Головна Цікаво Рятувальники закликають громадян бути обережними у зв’язку із настанням літа та високим...

Рятувальники закликають громадян бути обережними у зв’язку із настанням літа та високим ризиком виникнення пожеж

2896

Шановні громадяни! Закли­каємо вас ознайомитися із пра­вилами безпечної пове­дін­ки під час високих температур повітря, а також у разі виник­нення пожеж в лісах, полях, торф’яниках.

Уже кілька років поспіль з травня по жовтень в Україні оголошується високий та над­звичайний рівень пожежної небезпеки. Це пов’язано із ано­мально високими темпера­тур­ними показниками та відсут­ністю ефективних опадів. З прикрістю вимушені нагадати, що часто пікніки, барбекю, шашлики, які організовуються  поблизу річки чи лісу, часто за­лишають по собі до­сить помітні сліди у вигляді покинутого сміт­тя та погано за­гашених вогнищ.

Не треба бути фахівцем, аби збагнути, наскільки загроз­ливим є збіг кількох факторів: відсутність дощу, сильний вітер, нескошений бур’ян. За таких умов навіть необережно викинутий у придорожні бур’я­ни сірник, недопалок чи скляна тара можуть стати причиною великого лиха. З сухої трави во­гонь може перекинутися на сухостій, а потім охопити най­ближчі зелені насадження (парки, лісосмуги, ліси) та гос­подарські споруди.

У зв’язку з цим Державна служба України з над­звичайних ситуацій закликає громадян: не експериментуйте із займис­тими речовинами у пожежо­не­безпечний літній період! Не будьте байдужими, якщо помі­тили дим, тління або слабкий вогонь! Зверніть увагу: зага­сити займання трави поблизу житлового сектору на самому початку легко – достатньо ви­лити відро води чи закидати землею.

Останнім часом багато гро­мадян з радістю долуча­ються до китайської традиції – запуску небесних ліхтариків. При цьому мало хто звертає увагу на те, що згаслі паперові конструкції осідають на землі, як сміття, а в запаленому стані створюють реальну загрозу пожежі. Тому не можна запускати їх в без­по­середній близькості від де­рев, ліній електропередач, авто­­заправок, складів пально-мас­тильних матеріалів, будин­ків і споруд. Категорично не можна використовувати не­бес­ний лі­х­тарик при швидкості вітру бі­льше 5 м/с, оскільки політ буде неконтрольованим, і куля може залетіти у відкрите вікно чи за­п­лутатися в прово­дах. Ліх­та­рик може змінити на­п­рям руху і полетіти у бік жит­лових бу­динків або лісової зони, при­землитися не тільки на дере­во, автомобіль, але і на суху траву.

Пам’ятайте і про основні симптоми отруєння продук­тами горіння: швидка втомлю­ваність, головний біль, нездат­ність зосередитись, повільна малозрозуміла вимова, пору­шення орієнтування у прос­торі, частий пульс (тахікардія), підвищення артеріального тис­ку, судоми, порушення дихан­ня. При виникненні зазначених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря за ме­дич­ною допомогою.

Коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі – з 12.00 до 16.00 год., – люди з підвищеною чутливістю до спе­­ки мають залишатися у про­холодних приміщеннях. Ви­ко­ристовуючи кондиціонери та вентилятори, остерігайтеся про­тягів та переохолодження. Ре­комендуємо вам вживати якна­й­більше води та інших без­ал­когольних напоїв для попе­ред­ження зневоднення організму. Пам’ятайте, що у спеку людина витрачає велику кількість ріди­ни та солей через шкіру і ди­хальні шляхи. Для компенсації втрат рідини та мікро­елемен­тів лікарі радять вживати під­солену та мінеральну лужну воду, кисломолочні напої (зне­жирене молоко, молочну сиро­ватку), соки, несолодкі відвари ягід та фруктів, зелений чай. Обмежте вживання газованих напоїв. Будьте уважнішими, доглядаючи осіб похилого віку, дітей, хворих людей. Їм необ­хідно пити більше води, не че­каючи почуття спраги.

За можливості обмежте фізичні навантаження особ­ли­во на сонці та в години най­більшої спеки. Носіть одяг з лег­ких та натуральних матеріалів, головні убори, уникайте тісного одягу. Частіше приймайте душ, промивайте ніс і горло.

Вживайте їжу, яка легко зас­воюється, з багатим вмістом вітамінів та мінеральних речо­вин. Надавайте перевагу ово­чам та фруктам, уникайте вживання алкоголю. У разі ви­никнення симптомів отруєння негайно звертайтеся до лікаря.

Просимо вас відповідально ставитися до власного життя та здоров’я! Пам’ятайте: попе­редити трагедію набагато лег­ше, ніж ліквідувати наслідки надзвичайної події.

Шацький районний сектор УДСНС України у Волинській області.