– Перша книга про Шацьк та його околиці вийшла у 2010 році. Зрозуміло, що вона була не зовсім вдалою. У порівнянні з першою книгою, третя вийшла на 100 сторінок більша, адже з’явилося більше матеріалу. Вона доповнена знахідками-артефактами з археологічних розкопок і приватних колекцій, завдяки чому наше минуле вдалось висвітлити більш широко. Хочу наголосити, що в мене є ще кілька примірників, тому хто зацікавився книгою, може її придбати (адреса та телефон мій – в редакції газети). Також хочу подякувати спонсорам та всім небайдужим людям, без яких ні про які видання трьох книг взагалі не могло бути мови, бо тоді інформація так і залишилася б у чорновому вигляді.
– У післямові до своєї книги Ви згадуєте про першу спробу організації діяльності історичного клубу. Чи можливо це зробити тепер?
– Думаю, що можливо, але все залежить від активності та патріотизму людей. Саме тепер я працюю над створенням історичного клубу, своєрідної громадської організації. Тож, користуючись нагодою, хочу звернутися до всіх людей, які бажають більш глибоко вивчати історію рідного краю. Хотілося б, щоб членами клубу стали хоча б по одному представнику з кожної сільської ради. І не має значення – є він вчителем історії чи ні. Аби цікавився історією минувшини. Можливо, в когось із жителів Шацького району є якісь свої напрацювання в цьому напрямку, якісь власні історичні та краєзнавчі дослідження, відомості про своє село, походження назв урочищ, місцевих прізвищ, цікаві легенди, перекази, що стосуються певної місцевості, та інша інформація. Запрошую усіх до співпраці. Усі ці матеріали можна приносити до редакції газети, зазначаючи авторство. Вони будуть систематизовуватися та використовуватися для написання наступних історико-краєзнавчих нарисів та книг.
Згодом будемо ініціювати перед владою створення історико-краєзнавчого музею в Шацьку, якого на сьогодні немає, але він дуже потрібний. Тим паче, що археологічного матеріалу та різноманітних знахідок вистачає, відомостей – також.
– Над чим працюєте тепер і якої книги слід чекати в майбутньому?
– Тепер працюю над книгою про Пульмо та його околиці, якою хочу завершити своєрідну трилогію, де будуть описані усі населені пункти навколо озера Світязь. Тож хочу звернутися до мешканців сіл Пульмо, Вільшанка, Кошари, Залісся з проханням приносити до редакції старі цікаві фото весіль рідних, якихось родинних заходів чи інші. Прошу зазначати усіх, хто зображений на фото, те, коли зроблено фото і де, авторство та кому належить. Також хотілось би переглянути старі газети, якщо такі збереглися. Можливо, в когось є фото археологічних знахідок, що знаходяться у приватних колекціях. Поки що матеріалів до книги зібрано більш ніж на 50%, але для повної його систематизації мені бракує саме місцевої інформації та матеріалів. Тому запрошую всіх до співробітництва, адже сам я зібрати таку кількість матеріалу не в змозі. А, хто ж знає краще про те, що відбувалося в селах, як не самі мешканці? Написання перших двох книг мене навчило, що до роботи потрібно залучати якнайбільше людей, використовуючи їхню інформацію. Як кажуть, один в полі не воїн.
Віта ШЕПЕЛЯ.