Практичний тренінг під такою назвою зібрав 22 березня в конференц-залі Шацького районного центру зайнятості до двох десятків слухачів. Представники державних і приватних структур, серед яких екскурсоводи, власники готельних комплексів, садиб, туристичних агентств, з’їхалися не лише з курортного Шацького, а й з багатьох сусідніх районів. Кожен був зацікавлений у тому, щоб отримати максимум корисної інформації про сучасний ринок туристичних послуг, їх удосконалення та урізноманітнення, нові можливості заробітку. Організаторами заходу стали Волинська агенція із залучення інвестицій та Платформа співпраці прикордонних районів Волині (Шацька райдержадміністрація та Нововолинська міська рада). Учасників тренінгу привітали Сергій Пархонюк, заступник голови Шацької РДА, та Мирослава Терета, директор Шацького районного центру зайнятості.
Тренінг проводила спеціально запрошена гостя з Києва Юлія Забалдіна, проректор Інституту туризму ФПУ, кандидат економічних наук, одна з найсильніших бізнес-тренерів України. Насичену програму тренінгу Юлія Борисівна розпочала зі статистики й інформації, якою всіх без винятку зацікавила: Україна, нарешті, ввійшла в ТОП-10 рейтингів світових туристичних інтернет-порталів (її місце – між Мексикою і Домініканою). Один з сайтів порадив іноземним туристам відвідати Україну як terra incognita (незвідану землю) в 2013 році, назвавши її країною з прекрасними краєвидами, цікавими місцями і доброзичливим населенням. Але за умови, що ті змиряться з глухими офіціантами, німими адміністраторами, совковим сервісом і поганими дорогами.
На Волині і, зокрема, в Шацькому районі туризм має шанс подальшого розвитку лише за умови впровадження моделей державно-приватного партнерства, наприклад, спільне прокладання туристичних маршрутів, включення підприємців до надання послуг велопрокату, харчування, проживання тощо. Поки що волинський туристичний ринок регулюється зусиллями самих лише підприємців. Коли до справи підключиться держава (наш регіон, зі слів Юлії Забалдіної, наближається до цієї стадії), буде зроблено великий крок у розвитку галузі: облаштуються дороги, придорожня інфраструктура, буде зроблено маркування туристичних стежок тощо. Це, в свою чергу, привабить до нас інвесторів. Наш район має потужний природний ресурс, але, по суті, є білою плямою для іноземного та українського туриста.
– Фінляндія, де мені довелося побувати, дуже схожа з Шацьким краєм – скрізь ліси та озера. Там уже давно хазяйнує інвестор, тому туризм, зокрема зимовий, має високі рейтинги. Серед лісів там – чудові дороги та велосипедні доріжки, лижні траси, біля озер – великі спортивні комплекси та аквапарки, – розповіла Юлія Борисівна.
– Є чого вчитися і до чого прагнути, – відзначив, ділячись враженнями про тренінг, підприємець із смт Шацьк Петро Зуб. – Єдине, чим був неприємно вражений, то це малою кількістю слухачів із Шацького району. Люди, що займаються сільським зеленим туризмом, при бажанні могли б почерпнути для себе море корисної інформації, послухавши про створення конкурентоспроможного туристичного продукту, про досягнення високих результатів у наданні послуг та цілорічних рейтингів.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.