Головна Цікаво Робота в Польщі для студентів: особливості, популярні вакансії

Робота в Польщі для студентів: особливості, популярні вакансії

682

Багато українських студентів, які навчаються в Польщі хочуть знайти підробіток. Адже не завжди вистачає стипендії, та хочеться поліпшити якість свого життя. Чи можуть студенти працювати? На яку роботу може претендувати студент та яку зарплату отримуватиме?

Особливості роботи в Польщі для студентів

В першу чергу необхідно визначитись з юридичними поняттями, адже робота в Польщі для студентів має ряд особливостей. Всі особи, які навчаються в Польщі умовно поділяються на 3 категорії:

  • Студенти, які здобувають освіту на денній формі навчання, а також ті, хто навчаються на підготовчих курсах для вступу в університет з польською мовою навчання. Ці студенти мають право працювати, і практично не стикаються зі складнощами під час працевлаштування.
  • Студенти, які навчаються на заочній або вечірній формі навчання в польських ВНЗ. Для таких осіб влаштування на роботу матиме певні особливості.
  • Інші студенти, які навчаються в коледжах, мовних курсах та ін. Такі особи не можуть бути працевлаштованими.

Відповідно до норм польського законодавства, студентам-іноземцям працевлаштовуватись не заборонено. Це означає, якщо у студента є бажання, він вправі знайти роботу. Також варто враховувати, який документ є підставою для перебування студента на території країни. Наприклад, якщо цей документ Карта поляка, Карта столи побиту або студентська віза, то це спрощує процес працевлаштування.

Якщо ж документ для перебування на території Польщі – інший, необхідно отримувати додаткові дозволи та запрошення. Дозвіл подається роботодавцем на розгляд воєводи, і час його очікування близько місяця. Запрошення можна отримати у старости, але з таким документом працювати цілий рік не вдасться. Оформлення цих додаткових документів не потребують великих зусиль, а отримавши їх можна відразу ж влаштовуватись на роботу.

Популярні вакансії для студентів

робота в Польщі для студентівЗнайти роботу студенти ВНЗ можуть різними способами – переглядати вакансії на Інтернет-порталах; через знайомих, які вже знайшли роботу; на стендах в університеті (досить часто так роботодавці розміщують оголошення про роботу).

Для студентів університетів є робота в Польщі в різних містах: Кракові, Гданську, Гдині, Лодзі, Бидгощі, Ольштині, Лєшно, Слупську, Катовіце, Вроцлаві та звичайно в столиці – Варшаві. Студенти можуть працювати тільки у вільний від навчання час, а тому, зазвичай, влаштовуються на роботу на неповний робочий день.

В Польщі робота для студентів є в різних сферах:

  • Виробництво. Це може бути робота в Польщі на меблевій фабриці, консервній фабриці, заводах. Вакансії є для фасувальників, пакувальників, прибиральників.
  • Сільське господарство. Робота в Польщі на літо для студентів є на полі та фермі. В обов’язки буде входити допомога з доглядом за худобою або збирання врожаю та ягід, грибів.
  • Готельно-ресторанний бізнес. Це можуть бути вакансії на помічника на кухню, посудомийку, офіціантку. Зазвичай на такій роботі необхідно володіти розмовною польською мовою.
  • Інші популярні вакансії: няня, оператор колл-центру, викладач товару в магазині.

Умови праці та заробітна плата

Робота в Польщі для студентів – офіційна, тому обов’язковим є укладання письмового договору з роботодавцем. Саме в контракті будуть вказані умови праці, права та обов’язки роботодавця та працівника, розмір заробітної плати та ін. Студенти рідко можуть працювати повний робочий день, а тому в контракті буде вказана кількість годин, яку має відпрацювати працівник.

Оплата праці студентів залежить від різних чинників: посади та кваліфікації, знання польської мови, кількості відпрацьованих годин. Крім цього, варто враховувати, що у великих туристичних містах, таких як Варшава, Краків, Гданськ заробітна плата буде вищою, ніж в маленьких. Студентам також краще орієнтуватись на погодинну оплату праці, адже на повний робочий день влаштуватись вийде хіба що на канікулах. Праця в нічні години буде оплачувати за підвищеним тарифом, який приблизно на 20-25% вище, ніж стандартна ставка. Як показує практика, студенти рідко отримують заробітну плату вище 8000 злотих.