21 березня на базі Шацького лісового коледжу ім. В.Сулька Володимир-Волинською станцією переливання крові за сприяння Шацької районної лікарні був проведений день донора (відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації Бориса Клімчука та розпорядження голови РДА Володимира Найди), де всі охочі могли здати кров, рятуючи цим благородним вчинком людські життя. А таких людей, як зазначила керівник виїзної бригади по забору крові Олена Машевська, цього разу прийшло аж 114 – найбільше за всі роки, відколи в районі проводяться такі заходи.
– Взагалі наша станція переливання крові обслуговує Шацький, Любомльський, Турійський, Локачинський, Іваничівський, Горохівський райони, міста Володимир-Волинський і частково Нововолинськ, – розповідає Олена Йосипівна. – На кожен район нам доводяться плани на рік (кількість здавачів крові), які вираховуються відповідно до кількості донороздатного населення. Для Шацького району ця норма становить 400 донорів. Протягом року плануємо ще кілька виїздів на території сільських рад району. Усім донорам видаємо довідки про звільнення на два дні від роботи чи навчання, виплачуємо по 25 гривень та ще кілька гривень зі спонсорських коштів, що були перераховані меценатами на наш благодійний рахунок.
Хоча у європейському суспільстві уже давно є пережитком стереотип про те, що донорство повинно бути платним. Навпаки, відомі люди, спортсмени все більш популяризують думку про те, що це повинно бути справою благородною, безкорисливою та добровільною. Відзначу, що в Україні примусове донорство заборонено законодавством. Тож Олена Машевська та адміністрація закладу дуже вдячна керівнику Шацького лісового коледжу Ігореві Жмурку, головному лікареві Шацької районної лікарні Світлані Крецу, медсестрам закладу, фельдшерам ФАПів району за вагоме сприяння в організації та проведенні дня донора.
Перед тим, як здати кров, усі реципієнти заповнюють картку донора, їхні прізвища перевіряються в базі даних донорів безпосередньо на місці, далі їм вимірюється тиск, береться кров на визначення групи. Олена Йосипівна відзначає, що усі інструменти, які використовуються при заборі крові, є одноразовими, після чого відбувається їхня обробка та утилізація відповідно до санітарних норм. Тож ризик підхопити якусь інфекцію повністю виключений. Донорська кров одразу маркується, пакується в термоконтейнери, а вже на станції розкладається по холодильниках. Кров двічі тестується на інфекційні хвороби: одразу та після того, як витримується в холодильнику півроку, оскільки вірус СНІДу може проявитися саме через такий час. Двічі звіряються з даними лікарень і заповнені картки донорів.
– Донорською кров’ю забезпечуємо стаціонари Любомльської та Володимир-Волинської лікарень, також у нас повинен бути запас донорської крові на випадок надзвичайних ситуацій, катастроф. В багатьох критичних випадках донорська кров може врятувати не одне людське життя, – підсумовує Олена Йосипівна.
Віта ШЕПЕЛЯ.