Головна Медицина Для кого загроза зараження грипом є найбільшою?

Для кого загроза зараження грипом є найбільшою?

3125

Відомо, що разом з холодом до нас приходять і різні застудні вірусні зах­ворювання, в тому числі і грип. Лікарі радять, що ці захворювання краще попередити, аніж лікувати.

Найчутливіші до грипу люди, організм яких ослаблений, зокрема, курінням, незбалансованим харчуванням, хронічним стресом, не­га­раздами у сім’ї чи на роботі. Легко захворіти при перевтомі та пе­реохолодженні.

Найбільш уразливими до грипу є також діти, які відвідують, дитячі дошкільні заклади, школярі і студенти, а також особи, які контак­тують з великою кількістю людей (працівники охорони здоров’я, ос­віти, торгівлі, транспорту тощо).

Які заходи профілактики варто застосовувати перед початком і в період епідемії грипу?

Завчасу, тобто не менш аніж за 2-4 тижні до епідемії грипу про­водиться щеплення вакцинами проти тих збудників грипу, які очі­куються.

Добрий результат дають загартування організму, регулярне вжи­вання полівітамінних комплексів, а також харчових продуктів, які містять багато вітаміну С (цибулі, часнику, хрону, цитрусових, чорної смо­родини, квашеної капусти тощо).

Під час епідемії грипу додатково вживають (по 10 днів з ана­ло­­гіч­ними перервами) адаптогени рослинного походження (екст­ра­кти лимонника, елеутерокока, ехінацеї), стимулятори ви­роб­лення влас­ного противірусного інтерферону (амізон, гропринозин, про­теф­ла­зид), а також комплексні гомеопатичні препарати (афлу­бін, антиг­ри­пін, еуфорбіум композітум).

Чому в освітянських закладах оголошується карантин?

В дитячих закладах велика кількість дітей спілкується тривалий час, створюючи при цьому умови для швидкої передачі вірусу, і то­му діти є основними розповсюджувачами грипу. Для зменшення контакту між дітьми оголошується карантин.

За якими ознаками можна діагностувати у себе грип?

Для грипу характерними є блискавичний розвиток зах­ворю­вання, температура тіла «підскакує» до 39-40° С, з’являються загальна слабкість, біль голови та м’язів тіла, ознаки початко­вого ураження органів дихання (сухість та «закладання» носа, пер­шін­ня у горлі та типове для грипу відчуття «дертя» за грудиною). По­дальший перебіг хвороби залежить від опірності організму лю­ди­ни та особливостей збудника грипу.

Що робити, якщо виникає загроза захворювання на грип?

Відчувши нездужання, необхідно якнайшвидше дістатися до­дому. Вимити руки та лице милом, а також старанно прополоскати гор­ло теплою підсоленою водою.

Обов’язково викликати додому лікаря! Попарити ноги і вдягнути теплі вовняні шкарпетки. Лягти у ліжко та дотримуватися стро­гого ліжкового режиму.

Потрохи, але часто пити теплі напої (не менше 2-х літрів на де­нь) – лужну мінеральну воду, чай з цитриною, узвар із сухоф­рук­тів, морс, молоко з харчовою содою. Не захоплюватися переглядом тел­епередач та читанням: нервова система потребує максималь­ного спокою.

Які найпоширеніші ускладнення при грипі?

Найчастіше – це захворювання дихальних шляхів, на другому місці – ураження нервової системи. Під час грипу активізуються бронхіти, астма, хронічні захворювання ЛОР-органів (гайморити, отити, синусити). Особливо схильні до розвитку ускладнень хворі на цукровий діабет, люди похилого віку, із слабким імунітетом і захворюванням крові.

Інший різновид ускладнень пов’язаний з характерним для грипу порушенням згортання крові. Тому у людей, які захворіли на грип, часто розвиваються крововиливи в легені чи наднирники, легеневі, носові кровотечі, порушення циркуляції крові у головному мозку.

Як правило, всі можливі ускладнення розвиваються протягом 5-7 днів. Вірогідність їх виникнення залежить від вірусу, що спричинив епідемію, і опірності організму людини.

Володимир ДУБАНИЧ, головний лікар амбулаторії с. Пульмо.