Характерною ознакою роботи Шацької районної державної адміністрації, її структурних підрозділів, а також органів місцевого самоврядування району в цьому році була системна робота з вирішення актуальних питань у всіх галузях господарського комплексу, впровадження заходів, спрямованих на стабілізацію економічного і соціального розвитку озерного краю.
В центрі уваги перебували питання щодо надання допомоги та виділення земельних ділянок учасникам АТО, енергозбереження, децентралізації, об’єднання територіальних громад, розвитку системи надання адміністративних послуг та підвищення їх якості тощо. У цьому році активно проводилась і проводиться інформаційно-просвітницька кампанія з популяризації військової служби в лавах Збройних сил України на контрактній основі. Із Шацького району підписали контракт на військову службу 14 громадян. На строкову службу відправлено 10 громадян.
В результаті проведення реформи децентралізації в Шацькому районі створена Шацька об’єднана територіальна громада (Шацька селищна рада, Самійличівська і Прип’ятська сільські ради).
Бюджет району
За І півріччя 2016 року до загального фонду бюджету району надійшло 51 923,4 тис. грн. податків, зборів та інших обов’язкових платежів з врахуванням трансфертів з державного та обласного бюджетів, що становить 104,3% до затверджених показників доходів бюджету, визначених для району на звітний період. Зведений бюджет виконано на 156,1%, понад план надійшло 3 237,1 тис. грн. В цілому по району забезпечено надходження усіх запланованих у бюджеті податків та зборів. Виконані усі зведені бюджети району до запланованих квартальних призначень. Крім власних надходжень, до бюджету району надійшла субвенція з державного бюджету на виплату пільг, субсидій, допомог в сумі 17 065,5 тис. грн.
Районний бюджет за загальним фондом виконаний на 162,7%, перевиконання становить 1 665,3 тис. грн. Приріст основних джерел надходжень до місцевих бюджетів, а саме – податок на доходи фізичних осіб склало 1 655,3 тис. грн., податок на нерухомість – 982,9 тис. грн.
Протягом шести місяців рішеннями сесій районної ради проведено ряд змін, як по доходній базі районного бюджету, так і по видатковій.
Податково-бюджетна політика
За І півріччя 2016 року по Шацькому району до бюджетів усіх рівнів надійшло 14 506,9 тис. грн. податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Розрахункова база до державного бюджету виконана на 114,93%. Розрахункова база до місцевого бюджету виконана на 123,12 грн. Станом на 1 липня 2016 року надходження земельного податку склало 1813,5 тис. грн., що на 584,7 тис. грн. більше, в порівнянні з минулим роком.
У секторі малого підприємництва функціонує 37 статистично малих підприємств (з них 31 – це мікропідприємства). Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тисяч осіб наявного населення становила 22 одиниці, по області – 50. Кількість зареєстрованих підприємців – фізичних осіб станом на 1 липня становить 589.
Сільське господарство
В галузі сільського господарства в районі власниками особистих селянських господарств посіяно 955 га ярих зернових (97% до намірів), з них ярої пшениці – 8 га, ячменю – 160 га, вівса – 618 га, зернобобових – 99 га та кукурудзи на зерно – 70 га.
Нині в районі нараховується 30 особистих селянських господарств, які утримують три і більше корів. В цих сімейних (родинних) фермах утримується 94 корови.
Заготівлю молока на території району проводять такі переробні підприємства: ТзОВ «Шацький молокозавод», ВАТ «Чортківський сирзавод» та ПрАТ «Ратнівський молокозавод». За І півріччя 2016 року з території району зібрано 545 тонн молока, з них 443 тонни – ТзОВ «Шацький молокозавод».
Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Барвінок» від членів кооперативу зібрано 31 тонну молока, з них 820 літрів реалізовано на школи району, решта – на ТзОВ «Шацький молокозавод».
Прийнята комплексна програма розвитку АПК Шацького району, де передбачено перелік заходів, якими можуть скористатися господарі на селі. Зокрема, виплата дотації родинам, які утримують три і більше корови в своєму господарстві, та здешевлення вартості штучного запліднення корів власників ОСГ.
Лісове господарство
Виконуються планові показники в галузі лісового господарства. ДП «Шацьке УДЛГ» в рамках виконання основних виробничих та фінансово-економічних показників діяльності за І півріччя 2016 року реалізовано деревини 11 742 м3 на суму 8 069 тис. грн. (план – 10 500 м3, 6 934 тис. грн.). Шацьким національним природним парком за звітний період здійснювались відновлення лісів на площі 5,4 га, а також догляд за лісовими культурами, вирощування посадкового матеріалу на розсаднику на площі 0,1 га.
Проводились винищувальні роботи в осередках шкідників і хвороб на площі 500 га, влаштування нових мінералізованих смуг (25 км) та догляд за ними (310 км) з метою недопущення пожеж на території парку.
Зайнятість населення
До Шацького районного центру зайнятості за послугами в цьому році звернулося 707 незайнятих громадян, в тому числі 596 безробітних громадян. Серед безробітних, які скористались послугами центру зайнятості – 56,2% особи робітничих професій, 28,2% – службовці, 15,6% – особи без професії або такі, які займали робочі місця, що не потребують спеціальної підготовки.
Активними заходами центру зайнятості населення охоплено 479 осіб. Рівень працевлаштування після проходження профнавчання складає 96,5%. Упродовж 7 місяців 2016 року 388 особам, що навчаються у навчальних закладах різних типів, надано профорієнтаційні послуги.
Пенсійне та соціальне забезпечення
До бюджету управління Пенсійного фонду в Шацькому районі протягом І півріччя 2016 року надійшло 6 млн. 520 тис. грн. власних коштів. За цей період забезпечено своєчасну виплату пенсій та грошової допомоги з урахуванням їх підвищень 4 359 пенсіонерам району. Середній розмір пенсії по району складає 1 379 грн. 83 коп.
В питанні соціального забезпечення здійснюються соціальні виплати. У І півріччі 2016 року на обліку в управлінні перебувало 234 одержувачів державної соціальної допомоги, до трьох років і при народженні – 699, одержувачів допомоги по догляду за психічно хворими – 54, допомоги одиноким матерям – 94, державної соціальної допомоги інвалідам загального захворювання – 50, тимчасової державної допомоги дітям – 10, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам – 252, допомоги на дітей під опікою – 18.
До управління соціального захисту населення Шацької райдержадміністрації за І півріччя 2016 року звернулось 680 осіб із заявами та деклараціями на призначення житлової субсидії, з них призначено субсидію 100 сімей. Кількість прийнятих заяв від чисельності домогосподарств – 15%.
Медицина району
У Шацькому районі функціонує Територіальне медичне об’єднання Любомльського і Шацького районів. Шацька районна лікарня є його структурним підрозділом, де відкрито нову поліклініку (2011 рік), стаціонарне відділення (2012 рік), приймальне відділення (2015 рік). В 2015 році Шацька районна лікарня акредитована на вищу категорію.
Медична допомога населенню району надається поліклінікою на 100 відвідувань в день, трьома лікарськими амбулаторіями, 23 фельдшерсько-акушерськими пунктами та 1 бригадою ЄМД та МК. В Шацькій районній лікарні розгорнуто 40 стаціонарних ліжок: 25 – терапевтичних, 15 – педіатричних. Хворі, які потребують хірургічної, акушерської, гінекологічної стаціонарної допомоги, направляються для лікування в Любомльську лікарню.
Освітня галузь
В рамках виконання районної програми відділу освіти та молоді райдержадміністрації до загальноосвітніх шкіл району за кошти місцевого бюджету підвозиться 186 учнів (100%). Проведено ряд комплексних заходів по забезпеченню облаштування і належного функціонування стадіонів, спортивних і дитячих майданчиків – вся територія навколо навчальних закладів прибрана, зроблено ремонти спортивних споруд. На сьогоднішній день тривають роботи з підготовки навчальних закладів району до нового навчального року та до опалювального періоду. В окремих школах району організовано поглиблене вивчення предметів з математики, української мови. З метою забезпечення безоплатного харчування дітей з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та дітей, батьки яких є учасниками АТО, з бюджету району виділено кошти в сумі 33,6 тис. грн.
На виконання районної цільової соціальної програми оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020 роки, для забезпечення послугами з оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої уваги та підтримки на умовах співфінансування з обласним бюджетом було виділено з районного бюджету 55 тис. грн. (загальна сума становить 110 тис. грн.) для придбання путівок. На ці кошти були придбані путівки в табори «Світязь» (с. Пульмо) та «Чайка» (с. Світязь).
На завершальному етапі знаходиться добудова ІІ черги Шацької ЗОШ І-ІІІ. Проект реконструкції з розширенням ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк розроблений у 2011 році. Вартість робіт по проекту складала 16 862 тис. грн.
Проведено заходи з енергоощадних технологій (220 тис. грн.), зокрема, заміна вікон та дверей.
Закладами культури району за півріччя 2016 року надано платних послуг на 36 тис. грн. Зміцнили матеріально-технічну базу установи культури району на суму 32,8 тис. грн. Зокрема, придбали баяни для дитячої музичної школи на суму 6,7 тис. грн., сценічні костюми для аматорського колективу районного Будинку культури на суму 20,2 тис. грн. та інше.
Протягом 2016 року проведено чимало культурно-мистецьких заходів, основнм із яких, є творчий звіт аматорських колективів та окремих виконавців Шацького району, присвячений 25-й річниці Незалежності України «Горнусь до тебе, Україно».
Сергій СИДОРУК, перший заступник голови Шацької РДА.