Минулого тижня за участю керівників району Володимира Найди, голови Шацької РДА, та Володимира Голядинця, голови Шацької районної ради, відбулася розширена підсумкова колегія районного відділу освіти, на якій також були присутні директори навчальних закладів, голови сільських та селищної рад району. Єдине питання, яке розглядалося на колегії, – про підсумки роботи освітянської галузі району у 2012 році та пріоритетні завдання на 2013 рік.
«Якби хоч 10 років з 20, що існує район, галузь освіти мала таке фінансування, як за останній рік, то сьогодні ми мали б європейську базу освіти в районі, – з таких слів розпочав свій виступ Анатолій Павлей, начальник відділу освіти Шацької РДА. – Адже тільки тоді, коли є нормальні приміщення шкіл, де тепло і затишно, створені усі умови, можна говорити про вчителя, учня і результати їхньої праці». Він також висловив вдячність тим, хто доклав чимало зусиль для того, щоб заклади освіти значно покращили свій вигляд, зміцнили матеріально-технічну базу. Зокрема, в минулому році на освітянську галузь району з державного бюджету було виділено майже 24 млн. грн., що забезпечило виплату заробітної плати, харчування дітей та оплату за енергоносії. Окрім того, 3 млн. 667 тис. грн. витрачено на будівництво дитсадка в с. Мельники, освоєно 9 млн. 665 тис. грн. на добудову Шацької ЗОШ І-ІІІ ст. Протягом року в закладах освіти замінено 218 вікон на суму 226 тис. грн., 22 дверей на суму 115 тис. грн. (з урахуванням спонсорських коштів). Зроблено капітальні ремонти шкіл с. Голядин І ст., Смоляро-Світязької І-ІІ ст., поточні ремонти в інших школах та садочках, де використано благодійних внесків на матеріали на суму 220 тис. грн. Таку ж суму використано і на придбання основних засобів (шкільні дошки, комп’ютери та інше). В цьому році для Пульмівської школи був придбаний новий автобус за 300 тис. грн., а у двох школах району встановлено нові котли опалення, ще один – у дитсадку с. Піща. Потрохи базовіі школи району переходять на альтернативні види палива – щепу. Кількома словами Анатолій Дмитрович охарактеризував ситуацію у сфері дошкілля, в якій є свої вагомі надбання та невирішені проблеми. Основне, на що просив виступаючий звернути увагу керівників дошкільних закладів та шкіл, – це контроль за якістю продуктів харчування, дотримання технології приготування їжі, санітарних норм. Разом з тим порадив налагодити більш тісну співпрацю із сільськими головами, які є розпорядниками коштів, що виділяються на дитсадки. Ще однією проблемою, яку потрібно поступово вирішувати, – відсутність вищої освіти у вихователів дитсадків. Деякі зауваження Анатолій Павлей висловив і до роботи вчителів, адже деякі, маючи вищу категорію, дуже мало працюють з талановитими та здібними дітьми, їхні імена нечасто фігурують з іменами дітей, котрі беруть учать у районних та обласних олімпіадах. Не надто хороше матеріально-технічне забезпечення шкіл І-ІІ ст., мала кількість учнів у класах завжди буде причиною того, що над цими закладами висітиме загроза реорганізації. Але Володимир Найда заспокоїв вчительську громадськість, адже, перш ніж проводити закриття шкіл, потрібно подбати про те, щоб заклади, які прийматимуть школярів, були належним чином забезпечені, мали достатньо класних кімнат, усі умови для навчання.
Про роботу найбільшої у районі школи – Шацької І-ІІІ ст. – розповів її директор Валерій Михальчук. За його словами, за останній час матеріально-технічна база школи завдяки роботі усіх рівнів влади зазнала кардинальних змін. Добудова І черги дала не тільки можливість ліквідувати навчання середньої та старшої ланки у дві зміни, а й покращити успішність, збільшити кількість відвідувань та зменшити захворюваність як учнів, так і вчителів. Завдяки реконструкції приміщення школи, заміни вікон та вхідних дверей покращився тепловий режим, зроблено внутрішні вбиральні. Докладно охарактеризував Валерій Михайлович і результати навчально-виховного процесу: участь школярів у олімпіадах, обласних та міжнародних конкурсах, змаганнях. Зважаючи на те, що тепер школа має нормальний спортзал, одним із перспективних напрямків розвитку є фізичне виховання, в чому дирекція школи має намір співпрацювати з тренерами ДЮСШ. Одним з питань, які школа не може вирішити самотужки, – придбання обладнання для кабінетів фізики, хімії, математики, біології.
Про роботу школи І-ІІ ст. с. Підманове розповіла її директор Олена Герасимук. Приємно те, що результатами роботи невеликої школи можна похвалитися не тільки в районі, а й області. Вчителі школи є активними учасниками виставок педагогічних досягнень, а учні успішно беруть участь майже в усіх районних конкурсах та олімпіадах, спортивних змаганнях не тільки району, а й області. Піклувальна рада, що діє при школі, надає їй значну допомогу при вирішенні проблем матеріального забезпечення (про це наша газета писала у минулому році. – Авт.).
Людмила Цюп’ях, завідувач ДНЗ с. Прип’ять, акцентувала увагу присутніх на охопленні дошкільною освітою дітей, що проживають на території сільської ради: з 72 дітей дитсадок відвідують лише 36. Отож нагальною є потреба відновлення роботи другої вікової групи дошкільного закладу. Не оминула увагою Людмила Миколаївна і питання співпраці з батьками діток, спонсорами та головою сільської ради, що дало можливість зміцнити матеріально-технічну базу закладу.
Наталія Постернак, директор Шацького БДЮТ, ознайомила присутніх з роботою позашкільного закладу. Так, у 33 гуртках різних напрямків задіяні майже 550 дітей району, з якими займаються 15 педагогічних працівників. Як результат роботи – участь в районних, обласних та всеукраїнських конкурсах, виставках. На базі закладу також організовуються різноманітні заходи. Проблемним є оснащення музичною апаратурою та відсутність актового залу для організації свят.
На взаємодії органів місцевого самоврядування та керівників освітянських закладів наголосив у своєму виступі Володимир Найда. Прикладом результату взаєморозуміння і співпраці є Грабівська сільська рада. Стосовно планів на цей рік, то в, першу чергу, потрібно завершити добудову ІІ черги школи в смт Шацьк, виготовити технічну документацію на добудову та реконструкцію школи с. Піща (за сприяння благодійного фонду «Патріоти Волині»), завершити проектні роботи для перекриття дахів у дитсадках села Піща та смт Шацьк. Триватиме співпраця з благодійним фондом «Патріоти Волині» по закладах бюджетної сфери з впровадження енергоощадних заходів та інших проектів.
Володимир Голядинець погодився з тим, що між керівниками дошкільних закладів, шкіл та сільськими головами повинна бути більш тісна співпраця та взаєморозуміння, взаємодопомога та підтримка. Не варто також сидіти і чекати того, що спонсори та благодійники будуть проявляти ініціативу допомогати закладам, потрібно самим звертатися до них зі своїми проблемами, тоді результат не заставить чекати.
Віта ШЕПЕЛЯ.