Головна Економіка Дії осіб, які здійснять нелегальний видобуток бурштину КП “Волиньприродресурс”будуть кваліфікуватись як незаконне...

Дії осіб, які здійснять нелегальний видобуток бурштину КП “Волиньприродресурс”будуть кваліфікуватись як незаконне видобування

3329

Про це повідомляє в листі до обласної ради начальник ГУ Національної поліції у Волинській області Петро Шпига у відповідь на неодноразові звернення директора КП “Волиньприродресурс” Волинської обласної ради Василя  Столяра  щодо фактів незаконного видобутку бурштину.

“У відповідності до ст.15 Конституції України та Кодексу України про Надра (надалі Кодекс), зокрема, ст. 4, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

Окремі повноваження щодо розпорядження надрами можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади, на підставі ст. 19 Кодексу у вигляді спеціальних дозволів на користування надрами.

У ст. 24 Кодексу визначено права та обов’язки користувачів надр, які мають право:

1)  здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції;

2)  розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу.

КП “Волиньприродресурс” не є власником надр, а на підставі спеціальних дозволів користується виділеними ділянками, на яких має право видобувати бурштин, який після видобутку, з умовою законності його видобування, стає власністю комунального підприємства.

Дії осіб, які здійснять незаконний видобуток бурштину, на території яку виділено КП “Волиньприродресурс” для користування, незалежно від наявності чи відсутності видобутого бурштину, будуть кваліфікуватись як незаконне видобування або замах на незаконне видобування корисних копалин, відповідальність за що передбачена ст.240 КК України.

КП “Волиньприродресурс” може бути визнаним потерпілою стороною за ст.185 КК України у разі викрадення обладнання, яке належить підприємству для видобутку бурштину, похідного матеріалу та видобутого ними бурштину, а дії осіб будуть кваліфікуватись, як таємне викрадення чужого майна, що належить на праві власності іншій особі, або власникам.

Також, зауважуємо, що бурштин, який вилучається у громадян під час оглядів транспортних засобів, обшуків чи оглядів, а також перетину через кордон, при відсутності на нього відповідних документів, так само являє собою предмет, який належить державі і не має значення, на якій території України він видобутий. Крім того, зазвичай, встановити де саме і ким він був видобутий не виявляється можливим, або лише зі слів громадян, які нічим не підтверджуються і не можуть розцінюватись однозначно, так як потребують перевірки”, – йдеться в листі пана Шпиги.

Очільник поліції на Волині також пише, що останнім часом в ЗМІ надають різного роду інформацію про факти викриття підпільних цехів, вилучення бурштину-сирцю, обладнання для його переробки за участю співробітників Національної поліції. “Однак, не завжди це проводиться Головним управлінням Національної поліції у Волинській області, відповідно й кримінальні провадження не завжди розслідуються слідчими Національної поліції у Волинській області. У цьому зв’язку, при наданні запитів необхідно конкретизувати запитувальну інформацію, зокрема, посилаючись на сайти, де її опубліковано”, – уточнює Петро Шпига.

“У разі не згоди з тлумаченням наданої вище інформації, яка відноситься до професійної, і яку здійснюють практичні працівники для професійного використання її результатів у процесі застосування правових норм, особа має право звернутись до суду, з метою отримання офіційного роз’яснення.

Так, у відповідності до п. 2 ст. 150 Конституції України офіційне тлумачення Конституції України та законів України відноситься до компетенції Конституційного Суду України. Відповідно до Закону України “Про судоустрій України” Пленум Верховного Суду України дає роз’яснення судам з питань застосування чинного українського законодавства”, – йдеться в листі начальника ГУ НП у Волинській області.