Головна Інтерв'ю Спільними зусиллями – до подолання безробіття

Спільними зусиллями – до подолання безробіття

5268

Сьогодні безробіття є соціально-економічною проблемою  не тільки в Україні, а й у світі загалом. Тому політика держави на ринку праці має бути спрямована на скорочення рівня безробіття щляхом впровадження різноманітних заходів. На зниження рівня безробіття спрямовані й соціальні ініціативи Президента України. Що робиться для цього Шацьким районним центром зайнятості, розповідає його начальник Мирослава Терета.

На виконання соціальних ініціатив Президента 1 січня 2013 року вступив у дію новий Закон України «Про зайнятість населення». Чи дає цей Закон нові можливості для покращення ситуації на ринку праці?

– Звичайно, дає і чимало. Законом захищено права не тільки працівників, а й роботодавців, молоді, котра шукає роботу, й людей старшого віку. На першому місці в нашій роботі стоїть працевлаштування, потім – професійна орієнтація, професійна підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації безробітних громадян, залучення їх до громадських та тимчасових  робіт. Спільні зусилля органів влади, служби зайнятості та роботодавців дали можливість за 8 місяців 2013 року працевлаштувати 253 шукачів роботи та залучити до тимчасових та оплачуваних громадських робіт 101 безробітного. За цей період послугами служби зайнятості скористалося 214 осіб, які потребували соціального захисту, з них працевлаштовано 65. Із  228 молодих людей віком до 35 років, які звернулись за сприянням у працевлаштуванні, працевлаштовано 74.

Які заходи проводяться для працевлаштування молоді та людей, котрі неконкурентоспроможні на ринку праці?

– Працевлаштуванню молоді нині держава приділяє особливу увагу. Хоча це питання і  проблемне, але працевлаштування випускників вищих навчальних та професійно-технічних закладів не йде в ніяке порівняння з проблемою зайнятості випускників загальноосвітніх шкіл. Повірте, центру зайнятості набагато легше працевлаштувати випускників, котрі вже мали хоча б якусь робітничу професію. Тому обласна служба зайнятості ініціює на перспективу відродити навчально-курсові комбінати, які діяли при школах.

Новим «Законом про зайнятість населення» закріплено норму, відповідно до якої випускники професійно-технічних училищ в період навчання проходитимуть стажування у роботодавця. Вирішенню питання працевлаштування молоді сприятиме  ефективна система профорієнтації, що починається зі шкільної лави. Не залишились поза увагою держави  і люди старшого віку, а саме громадяни старше 45 років. Такі особи до досягнення ними пенсійного віку при наявності страхового стажу не менше 15 років мають право на одноразове  отримання ваучера для оплати навчання, щоб  підтримати їх конкурентоспроможність на ринку праці. Ця норма стосується як осіб, що перебувають на обліку, так і працюючих чи непрацюючих громадян.

Профорієнтаційними послугами охоплено 330 учнів  шкіл району. Центром зайнятості спільно з відділом освіти був проведений профорієнтаційний турнір «Знайди себе у світі професії», в 9 школах району пройшли профорієнтаційні уроки. З нагоди Дня соціальної справедливості провели профорієнтаційну зустріч у прийомній сім’ї Сулімів у селі Прип’ять.

Своєрідним поштовхом для ініціативних молодих людей стало відкриття за ініціативи служби зайнятості у Шацькому лісовому коледжі імені В.Сулька Центру екобізнесу. Для студентської молоді він став першою сходинкою у майбутній кар’єрі, наблизив молодих спеціалістів до роботодавців, навчив презентувати свої здібності й уміння, застосовувати набуті професійні знання на практиці.

Відомо, що більше 50% безробітних району – сільське населення. Які кроки в цьому напрямку впроваджуються вашим центром?

– На обліку в центрі зайнятості перебуває 57,3% сільського населення від загальної кількості безробітних. Працевлаштуватися в сільській місцевості значно важче, ніж  у місті. Проблему зайнятості сільського населення допомагає вирішити освітній проект «Зимова агрошкола», який реалізовує обласна служба зайнятості вже 5 рік поспіль у співпраці з соціальними партнерами.

Саме на заняттях у такій специфічній школі всі охочі (не тільки ті, хто перебуває на обліку в центрі зайнятості) можуть дізнатися чимало корисного: про бджільництво, новітні технології вирощування картоплі, цукрового буряка, овочевих і плодово-ягідних культур, грибів; про розведення кролів, риби, домашньої птиці (навіть екзотичних видів); про сучасні підходи до садівництва, отримання високих урожаїв тощо.

Вирішення проблеми безробіття на селі – це і розвиток сільського зеленого туризму. Цей вид послуг – гарантія зайнятості всієї родини. Освітній проект «Школа підтримки культури і туризму», який реалізовує обласна служба зайнятості, сприяє популяризації та розвитку сфери туризму, відродженню народних ремесел, туристичній привабливості Шацького краю. Адже один турист потребує послуг п’яти-шести осіб: кухарів, покоївок, водіїв, прибиральників, садівників тощо. Для того, щоб визначити реальний потенціал Шацького району щодо здійснення цього проекту, працівники районного центру зайнятості вивчали об’єкти, які можуть зацікавити гостей краю, можливості для літнього відпочинку й оздоровлення, знайомилися з розвитком народних промислів та ремесел.

Розкажіть про заходи центру зайнятості щодо стимулювання розвитку підприємництва та спонукання підприємців створювати нові робочі місця.

– Однією з головних засад політики зайнятості населення визначено сприяння розвитку підприємництва. В цьому році скористались правом отримання допомоги по безробіттю одноразово для заняття підприємницькою діяльністю 6 осіб. Середній розмір допомоги для започаткування власної справи становить 7,2 тис. грн. Новим Законом України «Про зайнятість населення» передбачено надання послуг з консультування підприємців. Для цього в центрі зайнятості створена відповідна комісія.

Нині діючий Закон України «Про зайнятість населення» передбачає стимулювання працевлаштування громадян, які недостатньо конкурентоспроможні  на ринку праці. Зокрема, передбачено що роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце громадян, котрі мають додаткові гарантії у працевлаштуванні за направленням центру зайнятості, а також суб’єктам малого підприємництва, котрі працевлаштовують безробітних на новостворені робочі місця в пріоритетних галузях економіки строком не менше, ніж на два роки, протягом року компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу.

Центр зайнятості – це центр інформації про працю, до якого щоденно звертаються від 60 до 90 відвідувачів. Вони можуть дізнатися про можливості зайнятості не лише у районі, а й за його межами, переглянути найповнішу базу вакансії, отримати консультації щодо законодавчих новинок у трудовому законодавстві, ознайомитися з історіями успіху підприємливих людей, паспортами підприємств та навчальних закладів, описами професій.

У центрі зайнятості постійно проводяться різноманітні заходи для роботодавців та незайнятого населення, а саме: тренінги, семінари, бліц-навчання, круглі столи, дні відчинених дверей, ярмарки вакансій та інше. Такі послуги стали більш доступними та якіснішими для відвідувачів завдяки новозбудованому приміщенню районного центру зайнятості, що дало можливість залучати до участі в цих заходах все більшу кількість людей.

Віта Шепеля.