Енергетичні напої (енергетики, енерготоніки) – безалкогольні напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їх здатність стимулювати центральну нервову систему людини, підвищувати працездатність, а та-кож на те, що вони не дають людині заснути. Їх реклама спрямована, переважно, на покупців, що знаходяться у віковій групі від 18 до 30 років, і викликає асоціації продукту з силою, швидкістю, сексуальністю та іншими характеристиками, привабливими для молоді.
Сьогодні енергетичні напої продаються у кожному кіоску, в барах, клубах під такими помітними назвами, як Red Bull, Monster і Rockstar, їх нерідко можна побачити у тренажерних залах і спортмайданчиках. Реклама позиціонує їх як засіб боротьби зі втомою, що допомагає активному способу життя, покращує розумову діяльність, є незамінним для клубних танців і занять спортом. Їх все частіше вживають люди, які працюють в нічну зміну чи за кермом (їх дозволяється вживати при керуванні автомобілем, в роботі з машинами й механізмами).
Ефект від вживання кави триває 1-2 години, від енергетичних напоїв – 3.З іншого боку, майже всі енергетичні напої газовані, що прискорює початок їх дії, на відміну від кави.
Упаковка у вигляді банки дозволяє вживати енергетичні напої у різноманітних ситуаціях, що неможливо з кавою чи чаєм.
Енергетичні напої – це різновид прохолодних напоїв. Як правило, вони газовані і містять велику кількість кофеїну. Кофеїн – основна складова енергетиків. Як стимулятор кофеїн надає збудливу дію на нервову систему, його миттєвий вплив призводить до відновлення тонусу м’язів, підвищення працездатності, покращення настрою. У деяких випадках замість кофеїну в склад енергетиків входять екстракти гуарани, чаю чи мате, що містять кофеїн, або ж кофеїн під іншими назвами: матеїн, теїн та інші стимулятори; теобромін і теофілін (алкалоїди какао), а також нерідко вітаміни, в якості легкозасвоюваного джерела енергії – вуглеводи (глюкоза, сахароза), адаптогени тощо.
Ще більш швидкому засвоєнню компонентів і швидкому настанню ефекту сприяє велика кількість вугільної кислоти, що містить такий напій. У підсумку така «гримуча суміш» дає негативний вплив на організм, вичавлюючи з нього всю енергію. Це призводить до порушення обміну речовин і виснаження нервової системи.
Не варто забувати про те, що самі напої ніякої енергії у собі не містять. Вони лише мобілізують внутрішні резерви організму, буквально витискаючи із них заряд бадьорості. Такий вплив вимагає достатнього наступного відпочинку для відновлення.
Виробники в рекламі стверджують, що напої підвищують працездатність шляхом стимулювання внутрішніх резервів організму. Наприклад, відомо, що глюкоза, як і інші вуглеводи, швидко всмоктується в кров, включається до окисних процесів й доставляє енергію (вуглеводи) до м’язів, мозку та до інших життєво важливих органів. Однак дія на організм від таких напоїв досить небезпечна. Енергетичні напої мають сильний антиседативний ефект. Багато з тих, хто наважується випити енергетик, скаржаться на біль у животі, сильну аритмію, прискорене серцебиття.
У той самий час у науковому світі і ЗМІ йде гаряча полеміка про реальну дію та побічні ефекти після вживання цих напоїв. При цьому погляди найчастіше діаметрально протилежні: тоді, як дехто стверджує, що своєю ефективністю енергетики кращі за будь-яку газовану воду, інші зіставляють їх за силою дії і потенціалом звикання з наркотиками.
Лікарі попереджають, що вживання енергетиків, які містять високі дози біологічно активних речовин, може викликати проблеми із серцево-судинною системою, порушення сну, збудження, занепокоєння, тахікардію, підвищення артеріального тиску, аритмію, нудоту й блювоту, нетривалу депресію, зниження потенції, стомлення, швидке виснаження ресурсів організму. Систематичне вживання енергетичних напоїв може викликати залежність. Без них людина через деякий час досягає фази виснаження, настає млявість, слабкість і потреба шукати засіб для зняття такого стану. Філіжанка кави тут не допоможе.
Все, до чого може призвести вживання енергетичних напоїв, – це виснаження захисних сил організму, ослаблення імунітету, зниження показників розумової діяльності, безсоння, втома, проблеми з серцево-судинною системою. Через вживання напою понаднормово можливе значне підвищення артеріального тиску та рівня цукру у крові.
Енергетичні напої не додають організму енергії, а лише стимулюють використання накопичених запасів. Думка, що тонік насичує енергією, абсолютно неправильна – вміст банки, як ключ, відчиняє двері до внутрішніх резервів організму. Інакше кажучи – не дає енергії, а висмоктує її. Людина використовує свої власні ресурси, а простіше, бере їх в себе в борг. Борг, зрозуміло, рано чи пізно доводиться повертати, розраховуючись втомою, безсонням, дратівливістю і депресією.
Енергетичний напій як такий, що містить цукор і кофеїн, небезпечний для молодого організму. Любителям фітнесу варто запам’ятати, що кофеїн – добрий сечогінний засіб. Отже, вживати напій після тренування, під час якого ми втрачаємо воду, не можна. Також енергетики не можна пити дітям і вагітним жінкам.
Резонанс навколо енергетиків посилився у зв’язку з судовими розглядами щодо кількох смертей, які могли бути пов’язані з їх вживанням. В жовтні 2009 року зафіксовано смертельний випадок – 17-річна студентка російського коледжу померла уві сні від крововиливу в підшлункову залозу. Причиною став енергетичний напій – такий висновок російських судмедекспертів. Під час розтину в організмі дівчини не виявили ані залишків алкоголю, ані інших речовин – лише кофеїн. Увесь вечір вона вживала енергетичні напої. І такий випадок – не єдиний. У Швеції троє людей померло на дискотеці, а 18-річний ірландський баскетболіст Росс Куні після трьох банок енергетика помер прямо на майданчику. У 2010 у Флориді зупинилося серце 19-річного хлопця-спортсмена.
Енергетичні напої іноді змішують із алкоголем. Енергетики виконують стимулюючу функцію, у той же час алкоголь – гнітючу. Небезпека від такої комбінації полягає в здатності енергетиків замаскувати вплив алкоголю, на випадок чого людина не зможе враховувати його вплив і переоцінює власні можливості. Ефект від такого поєднання часто непередбачуваний. У 2011 році 22-річний хлопець після вживання енергетика випив шампанського і втратив свідомість, мав судоми. На його щастя це сталося біля Шацької ЦРЛ. Йому була надана невідкладна медична допомога. У 2012 році 16-річний учень мав епіприпадок біля оз. Світязь – він випив пляшку пива після енерготоніка.
Енергетичні напої займають високе 6 місце у рейтингу шкідливих продуктів. У Франції, Данії та Норвегії енергетики заборонені на продаж у продовольчих магазинах, їх збувають лише в аптеках, оскільки вважають лікарським засобом. У США з 2010 року алкогольні енергетики були повністю виключені з продажу на підставі висновку властей про їх шкідливість для здоров’я. У Росії теж є обмеження: напій не може містити більше двох тонізуючих компонентів, на банці мають бути вказані обмеження з використання, а реалізація в школах заборонена.
Як бачите, аргументів «проти» більше, ніж аргументів «за». І все-таки, цілком ймовірно, у житті може настати момент (сподіваюся, разовий), коли ви відчуєте необхідність випити баночку енергетичного напою. Правильне вживання тоніку допоможе не завдати своєму організмові шкоди. Наприклад, концентрація кофеїну в Red Bull у 3 рази більша, ніж у такому ж об’ємі кока-коли. Не перевищуйте добову дозу кофеїну – це приблизно дві баночки середньостатистичного енергетичного напою. Прийом більше двох банок поспіль може заподіяти шкоди здоров’ю: ресурси організму вже вичерпані, тому замість бажаного ефекту ви відчуєте побічні дії, які описані вище.
Фахівці у сфері охорони здоров’я стверджують, що тонік – максимум, є ще вітамінізовані замінники кави, які менш шкідливі для здоров’я. А фруктові соки і глюкоза, що міститься у багатьох продуктах, здатні піднести наш дух до таких саме висот. Отож вирішувати, вживати тонік чи ні, доведеться вам. І ось привід без докорів сумління випити чашку кави з улюбленою шоколадкою (замість тоніку) тепер ми маємо. Тим більше, що це і коштуватиме дешевше.
Олександр МИСЮРИНА, лікар-нарколог
Шацької районної лікарні.