Головна Освіта Школі потрібне перезавантаження

Школі потрібне перезавантаження

3358

Почався новий навчальний рік, і батьки учнів, стиснувши волю в кулак, налаштовують себе на 9-місячну акцію порятунку своїх чад від перевантаження в школі, стресів і психічних зривів. Маю вдома двох школярів, і давно помітила, що з кожним роком наслідки інтенсифікації навчального процесу стають все більш плачевними. Вважаю, часті сльози, що проливаються над підручниками, небажання йти зранку до школи, швидка втомлюваність дітей і постійний стан пригнічення є тими причинами, які змушують бити на сполох.

В школі діти надзвичайно перевантажені. З 1 класу вивчається іноземна, з 2 – інформатика, з 5 – друга іноземна. Це все наслідки свіжих реформ, котрі, створюється враження, впроваджуються далеко не на користь учнів. Понад те, чинні навчальні програми з Міністерством охорони здоров’я не погоджуються. А звідси – хвороби зору, опорно-рухового аппарату, шлунково-кишкового тракту тощо. Виходить, вищим чиновникам байдуже, що школа забирає в дітей найцінніше – здоров’я?

Віталія Нижник, лікар-педіатр Шацької районної лікарні, стурбована результатами медогляду учнів загальноосвітніх шкіл району, що проводився минулого навчального року:

– З 1840 учнів, які пройшли медичний профілактичний огляд, 56 вперше взято на диспансерний облік, 225 мають зниження гостроти зору, 58 – сколіоз, 10 – порушення постави. За результатами проби Руф’є, 1001 учень міг займатися на фізкультурі в основній групі, 140 – у спецгрупі, 20 були звільнені з уроків фізичної культури. Найбільші проблеми з зором в учнів ЗОШ І-ІІІ ст. с. Ростань (20% від загальної кількості школярів), с. Пульмо (19%), с. Світязь (16,1%), найменші – в ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк (5%). В єдиній у районі ЗОШ І ст. с. Затишшя у всіх дітей – стовідсотково гарний зір. Тривогу викликає захворюваність на сколіоз у ЗОШ І-ІІ ст. с. Смоляри Світязькі (6% учнів), смт Шацьк (5,6%), с. Підманове (5,4%). На уроках фізкультури найбільш чисельні основні групи учнів у ЗОШ І ст. с. Голядин (87%), с. Затишшя (69,2%), ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пульмо (67%). А в школах сіл Острів’я, Пулемець і Пехи основні групи заповнені менше, як наполовину. Найбільше звільнених з уроків фізичної культури в ЗОШ І-ІІ ст. с. Острів’я, смт Шацьк, І-ІІІ ст. с. Мельники. 

Як свідчить статистика, шкільним неврозом страждають сьогодні майже дві третини першокласників. Дітей лякає сувора дисципліна на уроках, режим, строгі вчителі. Першачки не хочуть ходити в школу, тікають з уроків додому, влаштовують істерики зранку. Їм би ще погратися ляльками-машинками, побігати, пострибати, а не годинами просиджувати за партами. До слова, цих урочних годин теж у 1 класі забагато і їх кількість не відповідає санітарним нормам. 

Олена Моніч, методист відділу освіти Шацької РДА, яка відповідає за психологічну службу району, рекомендує батькам дотримуватися простих порад, які допоможуть адаптувати першокласників до шкільного життя:

– Вранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом. Не згадуйте вчорашні прорахунки, особливо мізерні, не вживайте образливих слів. Збираючи дитину до школи, побажайте їй успіхів, скажіть кілька хороших слів, без зауважень. Після школи дитина 2 – 3 години має відпочити. Найкращий час для виконання домашніх завдань з 15 до 17 години. Під час виконання завдань не стійте над дитиною, давайте їй можливість самостійно працювати. Допомагайте без крику, спокійно, вживаючи фрази «не хвилюйся», «ти все вмієш», «спробуймо поміркувати разом», «згадай, як пояснював вчитель».

Формуйте в дитини позитивний образ школи, розповідайте позитивні історії з власного шкільного досвіду. Не залякуйте дитину оцінками. Не кажіть, що вона повинна приносити тільки хороші оцінки. Тим більше, що в 1-му класі їх не ставлять.

Не «ліпіть» з дитини вундеркінда. Педагоги та психологи не радять відточувати уміння дитини до досконалості, наприклад, вчити його читати не 30 слів за хвилину, як годиться першокласникові, а 60. І, нарешті, мова. Пам’ятайте, що навіть діти 7 – 8 років люблять казки, особливо перед сном, або пісню, лагідні слова. Не лінуйтесь зробити це для них. Це їх заспокоїть, зніме денне напруження, допоможе спокійно заснути й відпочити. Не нагадуйте перед сном про неприємні речі. Завтра новий день у школі, і дитина повинна бути готовою до нього. Ваша доброзичливість допоможе їй у цьому.

Упродовж останніх 50 років тижневе навантаження в 5-9 класах збільшилося майже у 2 рази. До речі, у п’ятикласників – один із найважчих періодів адаптації до навчання. Різкий перехід з однієї системи навчання до іншої, збільшення навантаження і великий потік інформації нерідко призводять до погіршення стану психічного і фізичного здоров’я учнів середньої школи.

Тамара Мазурок, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк, радить батькам бути уважними до дітей, в якому б вони класі не були,  і особливо контролювати процес навчання та виконання домашнього завдання:

– Найперше, ніколи не  кричіть на дітей і не звертайтеся до них у командно-наказовому тоні. Пам’ятайте, що над виконанням усіх домашніх завдань учень 1 класу має працювати не більше 1 години, 2 класу – 1,5 години, 3-4 класів – до 2 годин, 5-6 класів – до 2,5 годин, 7 класу – 3 години, 8-11 класів – 4 години. Не примушуйте учнів писати на чернетках, переписувати виконане завдання – це призводить до перевтоми.

Ще одна шкільна проблема – вага портфелів. Наказом Міністерства охорони здоров’я затверджено державні санітарні норми і правила «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей». Згідно з ним загальна вага підручників без портфеля не повинна перевищувати таких норм: I-II класи – 1,5-2 кг; III-IV класи – 2-2,3 кг; V-VI класи – 2,3-3,0 кг; VII-VIII класи – 3-3,5 кг; IX-XI (XII) класи – 3,5-4,5 кг. А вона таки перевищує норми. Моя донька-шестикласниця, що має вагу 30 кг, часто несе до школи 5-кілограмовий ранець. В день, коли є урок фізкультури (а це тричі в тиждень), до ваги додається ще пакет зі спортивною формою і кросівками. Отже, в максимально дозволену дітям вагу – 10-15% від маси тіла – не вкладаємося ніяк. Ношею, яку можна було відкинути, є зошити з друкованою основою. «МОН … постійно рекомендує використовувати для навчання зошити з друкованою основою, які утричі важчі за звичайні. Від цих рекомендацій педагоги могли б відмовитися, проте на це, здається, ще не наважився ніхто. Тож батьки продовжують витрачати додаткові кошти і купують ці зошити, діти їх носять. А потім… лікують спини», – пише в газеті «Волинь-нова» журналіст Леся Бондарук. Важко з нею не погодитися.

До чого така освіта приведе наших дітей? Не дай Бог до того, що зображено на фото, яке блискавично поширюється інтернетом: нерухома школярка з ранцем за спиною пластом лежить на підлозі. Підпис до фото більш ніж красномовний: «В п’ятницю після школи». Від такого жарту стає по-справжньому страшно. Ще страшніше робиться від реальних фактів, бо батьки шацьких школярів уже купляють для них заспокійливе в аптеках селища.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.