В конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», що був організований в рамках програми «Бібліоміст» та започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) для українських публічних бібліотек, взяли участь та отримали перемогу 5 публічних бібліотек Шацького району. Відповідно до цієї програми бібліотеки отримали набір обладнання: 15 комп’ютерів (по 3 комп’ютери на кожну бібліотеку-переможця) з ліцензійним програмним забезпеченням, навушниками, веб-камерами, принтерами та сканерами, наборами мережевого обладнання. Самі ж працівники бібліотек пройшли безкоштовне навчання на базі Волинського регіонального тренінгового центру за трьома модулями щодо впровадження нових бібліотечних послуг за темою «Організація та управління змінами у публічній бібліотеці в умовах інформатизації та соціально-економічних перетворень».
Євгенія Євтушок, заступник директора Волинської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олени Пчілки, вручила сертифікати Волинського регіонального тренінгового центру тим бібліотекарям, які пройшли безкоштовне навчання: Галині Редько (Шацька центральна районна бібліотека для дорослих), Світлані Бляшук (Шацька районна бібліотека для дітей), Наталії Кушнір (бібліотека-філія с. Пульмо), Лідії Карпук (бібліотека-філія с. Мельники), Валентині Оксентюк (бібліотека-філія с. Світязь). Разом з тим Євгенія Олексіївна відзначила, що мета проекту – створення вільного доступу до Інтернету у бібліотеках, адже одночасно з пошуком потрібної інформації користувачі матимуть змогу спілкуватися в соціальних мережах, у скайпі, знаходити там собі нових друзів, вільно висловлювати свої думки. Вільний доступ до Інтернету дасть можливість бібліотекарям надавати нові послуги, необхідні для навчання, самоосвіти чи просто змістовного відпочинку. «Бібліотеки, особливо на селі, повинні стати дійсно культурно-дозвіллєвими центрами, в яких люди мали б можливість поспілкуватися з бібліотекарем, а також скористатися інноваційними послугами закладу. Ті часи, коли основна робота бібліотекаря полягала в тому, щоб знайти та видати книгу, минули. Ми повинні йти в ногу з часом. Але, окрім того, бібліотекар повинен бути творчою людиною, заохочуючи до написання нових проектів своїх колег, допомагати їм в цьому, брати участь у нових проектах і не зупинятися на досягнутому», – підсумувала Євгенія Євтушок, побажавши успіху в подальшій роботі бібліотекарям району.
А вже 1 лютого у центральній районній бібліотеці відбулося офіційне відкриття пунктів вільного доступу до мережі Інтернет, з чим першою привітала користувачів, бібліотекарів і гостей Валентина Гірич, директор ЦБС, яка в рамках написання і реалізації проекту взяла на себе відповідальність за виконання умов конкурсу і своєчасність подання пакету документів.
– Для впровадження проекту в життя мало було одного бажання і знань бібліотекарів. Адже основна вимога програми – створення відповідної матеріально-технічної бази: встановлення групової електричної мережі, засобів охорони, системи опалення тощо. Ми її спільно з районним керівництвом і сільськими головами стовідсотково виконали, – відзначила Валентина Іванівна.
Сергію Пархонюку, заступнику голови Шацької РДА, особливо приємно було вітати сучасних користувачів бібліотек з відкриттям пунктів вільного доступу до Інтернету. Кілька років тому Сергій Степанович одним з перших у районі оцінив переваги послуг всесвітньої комп’ютерної мережі над іншими джерелами спілкування та отримання інформації, тому щиро порадів за бібліотекарів, що зробили велику справу, а також за присутніх школярів, які не приховували бажання швидше сісти за столики з новою комп’ютерною технікою. Володимир Голядинець, голова Шацької районної ради, хоча й зізнався, що надає перевагу читанню книг у звичному, не електронному, форматі, проте відзначив, що перетворення бібліотеки на сучасний інформаційний центр неможливе без найновіших комп’ютерних технологій та Інтернету. Емоції переможця домінували у виступі Орисі Мелюх, начальника відділу культури і туризму Шацької РДА, яка розповіла про нелегкий шлях до успіху. Щоб реалізувати те, чим вона як керівник і команда однодумців сьогодні пишаються, було витрачено 23 600 грн.
В урочисту мить відкриття не обійшлося без традиції перерізування стрічки, що й зробили спільно ті, хто безпосередньо працював над програмою «Бібліоміст». А юні користувачі бібліотеки таки дочекалися миті, коли їх запросили першими випробувати можливості Інтернету. Діти досить упевнено почувалися за комп’ютерами. Тим же, для кого сучасна диво-техніка з Інтернетом – загадка, допоможе її розгадати молодий бібліотечний працівник – інженер-програміст Максим Леван. А ще навчить спілкуватися в скайпі, шукати необхідну для навчання і роботи інформацію, отримувати кваліфіковані консультації, зареєструє сторінку в соціальній мережі. Переконайтеся особисто в безмежних можливостях Інтернету!
Віта ШЕПЕЛЯ,
Мирослава ЦЮП’ЯХ.