Протягом останніх тижнів до Шацького відділення поліції надійшло декілька заяв від відпочивальників про те, що їх ошукали. Люди в мережі Інтернет знаходили місця у Світязі для відпочинку, перераховували завдаток на вказаний банківський рахунок, записували адресу. Але приїхавши, за вказаною адресою не знаходили будинку, а телефон осіб-посередників не відповідав. Подібні афери фіксувалися в поліції й минулого року. Звичайно, поки що це – поодинокі випадки, та все ж є ризик збільшення їх кількості. Як можна уникнути таких випадків – розповів в інтерв’ю «Розкриття злочинів, що скоєні через Інтернет – справа не з легких» Ігор Гулик, старший інспектор сектору моніторингу Шацького відділення поліції. Долучитися до вирішення цієї проблеми в силах і районної влади спільно з органами місцевого самоврядування. Як саме?
Аби в майбутньому уникнути таких випадків, а ще – полегшити органам місцевого самоврядування роботу зі сплатою такого виду податку, як туристичний збір, ще минулого року Шацькою районною радою було ініційовано створення єдиного реєстру власників баз відпочинку та здавачів майна відпочивальникам.
Як розповідає голова Шацької районної ради Сергій Карпук, було розроблено спеціальні картки, які було передано в ті сільські ради, де є потреба створення реєстру (Шацька селищна рада, Світязька, Пульмівська, Пулемецька та Піщанська сільські ради). У картках є розділи з зазначенням прізвища, адреси, кількості ліжкомісць, чи зареєстрована особа як підприємець. На сесії Шацької районної ради був затверджений Порядок ведення єдиного реєстру осіб, які надають тимчасові послуги з розміщення (проживання) осіб. Цим Порядком також передбачено включення в реєстр, внесення змін та виключення з нього. Сільським головам потрібно було зібрати інформацію та затвердити цей список на виконкомах сільських та селищної рад, потім подати його у районну раду для внесення в реєстр. Але чомусь керівники місцевого самоврядування проігнорували це питання, список на виконкомі був затверджений тільки Пульмівською сільською радою.
– Реєстр не тільки зміг би допомогти уникнути таких випадків шахрайств, які фіксуються в останній час, а й стати корисним в зборі інших податків та платежів. Цей реєстр можна удосконалювати, вносити туди інформацію про площу будинків та баз відпочинку (це база для сплати податку з нерухомості), скільки людей тимчасово чи постійно там працюють (це, зокрема, стосується більших відпочинкових баз, де наймають кухаря, покоївку, коменданта та сторожа). У найманих працівників мають бути оформлені трудові угоди.
Розумію, що багато хто з людей, які приймають відпочивальників, не хочуть реєструватися підприємцем, бо доведеться сплачувати єдиний соціальний внесок. Тож найвигідніше оформляти підприємцем пенсіонерів – мабуть, у тих, хто приймає відпочивальників, знайдеться родич-пенсіонер, на якого можна було б оформити підприємницьку діяльність. Туристичний збір сплачується в розмірі 1% від суми, яку заробили (наприклад, з кожної отриманої сотні в бюджет потрібно сплатити одну гривню туристичного збору). Якщо озвучити в цифрах, то підприємець-пенсіонер сплачує, наприклад, 500 грн. туристичного збору та 700 грн. єдиного податку в місяць. Але ці всі речі потрібно пояснювати людям.
Часто доводиться чути, що влада нічого не робить, не займається благоустроєм, не ремонтує дороги. І тут хочеться запитати в людей: а скільки податків сплатили вони, аби сільська рада мала кошти на утримання закладів соціальної сфери, благоустрій та ремонт доріг.
Віта ШЕПЕЛЯ