Традиційно у третю неділю червня в Україні відзначають День медичного працівника, вшановуючи людей, які стоять на варті людського здоров’я, дарують кожному хворому можливість повноцінного життя.
Підвищення якості та доступності медичних послуг є одним з найактуальніших питань, які ставить суспільство перед професійним медичним співтовариством і владою. На це націлена «Реалізація у регіонах завдань і доручень Президента України з модернізації медичної галузі щодо забезпечення громадян України якісними медичними послугами».
У Волинській області, яка хоч і не є пілотною в Україні, успішно втілюють схему, при якій саме первинка є пріоритетною, адже націлена на профілактику та ранню діагностику складних захворювань. За словами Ігоря Ващенюка, начальника управління охорони здоров’я ОДА, розвиток первинного рівня надання медичної допомоги, а саме – мережі ФАПів та амбулаторій загальної практики – сімейної медицини – одне з головних завдань Національного плану дій на 2013 рік. Тож над розвитком і зміцненням саме цієї ланки третій рік поспіль і тривають в області роботи. Торік на ремонт, реконструкцію і облаштування ФАПів та амбулаторій області використано понад 1,5 млн. грн. «Зараз триває процес дооснащення відповідно до нормативів: ФАПів – гінекологічними кріслами та фізіотерапевтичним обладнанням, амбулаторій – портативними кардіографами та санітарним транспортом. Існування у закладах первинної ланки телефонного зв’язку та опалення на Волині давно вирішено позитивно. А електронний реєстр пацієнтів уже маємо на рівні амбулаторій. Як і телемедицину між усіма районними, міськими та обласними спеціалізованими медустановами», – розповів Ігор Ващенюк.
Вторинний рівень медицини передбачає створення 6-ти госпітальних округів. Як їх прототипи, сьогодні на Волині працює три територіально-медичних об’єднання, одне з них – ТМО Любомльського та Шацького районів. Тож з якими результатами роботи медицина району зустрічає своє професійне свято, розповідає Володимир Дибель, Генеральний директор ТМО Любомльського та Шацького районів.
– Діяльність галузі охорони здоров’я району протягом року була спрямована на підвищення якості та доступності медичної допомоги населенню, зниження смертності дітей, працездатного населення, стабілізація епідситуації з захворюваності на туберкульоз, онкологічні хвороби, хвороби системи кровообігу. Планомірною роботою закладів охорони здоров’я району досягнуто покращення основних показників демографічної ситуації.
В минулому, як і в цьому році, проводилась подальша робота по реформуванню медичної галузі. 17 серпня 2012 року було відкрито новий стаціонарний корпус для терапевтичного і педіатричного відділень Шацької районної лікарні. Одним з досягнень 2012 року є те, що всі медичні заклади успішно пройшли державну акредитацію і отримали ліцензії на медичну практику: районна лікарня та 2 амбулаторії отримали вищу категорію, акредитовані й ФАПи району.
Протягом 2012 року проводились ремонтні роботи в амбулаторіях с. Піща і с. Пульмо (використано 68 452,57 грн. з місцевого бюджету і 12 738,78 грн. за рахунок благодійної допомоги). За рахунок благодійної допомоги були повністю замінені вікна в амбулаторії с. Піща, у ФАПах сіл Світязькі Смоляри, Голядин, Пулемець, Прип’ять, Омеляне, Підманове.
У минулому році за рахунок державного бюджету було поповнено матеріально-технічну базу закладів: отримано ваги для лабораторії, світильник операційний «БІОМЕД», два апарати портативні для штучного дихання Ф-ИВЛ/ВВЛ-«ТМТ», два електрокардіографи «ЮКАРД-100», три дефібрилятори ДКІ-Н-02СТ (усе – для швидкої медичної допомоги); аквадистилятор електричний аптечний ДЕ-4-02, фотоколориметр (для лабораторії); стерилізатори для кабінетів, а також чимало іншого обладнання, меблів.
Вагому допомогу медичним закладам району було надано із фонду «Патріоти Волині»: 15 велосипедів, 7 скутерів, ноутбук, 2 телефони, 20 електричних та 18 механічних ваг, 24 таблички для окуліста, 20 тонометрів, 153 медичні халати медичні, 20 медичних сумок, 15 костюмів для «швидкої», 50 комплектів білизни.
В усіх медичних закладах ТМО протягом 2012 року були зроблені косметичні ремонтні роботи.
Одним з приорітетних напрямків в 2012 році в роботі адміністрації було реформування і розвиток первинної медико-санітарної допомоги, центр якої як окрема юридична структура функціонує з 1 квітня 2013 року. Хочеться ще згадати і про подію, яка не має прямого відношення до покращення фізичного стану здоров’я людей, але має безпосереднє відношення до здоров’я духовного – це відкриття каплички у районній лікарні.
Вагома увага приділялася й кадровому забезпеченню. У системі охорони здоров’я Шацького району зареєстровано 39,5 штатних посад лікарів та 92,25 штатних посад середнього медперсоналу. У 2012 році на роботу було прийнято 5 лікарів (ЛОР, педіатр, ендокринолог, стоматолог, ендоскопіст). Укомплектованість штатних посад лікарів становить 70,9% (область – 80,9%), середнім медперсоналом – 103,0%. Забезпечувались підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації медичних працівників, що надають первинну медико-санітарну допомогу. За 2012 рік пройшли атестацію усі лікарі, та 95,7% від запланованого – середній медичний персонал. За минулий рік дещо зріс середній розмір заробітної плати медичних працівників, що також є позитивним моментом.
Одним із показників покращення медичного обслуговування населення є демографічні показники. Відрадно, що за останні три роки збільшилися показники народжуваності та природного приросту населення. Структура смертності населення за причинами залишається сталою. В основному, помирали люди від хвороб системи кровообігу, хвороб органів дихання, новоутворень. Знизився рівень травматизму людей у районі, приблизно на одному рівні останні три роки є захворюваність на туберкульоз. Дещо збільшились показники хірургічної роботи на амбулаторному етапі, нижчими стали показники захворюваності на онкохвороби, хоча вищим від середньообласного є показник смертності від онкозахворювань.
Всього в 2012 році вперше визнано інвалідами 85 осіб, що становить 64,24 на 10 тис. населення (+39,65%), в працездатному віці – 73, що складає – 75,93 на 10 тис. населення. У 2012 році вперше визнано інвалідами в Шацькому районі 4 дитини, що становить 15,5 на 10 тис. дитячого населення, в 2011 році – 7 – 18,1 на 10 тис. населення (область – 23,6).
Лікування хворих здійснювалося у денному і цілодобовому стаціонарі Шацької районної лікарні та денному стаціонарі амбулаторії с. Пульмо. Найбільше людей лікувалося від серцево-судинних хвороб, органів дихання, шлунково-кишкового тракту та захворювань нирок.
Протягом року в районі діяли такі галузеві програми: Програма протидії захворювання на туберкульоз у Шацькому районі на 2013-2016 роки; районна програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2008-2016 роки; програма покращення репродуктивного здоров’я населення на період до 2015 року у Шацькому районі; районна комплексна програма «Цукровий діабет» на 2009-2013 роки; районна програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги на 2012-2015 роки; районна програма забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, допомоги та лікування ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2013-2015 роки.
Пріоритетними напрямками в нашій роботі на сьогоднішній день та на майбутнє є укомплектування кадрами та забезпечення житлом спеціалістів (як першочерговий метод залучення лікарів у нашу місцевість); удосконалення організації надання медичної допомоги дітям, матерям, чоловікам працездатного віку; виконання державних регіональних і районних програм в галузі охорони здоров’я; виконання в повній мірі заходів по боротьбі з захворюваннями на туберкульоз, онкологічну патологію та серцево-судинні захворювання; покращення матеріально-технічної бази; покращення благоустрою території лікарні.
Тож сподіваємося, що основні завдання, які ставить сьогодні державна, обласна та районна влади в системі роботи охорони здоров’я, розвиток, підтримка цієї галузі та наближення її до населення – будуть виконані.
Віта ШЕПЕЛЯ.