Влітку, коли всі волинські шляхи-дороги ведуть туристів до поліської Мекки – озера Світязь, жителі Шацького району прямують у протилежному напрямку – хто на море, хто в гори. Традиційно в цю пору туристичний похід у Карпати для своїх учнів організовує і Микола Оніщук, директор ЗОШ І-ІІ ст. с. Смоляри Світязькі, досвідчений турист, що неодноразово долав складні маршрути в Кримських горах і Карпатах. Цьогоріч він вдев’яте зійшов на Говерлу. Команда туристів зібралася чимала – до шачан приєдналися однодумці з Ратнівщини під керівництвом Оксани Бірук, методиста районного центру дитячої і юнацької творчості, та Сергій Карпік, вчитель фізкультури з с. Раків Ліс, що на Камінь-Каширщині.
Маршрут другої категорії складності був нелегким, проте адреналін, як завжди, бив через край, переповнювали яскраві і нові враження. Похід збігся у часі з грибним і ягідним сезонами, тому туристи готували на вогнищі духмяні грибні страви, цілими пригорщами їли чорниці і суниці. Пощастило посмакувати й гуцульськими делікатесами, серед яких найбільш запам’ятався смак славнозвісних сирних коників. Біля витоку річки Чорна Тиса, яка протікає п’ятьма країнами, волиняни навіть провели акцію «Чисте довкілля», бо в буквальному сенсі не змогли переступити через гори сміття, залишені попередніми відвідувачами пам’ятки.
За 14 днів туристи пройшли 170 кілометрів: від селища Верховина до гірськолижного курорту «Буковель». Підкорили найвищі вершини Чорногорського хребта, намилувалися красою високогірних озер, пройшлися стежками гір Горгани. Біля гори Петрос наші туристи знайшли унікальну печеру, котра, розповідають, проходить вузьким підземним тунелем через усю гору. Печера нещодавно відкрита і досліджена тільки на 30 метрів. Волиняни ж просунулися вглиб на 4 метри, бо не мали з собою відповідного спорядження. Дуже зацікавилися цим місцем, тому пообіцяли повернутися і спробувати втиснутися в печеру на значно більшу глибину.
Діти боялися, коли гуркотіла в горах сильна гроза, переживали й дорослі, бо неможливо звикнути до її потужності і грому над самісінькими головами. Продиралися крізь густі тумани, мокли під дощем і снігом, затамовували подих над прірвами. І таки дійшли! На Говерлі гуляв сильний вітер, та він не став на заваді Сергію Карпіку і Миколі Оніщуку, які на найвищій точці України вирішили погортати «Шацький край»!
Мирослава ЦЮП’ЯХ.