Головна Інтерв'ю Чому шачани неохоче підключають садиби до каналізування

Чому шачани неохоче підключають садиби до каналізування

15382

От уже місяць, як у Шацьку працівники комунального господарства розпочали роботи з підключення будинків жителів селища до каналізаційної мережі. Всього на будівництво та розширення каналізаційних мереж витратили більше 30 мільйонів гривень (кошти європроекту, селищної ради, державного бюджету). Всього до каналізаційної мережі мають підключити майже 530 будинків. Проте жителі тих вулиць, де проклали каналізаційні мережі, не поспішають до неї підключатися. Або й зовсім не хочуть. Дехто каже, що має вигрібні ями і буде надалі ними користуватися.

Як розповідає Іван Коваль, начальник КП «Будинкоуправління», з 23 квітня цього року в комунгоспі розпочали видачу технічних умов на підключення до каналізування. Але з 530 будинків на даний час тільки 28 людей взяли технічні умови: 18 – з вулиці Гагаріна, в тому числі 3 багатоквартирних, 10 – з інших вулиць. Головний комунальник селищної ради дивується такій позиції людей, адже про гостру необхідність каналізування говорили роками, вклали в її будівництво мільйони, будували роками, а насправді що маємо?

– Ціна за технічні умови є помірною для людей: за водовідведення – 283 грн., водопостачання – 283 грн., а за видачу умов на водопостачання і водовідведення разом – 352 грн. (працівникам КП «Будинкоуправління» доведеться тільки раз виїжджати до будинку). Вартість технічних умов погоджена з Антимонопольним комітетом, затверджена на сесії селищної ради. А вже підключення до каналізування йде за рахунок власника будинку. Сума залежить від того, наскільки далеко будинок знаходиться від точки урізу до мережі, бо людям треба буде купити трубу. В день за техумовами може прийти одна людина, максимум – двоє. Тому звертаюся до людей з проханням приходити у комунгосп по технічні умови та підключатися до каналізування, адже нова КНС на стадії запуску, у нас до цього процесу готові майже всі документи (на стадії завершення – документи на підключення електроенергії до каналізаційно-насосних станцій), – говорить Іван Коваль.

Разом з тим комунальник каже, що вигрібні ями, якими користуються люди, так чи інакше завдають екології шкоди, бо нечистоти, миючі засоби, пральні порошки рано чи пізно, але потрапляють у підземні води та людям у колодязі. «То чи варто було витрачати таку суму грошей на каналізування, якщо люди не хочуть підключатись? Це просто блюзнірство. Ми хочемо врятувати озера, природу, хочемо самі мати здоров’я, але шкодуємо кошти на підключення до каналізації. Тому ніхто з таким станом речей не буде миритися, бо ціна питання – не така вже й велика. Наприклад, куб водовідведення (нечистот) коштує 21,68 грн. Середня сім’я використовує в місяць сім кубів, тобто треба буде заплатити за водовідведення 151 грн. Це не так уже й багато у порівнянні з ціною збереження екології нашого краю», – каже Іван Федорович.

Найближчим часом в Шацькій селищній раді буде створена спеціальна комісія, куди входитиме еколог та інші служби, яка буде перевіряти стан підключення до каналізування та переконувати людей таки зробити це.

Ще одна проблема, яка назріває у комунальників щороку із початком літнього сезону та посушливим літом – заборгованість з оплати за водопостачання (на сьогодні вона становить майже 20 тис. грн.), використання великої кількості води для поливу городів та несанкціоновані урізування до водопроводу. Таких двох «діячів» вирахували комунальники в одному з багатоквартирних будинків Шацька, та одного – у приватному будинку. Відповідно застерігають тих, хто захоче скористатися «халявним» поливом: надалі такі факти будуть фіксувати офіційно та притягувати порушників до відповідальності.

Згідно з наказом від 27.06.2008 року №190 «Про затвердження правил користування системи централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» у пункті 3.3 йдеться, що у разі безоблікового використання води особа карається штрафом в сумі 4 тис. 669 грн. Також 10 червня 2018 року набрав чинності новий закон про житлово-комунальні послуги, який увійде в дію з 1 січня 2019 року, в якому в розділі 2 ст. 7 п. 10 йдеться, що у разі несвоєчасної сплати працівники комунального підприємства матимуть право відключати споживачів від водопостачання та водовідведення. Відновлюватися підключення до водопостачання буде вже за рахунок самих споживачів.

Віта ШЕПЕЛЯ