Головна Листи Лисиці на сказ не хворіють, утім, курей крадуть справно

Лисиці на сказ не хворіють, утім, курей крадуть справно

4970

Лисиці ще минулого року облю­бували урочище Моркви в Шацьку, новий житловий масив якого роз­міщений на окраїні селища і межує з лісом. Руді хижаки лякали людей, крали домашню птицю, вільно розгулювали вулицею. Висвітлення проблеми на сторінках районної газети очікуваного результату не принесло. Цього року – схожа си­ту­ація, проте люди, які потерпають від нашестя лисиць, на­лаштовані діяти більш рішуче. До редакції надійшов лист із колективним зверненням за підписом 18 людей. Ось його короткий зміст: «Просимо вашого сприяння щодо вирішення питання відстрілу лисиць, які у великій кількості роз­велись на території Шацького НПП. … Особливо непокоїть нас факт, що лисиці здатні переносити вірус сказу. Місцева влада, до якої ми зверталися, нічим допомогти не може, бо діє закон, що забороняє відстріл хижих тварин у межах населених пунктів. Відповідно до Інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин», затвердженої Головним управлінням ветеринарної ме­ди­цини з Держвет­інспек­цією Мінсільгосппроду України передбачено: 1.1. З метою своєчасного виявлення і недопущення зах­ворювання тварин на сказ органи лісового господарства, охорони природи, мисливського господарства і заповідників зобов’язані: сис­тематично обстежувати угіддя, де мешкають дикі тва­ри­ни, і при виявленні їх трупів або вбитих звірів з підозрілою пове­дінкою… негайно повідомляти працівників державної служби ве­те­ринарної медицини і надсилати матеріал у ветеринарну лабо­ра­торію для дослідження на сказ».

Відповідає Петро Юрчук, директор Шацького національного природного парку:

l Закон України «Про мисливське господарство та полювання» (стаття 20, пункт 2) регламентує заборону полювання на відстані ближче 200 м від населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей. Відповідно до цього За­ко­ну єгерській службі парку забороняється будь-яке полю­вання та відстріл у межах населених пунктів. Згідно з дозволами Державного управління охорони навколишнього природного сере­до­вища у Волинській області службою національного парку в пе­ріод з 2010 по 2013 рік було відстріляно в мисливських угіддях 109 особин лисиці червоної. Всі вони були відправлені в регі­ональну лабораторію ветеринарної медицини у Волинській облас­ті. За результатами лабораторних досліджень, захворювання на сказ у лисиць не виявлено.

Василь Цвид, начальник управління ветеринарної медицини в Шацькому районі:

l Передусім, інформую, що в 2013 році в смт Шацьк випадків за­хво­рювання на сказ не реєструвалося. З метою запобігання виникнення цього захворювання минулої осені і цьогорічної весни на всій території району було проведено оральну вакцинацію ди­ких м’ясоїдних тварин від сказу. 25 липня ми пропонували жи­те­лям урочища Моркви безкоштовно провакцинувати їхніх до­машніх тварин (собак, котів) з метою профілактики сказу.

Отже, шачани позбулися лише одного фактору ризику – ймовірності захворіти на сказ. В інших компетентні органи  демонструють своє, підтверджене законом, безсилля. Як же бути людям: зачиняти влітку дітей у хаті, самим боятися вийти на вулицю, ризикувати зіткнутися в курнику лоб в лоб з лисицею чи брати ситуацію під власний контроль і ставити на хижаків капкани?..

Мирослава ЦЮП’ЯХ.