Четверта хвиля мобілізації, розпочата 20 січня 2015 року відповідно до указу Президента України, спричинила в нашому районі нові бунти. У суботу, 24 січня, мешканці трьох сіл – Мельники, Піща та Затишшя – заблокували автомобіль із людьми, які розвозили повістки на медкомісію, та вимагали їх знищити. А вже у понеділок голова Шацької районної ради Сергій Віннічук скликав нараду-зібрання на вимогу жителів району, аби депутати районної ради та працівники органів виконавчої влади почули, чого домагаються матері району.
На початку усі вшанували пам’ять мирних жителів, які загинули у Маріуполі. А потім озвучила вимоги майже 150 мітингувальників, які зібралися в стінах районної влади, шачанка Ніна Сорочук. Жінки не розуміють, чому одні чоловіки мають воювати, а інші сидять, ховаючись від мобілізації, маскують своїх синів та родичів.
– У нашому зверненні немає жодного слова на підтримку російського агресора, ми вимагаємо припинити війну. Скільки волинян не повернулося з війни? Скільки може вона тривати? Ми не проти мобілізації, але якщо її проводити, то робити для всіх чоловіків однаковою, адже права людей, завірені у Конституції України, є однаковими для всіх: і депутатів, і чиновників, і простого селянина, – сказала Ніна Сорочук. Мітингувальники хочуть, аби конфлікт на сході закінчився якнайшвидше, аби дипломати та Президент України врегульовували його мирним шляхом, а матері та дружини не хоронили своїх дітей та чоловіків. Вимагають жінки провести прозоре розслідування та притягнути до кримінальної відповідальності усіх, хто причетний до розбазарювання військового майна, та зробити максимально все можливе для забезпечення військовослужбовців усім необхідним за рахунок держави; взяти на військовий облік чоловіків-переселенців зі східних областей.
Дали слово для виступу й тимчасово виконуючому обов’язки військового комісара Любомльського об’єднаного військового комісаріату Ігорю Шепелеву. Він повідомив, що відповідно до указу Президента про проведення часткової мобілізації, розпочалися заходи часткової мобілізації на території Любомльського та Шацького районів. З 20 січня розпочато оповіщення військовозобов’язаних, які знаходяться на обліку у військовому комісаріаті, та проходження ними медичного огляду (військово-лікарської комісії) на території двох районів. За його словами, станом на понеділок 26 січня у двох районах вручено 6 бойових повісток. Перший етап призову проводиться з 29 січня до 14 лютого. За цей період з двох районів повинні забезпечити призов 127 військовозобов’язаних. В подальшому вони будуть знаходитися в навчальних центрах, де протягом більше 20 днів будуть проходити підготовку, після чого розподілятимуться по військових частинах. Загалом з двох районів за час попередніх трьох мобілізацій було призвано 263 особи, в тому числі 33 офіцери (з Шацького району 70 людей). На сьогодні по Шацькому району виписано 194 повістки на медкомісію, за якою буде встановлено, чи придатна людина для мобілізації.
«Я особисто брав участь в АТО в Луганській області в складі 27-го артилерійського полку. Жив з хлопцями у бліндажі, сидів в окопі, бачив їхні очі. Знаю, наскільки вони втомлені і фізично, і морально. Хто їх замінить, ваших земляків?», – сказав він. Та навіть такі слова воєнкома не змусили жінок передумати. «Нехай вони повертаються назад», – пролунало у відповідь.
«Скільки часу уже воюють, а результату немає!», «Двом синам прийшли повістки, а мати буде вибирати, кого відправляти на війну?», «Якщо це АТО, а не війна, то чого не залучають до цього, в першу чергу, силовиків, правоохоронні органи, як це прописано в Законі?», «Як на Майдані людей розганяти, то позвозили і міліцію, і «Беркут», і «Сокіл», і СБУ! То де вони тепер?», «Чого нашим дітям не дають зброї, не дають підкріплення! З чим проти «ГРАДів» іти, з вилами?», «Хто покараний за зраду, за Іловайський котел?», «Якби не допомога сільських громад, волонтерів, наші діти там служили б голі й босі!», «Розкажіть, як зраджують офіцери наших солдатів!», – лунали обурені жіночі голоси із залу до комісара.
Військовий комісар, до якого адресовані були усі запитання, мабуть, розумів, що матерям та жінкам потрібно було висловитися, вилити усі свої емоції, що накипіли на душі.
Намагався переконати збунтованих жінок і Анатолій Оксентюк, начальник Шацького РВ УМВС, проте вони криками глушили його виступ, запитували його та депутатів, чому вони не йдуть воювати, не відпускають на війну своїх синів. Володимир Найда, екс-голова Шацької РДА, депутат районної ради, запевнив, що отримав повістку, пройшов медогляд і в присутності комісара заявив, що готовий до мобілізації.
Сподіватися на те, що війна закінчиться сама по собі, марно. І чи справедта Прем’єр-міністру. Під цим зверненням днями поставили підписи 900 жителів Шацького району, а також 17 депутатів районної ради.
Та чи вплине це на ситуацію?
Віта ШЕПЕЛЯ.
Президенту України Петру Порошенку, Голові Верховної Ради України Володимиру Гройсману, Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку
Звернення жителів Шацького району Волинської області
У зв’язку із затвердженням ВР України указу Президента України «Про часткову мобілізацію» та великою кількістю отриманих повісток із Любомльського військкомату мешканцями Шацького району, враховуючи низький рівень військового забезпечення та слабку практичну підготовку до ведення бойових дій особами, яких залучають до участі в АТО, вимагаємо: перше – зробити все можливе для врегулювання конфлікту на сході мирним шляхом; друге – припинити мобілізацію громадян України, якщо це АТО, а не війна, та залучити максимально служби, які згідно із законодавством України, зобов’язані брати участь в АТО, та правоохоронні та силові структури; третє – в разі проведення широкої мобілізації залучати до участі у військових діях всіх без винятку, не роблячи виключення депутатам ВР, високопосадовцям та членам їхніх родин; четверте – провести прозоре розслідування та притягнути до кримінальної відповідальності усіх, хто причетний до розбазарювання військового майна та зробити максимально все можливе для забезпечення зброєю, одягом, харчуванням військовослужбовців за рахунок держави; п’яте – організувати роботу щодо взяття на військовий облік осіб чоловічої статі, які перебувають на території, підконтрольній українській державі в статусі переселенців із зони АТО; шосте – максимально організувати інформаційно-роз’яснювальну роботу, доносячи правдиву інформацію про події на сході.