Головна Цікаво Міненерговугілля підтримує пропозицію Волиньради щодо збільшення обсягів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке...

Міненерговугілля підтримує пропозицію Волиньради щодо збільшення обсягів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає у зоні спостереження Рівненської АЕС

2514

У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України розглянули  звернення   депутатів Волинської обласної ради  щодо потреби збільшення державного фінансування заходів соціально- економічної компенсації ризику населення, яке проживає у зоні спостереження Рівненської АЕС.

У відповідь повідомляють, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік»   до доходів загального фонду державного бюджету внесено Збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження  у сумі 425 731,5 тис. гривень (код 24130000).

При цьому зазначеним Законом про Державний бюджет Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства передбачено 137 499,5 тис. гривень субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження. Різниця між дохідною та видатковою частинами державного бюджету становить 288 232,0 тис. гривень.

“Така незадовільна ситуація з фінансуванням місцевих бюджетів зберігається протягом 2014-2018 років, що погіршує соціальний стан населення.

Також варто звернути увагу, що до 2014 року кошти, перераховані ДП НАЕК “Енергоатом” до Державного бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, спрямовувались до спеціального Фонду держбюджету та у повному обсязі (100%) повертались у формі субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на ці цілі. У законах про Державний бюджет на 2015, 2016, 2017, 2018 роки наповнення спецфонду не передбачено, а отримані від ДП НАЕК “Енергоатом” на зазначену компенсацію кошти зараховуються до загального фонду (що не дозволяє виокремити та спрямувати до місцевих бюджетів належну суму). Пунктом 3 “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік” призупинено дію частини першої статті 121; частин першої, другої і п’ятої статті 122 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”. За такого порядку погіршується соціальний стан населення, яке проживає на території зони спостереження.

Міненерговугілля не погоджується з такою ситуацією та зі свого боку підтримує зареєстрований у Верховній Раді України проект Закону України від 02.07.2015 № 2249а “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)”, згідно з яким пропонується зарахувати Збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, до доходів спеціального фонду Державного бюджету України, які спрямовувати на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування відповідних заходів соціально-економічної компенсації ризику населення зони спостереження”, – пише перший заступник Міністра Тетяна Максимець.

Про результати розгляду звернення повідомило й Міністерство фінансів України на виконання доручення Віце-прем’єр-міністра України.
“Бюджетним кодексом України (далі – Кодекс) визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 4 Кодексу виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за бюджетною програмою за КПКВК 2761350 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження» передбачено видатки у сумі 137,5 млн. гривень.

Статтею 22 Кодексу визначено, що головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, приймає рішення щодо делегування повноважень та виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

З огляду на зазначене, розподіл субвенції між місцевими бюджетами має здійснюватися Мінрегіоном в установленому порядку”, – пише у відповідь директор Департаменту місцевих бюджетів Євген Кузькін.