Як пояснити малюкові, чому прикордонник не дозволяє йому відвідати парки розваг чи родичів, які живуть за кордоном, адже співробітникам Державної прикордонної служби України доводиться щороку відмовляти у пропуску тисячам маленьких мандрівників. Вони не можуть дозволити громадянам України, яким ще не виповнилося 16 років, виїхати до іншої країни без обох батьків, або завіреного дозволу того з батьків, який не супроводжує дитину тощо. Переважно через це страждають законослухняні, але легковажні громадяни, які недостатньо переймаються тим, як і які документи потрібно оформляти для своїх чад. Проте є й такі випадки, коли дітей намагаються вивезти з країни незаконно – підробивши документи, без відома чи дозволу обох чи одного з батьків. Щоб цього не допустити, прикордонники змушені завертати усіх, хто не має відповідних документів.
Практика показує, що кількість випадків заборони виїзду за кордон різко зростає, коли люди масово їдуть на відпочинок під час травневих та Великодніх свят, а також під час літнього та зимового туристичних сезонів. І незважаючи на те, що Державна прикордонна служба неодноразово за допомогою органів виконавчої та місцевої влади, туроператорів, операторів різних видів перевезень, ЗМІ намагається проводити інформаційні кампанії, але все одно тисячі людей сподіваються на «ану пройде», чим псують собі та дітям канікули. Особливо прикро, коли через недбальство організаторів доводиться завертати цілі групи, які прямують на оздоровлення чи конкурси за кордон.
Для прикладу, в минулому році всього в пунктах пропуску через державний кордон не випустили з України майже 5,2 тисячі маленьких українців. І хоча ця цифра значно менша, ніж у 2007-2008 роках, коли виїзд заборонили 11 тисячам дітей, цьогоріч на кордоні вже зупинили понад 700 малюків.
Основними причинами відмов у пропуску й надалі залишаються: відсутність доручень батьків та недійсні документи для закордонних поїздок. Крім того, серед причин є й відсутність документів на право перетинання кордону, відсутність фото в документах батьків, закінчення терміну дії паспорта, технічна несправність документа.
Аби не потрапити в халепу, прикордонники радять консультуватися щодо оформлення документів для перетинання кордону в туристичних фірмах, які надають їм відповідні послуги. Цю інформацію також можна отримати на офіційному веб-сайті Державної прикордонної служби України (dpsu.gov.ua) та за телефоном довіри: (044)52-76-363.
Окремо нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства України неповнолітні громадяни України можуть виїжджати з України за наявності проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків. При цьому у паспорти батьків з 5-річного віку дітей вклеюються фотокартки.
Крім того, відповідно до правил перетинання державного кордону громадянами України, виїзд за межі України неповнолітніх громадян України здійснюється: за нотаріально посвідченою згодою батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі; без нотаріально посвідченої згоди одного з батьків: якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та відсутній у пункті пропуску; якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин України, що не досяг 16-річного віку, або у проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном; у разі пред’явлення документів або їх нотаріально посвідчених копій: свідоцтва про смерть другого з батьків; рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків; рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).
Варто також звернути увагу на особливості виїзду дітей – громадян України до Російської Федерації: діти – громадяни України до 16 років – можуть перетинати державний кордон за наявності свідоцтва про народження; до Республіки Білорусь: діти – громадяни України – можуть перетинати державний кордон за наявності проїзного документа дитини, або за паспортом громадянина України для виїзду за кордон батьків, у який вони вписані.
Державна
прикордонна служба України.