що разом ми збережемо для наступних поколінь наші озера. При нагоді озвучу одну з проблем озерного краю – великий вміст заліза у нашій питній воді. На даний час маємо домовленості з організаціями, які готові взятися за реалізацію проекту очищення води, затримка – у відсутності фінансування.
Сергій Віннічук, Шацький селищний голова, та Сергій Кужель, заступник голови Шацької РДА, висловили сподівання, що українсько-польські проекти, які вчать нас європейського типу мислення та господарювання, обов’язково матимуть продовження. Учасники конференції продовжили спілкування в невимушеній атмосфері, для них виконали пісні ковельський діяч культури Андрій Мигуля та народний ансамбль «Лісова пісня».
Мирослава ЦЮП’ЯХ.