5 листопада під головуванням Миколи Боярчука, в. о. Шацького селищного голови, з участю голови Шацької РДА Олександра Куська та голови районної ради Сергія Віннічука відбулася сесія селищної ради. На початку Віталій Яльницький, заступник селищного голови, доповів про готовність підприємств, установ та організацій до роботи в осінньо-зимовий період, майже стовідсотковий запас палива у ДНЗ, ФАПі та закладах культури. Бюджетом селищної ради передбачено кошти на очищення доріг та тротуарів від снігу, проплату послуг Любомльського автодору з грейдерування вулиць. На даний час розроблено проект фонарного освітлення вул. 50 років Перемоги, що в Шацьку (від бару «Заїжджий двір» до кінця селища), в процесі розробки – такий же проект по вул. Незалежності (від церкви до початку вул. Нова). Щодо міжнародного проекту, за яким селищна рада повинна була отримати 7 одиниць комунальної техніки, то з ним виникли певні проблеми. Двома отриманими одиницями транспорту селищна рада ще не має права користуватися, а решта не надходить.
Іван Коваль, директор КП «Будинкоуправління», відзначив, що селищній раді було б дешевше використовувати власну техніку для очищення доріг від снігу, ніж платити за послуги Любомльському автодору. Підприємство придбало навіть спеціальну лопату. Проте застосувати її не може, оскільки старі трактори потребують ремонту, тобто фінансових вкладень.
Комунальне підприємство коштів на це не має, при тому, що за 9 місяців сплатило майже 470 тис. грн. податків. Проблемою номер один для Шацька Іван Федорович назвав полігон твердих побутових відходів, термін дії якого, відповідно до висновків експертів, закінчиться в травні наступного року. Потрібно робити реконструкцію старого або починати будівництво нового полігону. Інакше – екологічна катастрофа.
– Полігон служив би нам довше, якби жителі не возили туди хаотично відходи. Ніде в світі не практикується безплатне вивезення сміття. За надані послуги потрібно платити. Найближчим часом КП «Будинкоуправління» розпочне реалізацію нового проекту, за яким жителі селищної ради купуватимуть у магазинах спеціальні мішки для сміття (вони вже є на складі; їхня місткість 60 літрів, вартість до 6 грн.) і, в міру їх наповнення, виставлятимуть на дорогу. Транспорт підприємства безкоштовно вивозитиме мішки з відходами на полігон, – відзначив директор КП «Будинкоуправління».
Після виступу Надії Дударчук, бухгалтера селищної ради, яка інформувала депутатів про зміни в рішенні селищної ради «Про селищний бюджет на 2014 рік», не стримався депутат Сергій Демедюк. З його слів, за останні 6 років із селищного бюджету ні копійки не було виділено на охорону пам’яток історії й культури Шацька. У червні місяці закінчився термін дії охоронного договору щодо урочища Сад, де археологи відкрили літописне місто Рай – резиденцію волинського князя Володимира Васильковича. Нічийне урочище знову може опинитися під загрозою прихватизації з боку ласих на привабливий шмат землі можновладців. Плачевна картина і з виявленим археологами на території КП «Будинкоуправління» середньовічним могильником. Через те, що не виділяються кошти, впродовж тривалого часу неможливо встановити його межі і зробити охоронним об’єктом. Зі слів депутата, створюється враження, що завдання культури в селищі зводиться до примітивного частування ветеранів. До слова, жодного разу не збиралася комісія селищної ради з питань культури і не виносилися на розгляд депутатів проблемні питання охоронної спадщини.
Далі на сесії почалася традиційна кількагодинна, з надмірними емоціями, сльозами, взаємними звинуваченнями, земельна епопея. Знову тріумфували владні персони (Анатолій Оксентюк, начальник Шацького РВ УМВС, Віктор Челак, начальник Шацького відділення Любомльської МДПІ), на догоду яким по кілька разів переголосовувалися і таки приймалися потрібні рішення. Схвильованими голосами вкотре озвучували свою проблему четверо жителів с. Гаївка, яким на попередніх сесіях не давали добро на будівництво будиночків для відпочинку на землях біля власних квартир. Тоді як немісцеві без проблем отримують такий дозвіл і зводять дачі на території санаторію. Емоційний виступ Ольги Гайової зіграв на руку мешканцям Гаївки, і депутати таки проголосували за розробку проекту землеустрою щодо відведення чотирьох земельних ділянок.
Не обійшлося на сесії і без сліз жінки, змученої багаторазовими відмовами у виділенні земельної ділянки під будівництво. Їй, доведеній мало не до відчаю, депутати таки запропонували кілька ділянок на вибір, у виділенні яких перед тим відмовили кільком заявникам.
Отець Богдан Іващук, настоятель греко-католицької церковної громади села Положево і смт Шацьк, знову пішов із сесії ні з чим. Священик вкотре не отримав підтримки депутатської більшості в питанні виділення в районному центрі ділянки під будівництво храму УГКЦ. Соромно було за деяких обранців, які не приховували зневажливого ставлення до присутніх на сесії двох священнослужителів, відкрито ігнорували їхнє питання і зумисне затягували його вирішення. Депутати Олександр Омелянюк та Валерій Сиротюк, на знак протесту проти неповаги до святих отців, навіть покидали зал засідань. Микола Боярчук оголошував перерву, аби переконати деяких незворушних депутатів змінити свою думку; ставав на захист священиків і Олександр Кусько, голова Шацької РДА. Утім, питання про виділення ділянки під храм знову провалилося.
Депутати дали згоду на виділення коштів (по 1 000 грн.) для придбання дров учасникам АТО із Шацька: Олегу Миселюку, Володимиру Балюку, Віталію Бонку.
Наостанок виступив Олександр Кусько з суттєвими порадами для обранців громади щодо покращення ефективності їхньої роботи. Щоб не зобов’язувати людей самим шукати вільні ділянки під будівництво житла, селищній раді давно пора провести інвентаризацію земель. Також слід створити програму по ремонту доріг селищної ради, аби жителі бачили перспективу і споглядали відповідний результат. Зі слів Олександра Сергійовича, не видно ніяких змін у благоустрої селища. Освітлення вулиць, облаштування в центрі селища скверика з дитячим майданчиком, встановлення лавочок, смітників, пристойного громадського туалету – все це не є великою проблемою. І буде менш затратним, якщо до справи благоустрою Шацька долучаться місцеві підприємці. На майбутнє також слід подбати про недопущення хаотичної торгівлі в центрі селища, зокрема біля супермаркету «Наш край». Депутати прийняли звернення до голови Волинської ОДА Володимира Гунчика щодо проблемного питання електрифікації нового житлового мікрорайону Шацька і горе-підрядника, що відмовляється виконувати умови договору.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.