На нараді з адміністративно-господарським активом Волині 12 вересня Президент України Віктор Янукович вкотре наголосив: «Головне наше завдання єдине: створити усі умови, щоб покращити матеріальне становище та комфорт проживання громадян». У цьому контексті варто згадати програму Віктора Федоровича «Україна для людей», з якою він ішов у 2010 році на вибори. Одним із пріоритетних напрямів у ній є забезпечення якісних умов життя населення незалежно від місця проживання. Цього на сьогодні досягли в більшості розвинених країн Європи, де немає особливої різниці, у місті чи в селі проживають люди – усі вони мають рівний доступ до високоякісної освіти і медичних послуг, забезпечені доброю питною водою, каналізацією, села освітлені вночі не гірше за міста, а дороги без вибоїн при високому рівні доходів дозволяють щоденно добиратися на роботу власним авто навіть за сотню кілометрів. Ось чому ті наші співвітчизники, які хоча б раз побували в країнах Євросоюзу, обома руками підтримують євроінтеграційні прагнення України.
За останні три роки в Україні загалом і на Волині зокрема чимало зроблено для зрівняння стандартів життя міських і сільських жителів. Держава постійно підвищує соціальні гарантії, що дає змогу людям впевненіше дивитися в майбутнє, планувати своє життя так, як вони цього хочуть. Таким чином, значно зросли суми виплат одноразової допомоги при народженні дитини. Це важливо для мешканців нашої області, особливо сільських. Адже в селі традиційно більше багатодітних сімей. Хоч некоректно пов’язувати збільшення сум так званих «дитячих грошей» із зростанням рівня народжуваності (більшість матерів планують поповнення в сім’ях не заради отримання грошей), та все ж кошти, і немалі, для сімей з дітьми ніколи не бувають зайвими. Наша область входить у трійку регіонів, де сьогодні найвищий рівень народжуваності. І навряд чи вона була б такою, якби не допомога держави. Достатньо згадати початок 90-х років минулого століття, який науковці назвали «демографічною ямою» – так мало тоді народжували дітей.
Щоб дітки народжувалися здоровими, а їхні мами уникли ускладнень під час пологів, в Україні здійснюється широкомасштабний Національний проект «Нове життя – нова якість материнства та дитинства», який передбачає будівництво в кожній області перинатальних центрів. Споруджується такий і на Волині. Торік на його зведення було виділено майже 13,5 мільйона гривень, цього року – 50 мільйонів. Ще на 28 мільйонів гривень профінансують закупівлю обладнання. Згідно з планом, перинатальний центр прийматиме пацієнтів з усієї області уже в 2014 році.
На доступність високоякісних медичних послуг для всіх категорій населення, і міського, і сільського, спрямоване реформування медичної галузі. І хоч Волинь не належить до числа пілотних регіонів, де апробовується реформа, тут проводяться підготовчі заходи для її здійснення. Іноді люди, не розуміючи суті реформ, підігріті окремими політиками, виступають проти нововведень. «Ми терпляче роз’яснюємо свої дії», – зазначив з цього приводу на нараді за участю Президента України голова облдержадміністрації Борис Клімчук. За його словами, «боротьба» проти закриття малоефективних сільських лікарень здебільшого зводиться до збереження на селі трьох посад: кухаря, конюха і завгоспа. Адже в разі серйозного захворювання сільські жителі прагнуть потрапити, як мінімум, у районну лікарню. То чи не краще перепрофілювати сільські лікарні в лікарські амбулаторії з денним стаціонаром, одночасно додавши до них пункти швидкої допомоги, які тепер підпорядковуються обласному центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф?
В сучасних умовах важливо досягти рівного доступу всіх дітей до здобуття високоякісної освіти. Ті мешканці сіл, які вже збагнули, що майбутнє їхніх дітей залежить від того, яку освіту вони отримають, намагаються відправити своїх чад у школи, де краща матеріальна база, більше учнів і, як наслідок, більше висококваліфікованих педагогів, діють різні гуртки, які дозволяють школярам виявляти свої здібності, створюється конкурентне середовище, в якому кожен хоче стати кращим. Для цього влада забезпечує дітей шкільними автобусами, які підвозять учнів до загальноосвітніх навчальних закладів із віддалених сіл. Програма «Шкільний автобус» діє в державі з 2003 року. Причому до 2010 року на її виконання область отримала від держави тільки 30 машин, а за три останні роки – 59. Сьогодні проблеми із підвезенням дітей на навчання на Волині не існує: 70 відсотків учнів добираються шкільними автобусами, решта – регулярними рейсами і спеціально найманими автобусами, за що перевізники отримують плату від місцевої влади. Тим часом автобуси, спеціально придбані державою для перевезення школярів, у наш регіон продовжують надходити.
Волинь – край річок, озер, лісів і… боліт. Тому тут, попри зовнішню природну красу, існує велика загроза підтоплення сіл паводковими і повеневими водами. Задля її подолання протягом двох останніх років уряд виділив для області майже 35 мільйонів гривень. За ці кошти відремонтували майже 350 км внутрішньогосподарських меліоративних та понад 120 км лісових дренажних мереж, відновили більш ніж 40 км магістральних каналів, збудували 13 км нових каналів, звели 11 км захисних дамб.
Та, мабуть, найболючіша проблема не тільки Волині, а й всієї України – це дороги. Коштів на їх оновлення, не кажучи вже про будівництво нових, хронічно не вистачає. Тим часом вдається проводити будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію лісових доріг. Це дуже важливо насамперед для розвитку сільських територій. Так, починаючи з 2010 року, в області збудовано понад 300 кілометрів лісових доріг. Як зазначив, перебуваючи цими днями на урочистостях з нагоди відкриття в області чергових відрізків таких доріг, голова Державного агентства лісових ресурсів України Віктор Сівець, Волинь – в числі лідерів з кількості введених кілометрів лісових доріг. Із тисячі запланованих на цей рік у державі 10% – дороги нашого регіону. Загалом цьогоріч на Волині збудують 100 кілометрів лісових доріг, з них 70 км – першого і другого типу з твердим покриттям, 30 км – з ґрунтовим.
А тим часом приємну звістку отримали волиняни з уст Президента України. За підсумками наради на Волині він дав доручення Кабміну і Державному агентству автомобільних доріг капітально відремонтувати траси Луцьк – Ківерці – Маневичі, Ковель – Володимир-Волинський – Червоноград – Жовква. Крім того, він доручив опрацювати питання фінансування ремонтних робіт на дорозі Світязь – Залісся та дороги державного значення на ділянці Шацьк – Ковель. «Наступний рік пріоритетом державної політики ми визначаємо будівництво доріг», – повідомив Віктор Янукович під час спілкування з працівниками ЗМІ у Луцьку. Тож є надія, що й у цьому напрямі буде наведено лад.
Василь НЕЧИПОРУК