75 років віддаляє нас від подій кривавого вересня 1939 року, коли в битвах під час так званого визвольного походу Радянської Армії на Західну Україну, яка до того входила у склад Польщі, у Шацькому та Любомльському районах загинуло більше 500 польських прикордонників. Ще з 1947 року поляки займаються пошуком тіл своїх загиблих земляків, встановленням їхніх імен та прізвищ. Особливо ця робота пожвавилась в останні роки. Як результат – у спільній українсько-польській експедиції, яку проводили у травні-липні цього року ДП «Волинські старожитності» (керівник Олексій Златогорський) та Рада Охорони Пам’яті Боротьби і Мучеництва (керівник доктор Домініка Сємінські), – було виявлено рештки тіл 8 польських прикордонників. Участь у пошукових роботах взяли доктор Леон Попек, представник «Фундації незалежності» з Любліна Ян Федірко, реконструктор Анджей Мазурек. Як волонтери виступили прикордонники Надбужанського відділу прикордонної служби Речі Посполитої (керівник – генерал Ярослав Фрончек, ініціатор пошукових робіт). Під час пошукових робіт у с. Мельники, с. Піща, с. Грабове, с. Положево Шацького району та у с. Глинянка Любомльського району знайдені останки польських військових. Всього було ексгумовано 8 тіл, з них – 1 поліцейський (с. Мельники). Зі всіх ексгумованих вдалося встановити ім’я лише одного воїна – поручика Яцека Томашевського, могила якого знаходилась у с. Положево в урочищі Гузне. Імен решти знайдених військових поки що встановити не вдалося. Але в них відібрано зразки ДНК та внесено у банк даних загиблих у 1939 році прикордонників, що дає шанс рідним і через стільки років по війні дізнатися про те, де знайшли останній притулок їхні рідні.
Урочиста церемонія перепоховання польських прикордонників відбулася 9 жовтня в с. Мельники, де на місцевому цвинтарі вже є захоронення польських військових і встановлений меморіал. Пліч-о-пліч вишикувалися польські та українські прикордонники. Урочисто звучали у виконанні оркестра Війська Польського гімн Польщі та України.
Голова Шацької РДА Олександр Кусько представив українську делегацію, яку очолив радник голови Волинської облдержадміністрації Сергій Кошарук. Також участь у заході взяли Олександр Кравчук, завідувач сектору у справах національностей управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Волинської ОДА, Олексій Златогорський, Олександр Остапюк, директор Любомльського краєзнавчого музею, Андрій Ягодинець, Олеський сільський голова, Микола Боярчук, в.о. Шацького селищного голови, Василь Голядинець, Грабівський сільський голова, Іван Бранчук, Піщанський сільський голова, Адам Дударчук, голова районної ради ветеранів, Володимир Носуліч, вчитель-історик, краєзнавець Шацького району, а також громадськість району.
У своєму виступі Олександр Кусько висловив глибокі співчуття польському народу та відзначив, що розв’язана фашистською Німеччиною війна проти багатьох країн стала причиною загибелі понад 60 мільйонів людей у всьому світі. Відгомін цієї трагедії не оминув і наш край. Війна – це трагедія для кожної нації, що забирає життя найкращих синів і дочок. Склалося так, що чимало воїнів війська польського полягли в роки війни на території нашого краю. Особи деяких з них встановлені, проте чимало імен невідомих. Тож Олександр Сергійович запевнив, що українська сторона буде усіляко допомагати і сприяти у подальшій пошуковій роботі.
Слова вдячності за проведену велику роботу та за організацію заходу висловив Сергій Кошарук. Він також зазначив, що українці завжди прагнули миру, і для кожного з нас надзвичайно важливо пам’ятати про події, які минули. Саме пам’ять про спільну для двох народів трагедію має об’єднати на шляху розвитку, на якому Україна має найпершого союзника в особі польського народу.
Від польської делегації виступив професор Анджей Кунерт, секретар Ради Охорони Пам’яті Боротьби та Мучеництва, який також представив учасників польської делегації. Саме для цих людей – військових та духовенства – пошук своїх загиблих земляків став справою честі, справою національної ваги, виявленням патріотизму та шани до захисників своєї землі. Анджей Кунерт також висловив подяку українцям, які сприяли пошуковій роботі. Для поляків провести урочисте поховання своїх прикордонників у такому місці – це велика честь. Адже у цій важливій справі поляки знайшли справжнє порозуміння, співпрацю та сприяння у роботі.
У спільній відправі поминальної панахиди взяли участь ксьондз Ян Бурас, ксьондз Збігнів Кемпа, єпископ Віталій Скомаровський, ординарій Луцької дієцезії, а також священики територіальних громад Шацького району: отець Петро, настоятель Свято-Аннівської церкви с. Мельники, отець Михайло, настоятель Свято-Дмитрівської церкви с. Самійличі.
Із військовими почестями труни із рештками загиблих були опущені в землю, а на їхню честь пролунали три бойові постріли від українських прикордонників. До підніжжя меморіалу польських прикордонників в пам’ять загиблих військових були покладені вінки від Президента Польщі Броніслава Коморовськи, Міністра культури Польщі, військових, керівників пошукових груп. Також були покладені вінки та корзини із живими квітами від представників української сторони.
Віта ШЕПЕЛЯ.