Головна Стисло У Шацькій селищній раді визначили основні напрямки стратегії розвитку громади

У Шацькій селищній раді визначили основні напрямки стратегії розвитку громади

4059

Протягом останніх місяців у Шацькій ОТГ працювали над розробкою стратегії розвитку громади до 2020 року. Була створена робоча група, яка збиралася не один раз, розроблено анкетування та проведено опитування мешканців населених пунктів, які увійшли до Шацької ОТГ.

Як зазначила Людмила Цевух, секретар селищної ради, допомагали у написанні стратегії розвитку фахівці Волинського центру розвитку місцевого самоврядування. 27 лютого в Шацькій селищній раді Петро Гоцалюк, представник цього центру, провів семінар, на якому з депутатами селищної та районної рад, головами громадських організацій, представниками установ та організацій району, активними жителями громади обговорили написання стратегії розвитку Шацької ОТГ. Основне завдання обласної структури – допомагати громадам у процесах децентралізації та розвитку. «Також серед основних завдань Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування – допомога в написанні стратегії розвитку громад, як типового європейського механізму управління громадою. Стратегія розробляється не тільки владою, а й залучаються до цього процесу пересічні громадяни і місцевий бізнес.

Також стратегія необхідна для того, аби громада могла брати участь у різноманітних проектах, в тому числі і європейських, та залучати кошти до свого розвитку», – зазначив експерт. Відповідно, як наголосив Петро Гоцалюк, громадяни та бізнес спільно з владою мають взяти на себе відповідальність за реалізацію цієї стратегії.

На Волині першими розробили і затвердили свої стратегії розвитку Голобська та Устилузька громади, Павлівська та Зимненська громади. Стратегія Шацької громади має бути розроблена у фарватері з стратегією розвитку Волинської області, затвердженою 2015 року, яка передбачає декілька ключових напрямків розвитку: як історико-культурного краю, екологічної та туристичної зони (на Волині створено два національні природні парки та заповідні зони).

Стратегія області передбачає п’ять напрямків, які зроблять Волинь конкурентоздатною: це розвиток людського потенціалу, сільських територій, Волині туристичної, місцевої енергетики, нової промисловості, що передбачає створення нових підприємств (хоча для нашого району цей напрямок не є актуальним, оскільки тут розвивається туризм).

Аби розробити стратегію розвитку, потрібно спочатку зібрати інформацію від населення, провести анкетування місцевих підприємців та на базі усіх даних сформувати стратегічне бачення розвитку громади, вибравши 3-5 стратегічних цілей. А вже потім на їх основі розробляються конкретні завдання та їх реалізація. Саме на цьому етапі й знаходиться розробка стратегії розвитку Шацької ОТГ.

Детальніше про результати досліджень та опитувань (swoot-аналіз) розповів Андрій Сичук, спеціаліст з проектної діяльності Шацької селищної ради. Так, жителям громади пропонувалося дати відповідь на декілька питань: чи комфортно їм тут жити, чи мають нерухомість, якими показниками охарактеризували б Шацьку громаду, визначили рівень задоволення потреб громади в галузі освіти, медицини, культури, екологічного стану, безпеки, інфраструктури відпочинку та дозвілля, умови для започаткування та ведення бізнесу, можливості для працевлаштування та інше. «На основі цих даних можна визначити, як оцінюють життя в Шацькій громаді його жителі, що заважає розвитку громади та що є основним ресурсом для її розвитку, особливо звернувши увагу на негативні відповіді, адже над вирішенням саме цих завдань потрібно зосереджувати свою увагу. Зокрема, негативно оцінюють жителі громади стан дорожнього покриття, можливості працевлаштування, низький рівень активності мешканців. Основним ресурсом для майбутнього розвитку жителі вважають привабливу природу та вигідне географічне становище, іноземних інвесторів, місцеві підприємства і підприємців, прогресивну та дієву місцеву владу.

Далі на основі досліджень та опитувань, проведених селищною радою, Андрій Сичук розповів про внутрішні сильні та слабкі сторони в розвитку громади, її загрози та можливості. Так, серед слабких сторін – короткотривалий літній сезон, недостатня активність мешканців, відсутність каналізування, безробіття, нестача інвестиційно-привабливих земельних ділянок для залучення великих інвесторів, обмеження діяльності у зв’язку з функціонуванням ШНПП, відсутність великих платників податків, тіньова економіка, погана дорожня інфраструктура між населеними пунктами та інше.

Сильні сторони громади – це великий природно-рекреаційний потенціал, міжнародне співробітництво, дорога міжнародного значення, громада є одним з пріоритетів в розвитку для області (реалізація проекту «Курорт-Шацьк»), значний потік туристів та базова інфраструктура, робота над будівництвом пункту пропуску, продовження децентралізаційних процесів та приєднання інших сільських рад до Шацької ОТГ. Серед загроз в опитуванні жителі громади вказали функціонування Хотиславського кар’єру, погіршення медичного обслуговування у зв’язку з медичною реформою, загострення воєнних дій, введення безвізу (чимало людей їдуть на заробітки та відпочинок за кордон).

На основі почутого Петро Гоцалюк озвучив три напрямки в розвитку громади: це екологічна територія з розвинутим курортом та можливістю вирощування екологічно чистої сільськогосподарської продукції, що привабило б інвестора; інфраструктура та дорожнє сполучення між державами та районами-сусідами, селами громади); розвиток туризму в районі.

Свої побажання про розробку інших туристичних об’єктів: села Пульмо, Пулемець, озеро Люцимер, які допоможуть розвантажити озера Світязь та Пісочне, розвивати в районі інші галузі – переробне виробництво лісових ресурсів, виробництво торфобрикету – висловили й присутні на семінарі. Проте це, на думку учасників заходу, потребує потужних інвесторів, оскільки місцеві себе вже вичерпали. Серед пропозицій – популяризувати та вкладати кошти у розвиток зимового відпочинку, оскільки великому бізнесу, який спеціалізується на туризмі та відпочинку, не вигідно сюди заходити, адже сезон триває трохи більше двох місяців.

В підсумку, як зазначив Андрій Сичук, результати досліджень та підсумки семінару будуть оприлюднені на сайті Шацької ОТГ, відповідно до яких і формуватимуться більш конкретні завдання. І знову ж таки шляхи реалізації цих завдань обговорюватимуться на наступних зустрічах.

Віта ШЕПЕЛЯ