Головна Наради, сесії Корупція, кришування злочинів та малолітні контрабандисти

Корупція, кришування злочинів та малолітні контрабандисти

3707

23 листопада в Шацькій РДА відбулася розширена нарада з питань профілактики правопорушень та протидії злочинності в районі. В заході, на якому головував Сергій Сидорук, перший заступник голови Шацької РДА, взяли участь сільські голови, керівники структурних підрозділів РДА, а також запрошені – представники національної поліції, прокуратури, СБУ, прикордонної служби, військового комісаріату.
Рівень злочинності на території Шацького району сягає свого піку в літній період відпочинку, загальний же показник вчинення злочинів у районі є нижчим за середній по області – наголосив під час виступу Ігор Філімонюк, перший заступник начальника Ковельської місцевої прокуратури. За останні три місяці кількість злочинів суттєво зменшилася, зокрема тих, які вчинені в стані алкогольного сп’яніння. Тривогу викликає збільшення кількості особливо тяжких злочинів та правопорушень, вчинених підлітками. Ігор Андрійович доніс до присутніх інформацію про зміни в законодавстві, які стосуються прокуратури. Зокрема повідомив, що прокуратуру обмежили в повноваженнях, забравши представництво громадян у суді і залишивши у виключних випадках представництво інтересів держави, здійснення нагляду в кримінальному провадженні та підтримання державного обвинувачення.

Євгеній Кумпан, тимчасово виконуючий обов’язки начальника Любомльського МРВ УСБУ у Волинській області, озвучив проблему незаконного обігу зброї, яка потрапляє в Шацький район із зони АТО. Зброю місцеві жителі зазвичай намагаються реалізувати, в тому числі і представникам злочинного середовища.
– Я звертаюся до голів сільських і селищної рад з проханням інформувати нас про все, що стосується незаконного обігу зброї на території району. Бо був такий факт, що ми затримали людину, яка намагалася реалізувати гранату, а згодом з’ясувалося, що чоловік і не приховував цього від односельців – півроку глушив цими гранатами рибу, – наголосив Євгеній Валерійович.

Світязький сільський голова Микола Цвид запитав у представника СБУ про те, чи поніс покарання житель села Світязь Д., якого минулого року затримали за торгівлю зброєю.
Євгеній Кумпан підтвердив цей факт, відзначивши, що по цій резонансній справі вже є рішення суду, відповідно до якого обвинувачений отримав умовний термін.

Начальник Шацького відділення поліції Віталій Мархальчук озвучив статистику злочинності в районі. Станом на 1 листопада в Шацькому відділенні поліції зареєстровано 140 кримінальних правопорушень, загалом же за цей період надійшло до поліції 1 437 повідомлень. У районі зменшилося злочинів, пов’язаних із нанесенням тілесних ушкоджень, а також крадіжок, шахрайств, незаконних заволодінь, хуліганств, злочинів у сфері службової діяльності. Навпаки, зросла кількість розбійних нападів та випадків нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Статистика скоєння злочинів у розрізі сільських рад: Шацька селищна об’єднана територіальна громада – 93 злочини (Самійличівська сільська рада – 4, Прип’ятська – 7), Світязька сільська рада – 38, Пульмівська – 11, Піщанська – 7, Грабівська – 10, Ростанська – 12, Пулемецька – 6.

Як наголосив Віталій Вікторович, 80% ДТП у Шацькому районі здійснюються водіями у стані алкогольного сп’яніння і транспортом на польській реєстрації. Іноземна реєстрація дуже утруднює встановлення власника транспорту, тому є необхідність у  відеоспостереженні на дорогах району.
Після виступів присутні на нараді жителі району мали можливість задати представникам силових структур запитання.
Шачанка Віра Ковальчук обурювалася бездіяльністю місцевих правоохоронців щодо розслідування кримінального правопорушення про підробку документів Шацьким районним споживчим товариством. Вже рік справа лежить у поліції, причому у відділенні заявниці відмовляють в ознайомленні з її матеріалами. Начальник Шацького відділення поліції запевнив Віру Дмитрівну, що їй дозволять ознайомитися з матеріалами, натомість на нараді цього робити не можна – з причини заборони розголошення таємниці слідства.

Зіткнувся з несправедливістю і житель Шацька Іван Терета, кримінальна справа за заявою якого розглядається вже 4 роки і до того ж третім слідчим. Заявник описав порушення, з якими відбувався процес розпаювання земель колгоспу «Україна».
– Є підтвердження, документи, які свідчать про фальсифікацію проекту землеустрою, про фальсифікацію протоколу загальних зборів. Замість того, щоб дати хід справі, слідчі двічі намагалися закрити кримінальне провадження. До схеми розпаювання земель були внесені малопродуктивні, заболочені ділянки, яких там не має бути за законом. Я звертався з запитом до земельників району, проте відповіді на свої запитання не отримав. З матеріалами справи мені не дали ознайомитися. Тому я прийшов до висновку, що слідчі Шацького відділення поліції кришують незаконні дії деяких колишніх керівників району, – не приховував обурення Іван Петрович.

Антоніна Пилиповець, начальник управління соціального захисту населення РДА, озвучила проблему, яка перешкоджає нормальній роботі працівників структури. За словами керівника, пільговики, на яких поширюється дія закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і які не згідні з розмірами виплат, подають в суд на управління.
– Тобто на найнижчу ланку, яка не займається законотворчим процесом, не впливає на фінансування і розміри виплат. Прокуратура нас підтримувати відмовляється, тому ми по суті стали заручниками ситуації, – зауважила Антоніна Адамівна.
Ігор Філімонюк відповів їй, що прокуратура не має підстав для представництва, а людям ніхто не може заборонити звертатися до суду.

Світязький сільський голова Микола Цвид озвучив факти виділення на території ради земельних ділянок за межами населеного пункту на підставних осіб.
– 15 листопада цього року сільська рада отримала лист від головного управління Держгеокадастру у Волинській області з проханням протягом 10 календарних днів висловити позицію щодо можливості надання дозволу на розробку документації із землеустрою на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 40 га, яка розташована за межами населених пунктів сільської ради, для передачі її громадянам для ведення особистого сільського господарства. Наголошувалося, що якщо ми не представимо підтверджених законом заперечень, то це буде мовчазною згодою на розроблення документації, – розпочав свій виступ Микола Васильович.

В сільській раді не погодили клопотання, натомість провели невелике розслідування, в результаті якого з’ясувалося, що заявники – мешканці Любомльського району. Проживають у селах Запілля, Вижгів, смт Головне тощо. Заяви писали сім’ями: батько і дочка, чоловік і дружина, є серед них і 71-річний пенсіонер. З’ясувалося під час телефонних розмов, що уродженка Згоран, а нині жителька Смолярів-Світязьких навіть не знає, де розташована ділянка, на яку вона писала заяву. Житель Запілля розповів, що в село приїхала ціла команда людей, які пропонували місцевим жителям по 2 тисячі гривень за те, що вони напишуть заяви, а також обіцяли їм допомогти в оформленні субсидій. Після розслідування невідомі телефонували працівникам сільської ради, залякували і наказували мовчати.

– Водночас сільській раді свого часу відповідні земельні структури відмовили в розпаюванні земель меліоративного фонду. В листах-відповідях з облдержадміністрації, з Держагентства земельних ресурсів та головного управління Держгеокадастру у Волинській області нам чітко написали: не можна. Хоча можна було провести аукціон і надати землю інвесторам, які займалися б на цій площі товарним виробництвом і платили в казну сільської ради пристойні податки. Натомість виділяють землю чужим людям, завтра її всю скуплять – і громада лишиться і без грошей, і без землі, – наголосив Микола Цвид.
Підтримав колегу Шацький селищний голова Сергій Віннічук:
– В урочищі Дуга, що в смт Шацьк, ми планували з часом побудувати аквапарк, вже навіть знайшли інвестора. Просили в керівництва головного управління Держгеокадастру не виділяти земель на цій площі. Натомість нещодавно дізналися, що на цій території Держгеокадастр надав у власність 4 ділянки – до того ж без погодження селищної ради. Виходить, у той час, коли ми розробляємо генеральний план території, розширюємо межі населеного пункту, щоб задовольнити заяви місцевих жителів, наші землі в нас відбирають.

Ігор Філімонюк відзначив, що Світязькій сільській раді необхідно звертатися в прокуратуру. Наголосив також, що за фактом виділення землі на підставних осіб – жителів села Перешпа – зареєстровано кримінальне провадження.
Начальник служби у справах дітей Людмила Єрофєєва під час виступу відзначила, що зараз на обліку служби перебуває 32 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. З них 7 – діти-сироти, 25 – позбавлені батьківського піклування. 27 дітей перебувають під опікою, 4 – в прийомних сім’ях, 2 – в школі-інтернаті. Служба співпрацює з відділенням поліції та органами місцевого самоврядування, здійснює рейди-перевірки закладів відпочинку, працює з батьками. Цього року з’явилася нова проблема в підлітковому середовищі, коли неповнолітні були втягнуті в злочинні діяння. Учень Шацької ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназії та його брат, який навчається в Луківському професійно-технічному ліцеї, переправляли через українсько-польський кордон контрабандні цигарки.
Анатолій Пех, начальник відділу освіти і молоді, наголосив, що хоча Шацький район – єдиний в області, де немає злочинів, скоєних учнями, на внутрішньошкільних обліках перебувають 12 дітей, схильних до правопорушень.

Оксана Левак, в.о. директора ШРЦССДМ, розповіла про те, яку роботу центр проводить із прийомними сім’ями та тими, що опинилися в складних життєвих обставинах.
На нараді виступили також представники прикордонної служби, Шацького районного військового комісаріату, Шацької районної лікарні, голови прикордонних Грабівської та Пулемецької сільських рад.
Сергій Сидорук, підбиваючи підсумки наради, відзначив, що лише спільними зусиллями представників органів виконавчої  влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів, громадської варти порядку можна протидіяти злочинності.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.