Головна Інтерв'ю Панно із портретом Кобзаря поїде у столицю

Панно із портретом Кобзаря поїде у столицю

5051

Про шацьку майстриню-вишивальницю Надію Терету на шпальтах нашої газети уже писали кілька років тому. Але сьогодні – особлива нагода згадати про неї, оскільки за останній час у творчому доробку майстрині з’явилося чимало нових цікавих виробів. Зокрема, одна з останніх її робіт – велике вишите панно з портретом Тараса Шевченка, де внизу над червоними гронами калини та зеленим листям, над жовто-блакитними візерунками вишиті пророчі слова невмирущого генія:

А люди виростуть. Умруть

Ще незачатиє царята…

І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люди на землі.

Це панно – уже двадцять перший портрет відомого українського поета, який вишила своїми руками пані Надія. Замовила його вишивальниці одна з мешканок Києва, яка влітку відпочивала у санаторії «Лісова пісня».

Працювала вона над цим шедевром півтора місяці. А ще за останні роки жінка «намалювала» нитками кілька Шевченкових «Заповітів» та два портрети Лесі Українки, кілька ікон Спасителя та Богоматері з Немовлям. А тепер вишиває ще скатертину на стіл та дві сорочки – чоловічу і жіночу. Надія Терета розповідає, що її роботи (портрети Шевченка, вишиті сорочки, скатертини, рушники) є не лише у жителів Шацька та Волині, а й у багатьох киян та львів’ян. Навіть пригадує, як кілька років тому, будучи у справах у Рожищенському коледжі Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій, побачила на стінах коридору вишитий портрет Шевченка, й подумала, що дуже схожий на той, що вишивала сама. А придивившись пильніше, упізнала свою роботу! Лише згодом від знайомої дізналася, яким чином її робота потрапила у заклад. До кожного панно з портретом Кобзаря старається підібрати та вишити безсмертні слова з його творів, що зворушують душу, підсилюють зміст та смислове навантаження вишитих картин.

Надія Терета вишиванням займається з дитинства. Щойно навчилася вправно тримати голку в руках та виводити ниткою на полотні хитромудрі узори, уже не змогла кинути цю справу. Як тільки знаходила вільну хвилинку – бралася за вишивання, навіть коли на городі щось робила – від раптового натхнення кидала усе і мусила хоч на кілька хвилин взятися за вишивання. Може навіть і о третій годині ночі прокинутися та просидіти до ранку з улюбленим заняттям.

Ескізів та схем вишивок для своїх робіт має чимало, близько сотні, бо ж збирала різноманітні візерунки протягом усього життя. У товстелезній книзі, яку показала пані Надія – узори з різних регіонів України, на десятках аркушів – схеми узорів до чоловічих та жіночих сорочок, рушників, скатертин… Тож жінка із задоволенням порадить, який візерунок обрати для того чи іншого виробу, в яких кольорах вишивати. Тож і попит на вироби майстрині – чималий!

Віта ШЕПЕЛЯ.