Щороку 7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування. Завдяки злагодженій роботі виконавчої влади і територіальних громад району сьогодні вдається не лише вирішувати чимало непростих питань, а й працювати на перспективу. Про це розмовляю з головою Шацької районної ради Володимиром Васильовичем Голядинцем.
– Пройшов ще один рік діяльності органів місцевого самоврядування району, зокрема, й роботи Шацької районної ради. Напередодні вашого професійного свята охарактеризуйте звітний період.
– Якщо говорити про рік, що минає, то для Шацького району він був роком будівництва, оновлення об’єктів та проведення благоустрою і території населених пунктів, і різноманітних закладів. Це, насамперед, відображено в будівництві доріг по району, які були нашим головним болем. Асфальтованою була тільки головна дорога, а інші – то кам’янка, то гравій. Тепер бачимо, що зроблена дорога по селах Пульмо, Залісся, Світязь. На об’їзній дорозі від ур. Ведмедики до с. Світязь залишилося покласти асфальт. Завдяки цьому поменшає транспорту в Шацьку в літній період. Триває будівництво дороги, паралельної до ур. Гряда, а також до с. Пульмо зі сторони селища. Дорога, що будується навколо ур. Гряда, дасть можливість повністю забрати транспорт із цієї відпочинкової зони. Будуватиметься із розширенням і дорога від центру нашого селища в сторону с. Світязь. Збудована нарешті й дорога по найдовшій вулиці Шацька – Незалежності. Зазначу, що на все це піде 46 млн. грн. Така сума – дуже потужний вклад в дороги, і це лише початок.
Якщо ж аналізувати будівництво загалом – то це і районна лікарня, і центр зайнятості, і дитсадок в с. Мельники, і добудова школи І-ІІІ ст. смт Шацьк. Це все цьогорічні новобудови, які вже функціонують. Все зроблено за державні кошти, які завдяки голові обласної державної адміністрації Борису Клімчуку, депутату Верховної Ради Григорію Смітюху були направлені в наш район. З цього видно, що державна підтримка в районі діє. Окрім того, розпочато ремонт в Піщанській амбулаторії, завершується в Пульмівській. Також у Піщанській амбулаторії заплановано зробити квартиру з окремим входом для лікаря, який там працюватиме. Багато зроблено по ФАПах, школах та клубах. В цьому році завдяки різним джерелам фінансування були проведені ремонти практично у всіх закладах соціальної сфери, здійснено заміну дверей, вікон на енергозберігаючі. В селах Голядин та Світязькі Смоляри зовні оббито приміщення шкіл фальшбрусом, а всередині тривають ремонтні роботи. В трьох школах району замінено котли, зроблено нормальне опалення. Багато що зроблено і з благоустрою населених пунктів, хоч інколи здається, що ця робота незначна та непомітна. Проте всі відзначають позитивні зміни, кажуть, що населені пункти тепер виглядають набагато краще.
– За три роки керівництва країною Віктором Януковичем у Шацький район були зроблені серйозні фінансові вливання. Це бачать усі. Якщо так буде тривати і далі, на які об’єкти району, що потребують реконструкції і добудови, буде звернута увага?
– Добре, якщо в такому темпі буде все робитись і далі, бо невирішених проблем у нас багато. Будівництво доріг і надалі залишатиметься одним з пріоритетних завдань, бо такі сільські ради, як Прип’ятська, Грабівська та Ростанська досі залишаються без доріг з асфальтованим покриттям. Є надія, що дорога Залісся-Грабове-Адамчуки буде збудована завдяки участі у міжнародній програмі, в якій беремо участь разом із поляками та білорусами. Ця дорога для польської сторони також є стратегічно важливою у зв’язку з майбутнім будівництвом автопереходу в Адамчуках.
– То все ж є надія, що автоперехід збудується?
– Так, він вже задекларований в річних переліках співпраці урядів Польщі та України. Та коли саме це буде – поки що не знаємо. Окрім того, якщо буде будуватись перехід, нам потрібно підтягувати інфраструктуру не тільки цієї території, а й усього району: подбати про те, щоб екологія була на належному рівні, зробити каналізування і водопостачання, належними – умови для відпочиваючих і так далі. Адже не секрет, що перехід буде мати здебільшого туристичне призначення. Побудувати його – це одне, а що тут можемо запропонувати людям – це інше.
В цьому році вже виділено кошти на каналізування селища, на наступний рік також певна сума на це буде передбачена. Шацька селищна рада виграла міжнародний грант в сумі 2 млн. євро також по програмі з каналізування. Так що роботи в цьому напрямку будуть виконуватися. Попередньо розмовляли з депутатами Верховної Ради, в тому числі й новообраними, заручившись їхньою підтримкою в будівництві асфальтованих доріг до сіл Вілиця та Грабове.
Якщо говорити про те, що ще необхідно зробити, крім доріг, то роботи вистачає. Галузь медицини в нас більш-менш готова до виконання обов’язків, які на неї покладаються, а от в освіті і культурі ситуація гірша. Наприклад, в Самійличівській сільській раді немає жодної добре облаштованої школи, в с. Піща школа потребує будівництва нового приміщення. Якщо по останній школі вже замовлено проект, і у наступному році, при наявності коштів, розпочнеться будівництво, то по Самійличівській школі ситуація є складною, оскільки наповнюваність класів там дуже мала і будувати щось нове немає сенсу. А підтримувати в належному стані те, що є, – важко, бо приміщення старі. Потрібні селам і дитсадки, і відкриття додаткових груп в деяких уже існуючих (наприклад, в селах Світязь та Підманове).
Не краща ситуація і з закладами культури, оскільки коштів на ремонтні роботи виділяється мало. Ми вже не говоримо про ті клуби в селах, які давно стоять зачинені. Розуміємо, що ці заклади тепер не відіграють ту важливу роль в житті села, що колись, але молоді потрібно мати приміщення, де б можна було проводити вільний час. Найбільшою проблемою району в сфері культури є приміщення районного Будинку культури, адже далі з його капітальним ремонтом тягнути нема куди. Як приклад можу навести приміщення Піщанського Будинку культури, де протікав дах і вже почали руйнуватися стіни. Слава Богу, в цьому році його вдалося перекрити, тепер можна робити внутрішні ремонти, потрібно лише знайти для цього кошти. В клубі с. Ростань замінимо підлогу та вікна.
– Часто на виконання своїх обов’язків у сільських радах бракує коштів. Як Ви думаєте, де вихід із цієї ситуації?
– Коштів не вистачає скрізь і завжди, і в достатній кількості їх не буде ніколи. В нас нема грошей не тільки на сільські ради, а й на реалізацію різноманітних галузевих програм. Усі сільські ради в нас дотаційні, як і район. Проте держава гарантує дотації лише на захищені статті – оплату праці, енергоресурси, паливо. На вирішення всіх інших проблем сільським радам потрібно шукати кошти, дбати про наповнення свого бюджету. Але там, де сільський голова хоче щось зробити, – він буде старатися це зробити. Додаткові кошти можна отримати і від збору за користування лісовими ресурсами, надавши в оренду землю, залучаючи інвесторів, а до вирішення питань – благодійників. Слава Богу, той час пройшов, коли земля була нікому не потрібна. Тепер надаються в оренду багато земель, які не використовувалися протягом багатьох років. Особливо це видно по інших районах області. Та й у нас знайшовся інвестор, який працює на землях пульмівської території. Це ВВ «Агро». Зазначу, що сільське господарство Волині зробило дуже великий крок вперед, є чим похвалитися – сучасною технікою, великими надоями, врожаями та іншим. Основне, щоб землі не пустували. Можна з великою користю використовувати навіть такі бідні землі, як наші. Достатньо подивитися на те, як господарюють у тій же таки ростанській ПП «Флора». Є чимало сільськогосподарських культур, які не потребують родючих ґрунтів і можуть вирощуватися в нас. Але на все свій час.
– Питання про відходи. Воно останнім часом активно обговорюється на різноманітних нарадах. Як на мене, то ця тема надзвичайно важлива для нашого озерного краю. Яка роль лідерів територіальних громад у його вирішенні?
– Дійсно, ми вже провели кілька нарад, де піднімали питання санітарної очистки населених пунктів, поводженні з твердими побутовими відходами. На мою думку, сільські ради не на повну силу займаються такою важливою справою, як благоустрій територій. І це не завжди залежить від наявності чи відсутності коштів. Інколи потрібно більш вимогливо звернутися до підприємців, які працюють на їхніх територіях, зобов’язавши, наприклад, вивозити сміття не в ліс чи на стихійні сміттєзвалища, а на полігон ТПВ в Шацьку. Раз у квартал чи півроку вивезти сміття – не так складно, як здається, якщо підійти до цього з розумом. Я маю на увазі роздільний збір сміття. Коли в Пулемці заходилися ліквідовувати сміттєзвалище і почали для цього перебирати все сміття, то на полігон вивезли лише одну машину, все інше легко утилізували на місці. До сортування відходів потрібно привчати і населення. Тепер навели порядок на полігоні селища, справно працює і селищна комунальна служба.
Якщо говорити про екологічну ситуацію в районі, то вона не є поганою, а навпаки – набагато кращою, ніж в інших районах. Адже ми традиційно щороку організовуємо прибирання територій. Наявність у нас національного природного парку і статусу курортного краю вимагають від нас максимум зусиль в роботі в цьому питанні. Треба дійсно постаратися, щоб була чистота і на берегах озер, і в лісах, і в селах.
– Що скажете на завершення розмови?
– Шацький район ввійшов у русло стабільного розвитку. Визначились пріоритети та напрямки, за якими повинні працювати районна влада, і сільські та селищні ради. Це робота не одного дня і навіть не одного року. Адже тільки системна робота приводить до хороших результатів. Навіть разові фінансові вливання проблеми не вирішують. Я вірю в те, що Шацький район не буде забутим ні державою, ні обласною владою, ми будемо завжди мати від них підтримку і допомогу. Ми – специфічний район. До нас їдуть не тільки з усієї України, а й з-за кордону, і цих людей щораз більше. Ми повинні робити все від нас залежне, якщо хочемо жити в цивілізованому краї, цивілізованій державі. І воно так буде.
Віта ШЕПЕЛЯ.