На виїзному прийомі громадян, який провів голова Шацької районної ради Сергій Карпук у селах Піщанської сільської ради, жителі сіл Затишшя, Кам’янка, Острів’я та Піща зверталися з багатьма питаннями, які турбують їх найбільше.
Жителі села Затишшя найбільше стурбовані чутками про закриття місцевої початкової школи, де навчається 12 дітей. Батьки хочуть, аби їхні діти після закриття школи навчалися у нормальних умовах, і якщо це буде опорна школа, то щоб мали після уроків групу продовженого дня, адже учням 1-4 класів важко буде знаходитися в школі до четвертої години дня без нагляду. На це Сергій Карпук відповів, що процес об’єднання громад і справді передбачає закриття малокомплектних шкіл та реорганізацію шкіл І-ІІ ступенів. Причина – не лише у нерівномірній затраті коштів на одного учня по школах району, а й у якості освіти. Відповідно до майбутніх норм, у школі І ступеня має навчатися не менше 25 учнів, на неї передбачено фінансування в розмірі 700 тис. грн. в рік; у школі І-ІІ ступенів – не менше 60 учнів, фінансування – 1 млн. 600 тис. грн. в рік; у школі І-ІІІ ступенів – не менше 100 учнів, кошти на її функціонування – 2,5 млн. грн. І чим більше учнів буде навчатися в школі, тим більше коштів отримуватиме в розрахунку на одного учня. Реорганізація освітніх закладів дасть можливість заощаджені кошти витрачати на покращення умов навчання в опорних школах, придбання шкільних автобусів. Проте, на думку Сергія Карпука, школи І ступеня мають в селах залишитися, тож і школу в Затишші наступного року поки що закривати не планується.
Також жителі села звернулися до голови районної ради з проханням посприяти встановленню зупинки та відповідних вказівних знаків на автодорозі Шацьк-Піща на повороті в село, а також допомогти вирішити питання вивезення сміття від населення, бо постійне прибирання стихійних сміттєзвалищ у лісі та за територією школи жителям села уже набридло. Стосовно останнього, то тут, за словами Сергія Карпука, до вирішення цього питання має долучитися сільська рада, наприклад, організувавши пакетний вивіз сміття одноразово на один-два місяці, як це запровадили в Шацьку, або укласти договір із КП «Будинкоуправління». Стосовно заміни огорожі в школі, про що просили батьки та вчителі, то до вирішення цього питання потрібно залучити лісівників, батьків та сільську раду.
У селі Кам’янка на прийом до голови районної ради прийшли в більшості люди похилого віку. Скаржилися вони на непомірні ціни на сільськогосподарську продукцію на ринку селища (селітру, насіння, добрива), які не лише перевищують обласні, а й підвищуються з кожним тижнем. Оскільки районна рада, як відзначив її голова, не має права втручатися у цінову політику підприємців, то єдине, що можна зробити – звернутися у профільний відділ райдержадміністрації для проведення моніторингу цін. Також серед проблемних питань, з якими зверталися жителі села, – пільгове перевезення на приміських маршрутах та мала напруга у трансформаторі, що викликає перебої у роботі електроприладів.
У жителів села Острів’я накопичилося чимало своїх проблем, тож і тут Сергія Карпука чекали з нетерпінням. Старе приміщення бібліотеки, де відбувався прийом громадян, справді потребує капітального ремонту. Бібліотекар Василь Прилепа розповів, що в закладі проводиться чимало культурних заходів для дітей та дорослих, бібліотека двічі подавала заявки на участь у європроектах, проте через незадовільний стан приміщення їм було відмовлено. Ще гірша ситуація і з сільським клубом, який знаходиться в аварійному стані. В свій час з його ремонтом обіцяв допомогти народний депутат Степан Івахів, проте з початком АТО на Сході України більшої фінансової допомоги потребували військові. Деякі будівельні матеріали на ремонт клубу є, але цього недостатньо. Тож жителі села просили посприяти у вирішенні питань ремонту обох закладів культури.
Жителька Кам’янки Ольга Богута скаржилася на те, що її сусід, отримавши земельну ділянку та загородивши її, залишив лише вузеньку стежку для доступу до поля жінки та ще двох односельчан. І тепер ні підводою, ні трактором на поле заїхати немає можливості. Сергій Вікторович пообіцяв розібратися у ситуації та дати відповідь через голову сільської ради.
Серед спільних проблем сіл Затишшя, Острів’я та Кам’янка є погане грейдерування місцевих доріг. Жителі села Острів’я вже згодні самим скидатися по 50 гривень, аби оплатити послуги грейдера (вони вже це неодноразово робили), аби лише дорожники якісно виконували свою роботу. Також жителі просять очистити узбіччя дороги від чагарників та дерев до села Острів’я, що обмежує видимість дороги, та допомогти з організацією вивозу сміття. Відповідаючи на питання людей, Сергій Карпук зазначив, що контроль за якістю грейдерування має здійснювати громада, в іншому випадку голова сільської ради має повне право не підписувати акти виконаних робіт та вимагати повторно виконати цю роботу. Окрім того, з обласного бюджету на ремонт асфальтованих доріг району було виділено 2 млн. грн., та наскільки якісно буде він зроблений – сказати важко. Що ж стосується чищення узбіччя, то керівництвом району було надано дозвіл польському інвестору на ощирення від чагарників семи кілометрів узбіч дороги Залісся-Грабове. Якщо робота буде виконана якісно – співпраця буде продовжуватися на дорогах Піща-Пулемець та інших шляхах. Вибираючи систему організації вивозу сміття від населення, голова районної ради порекомендував пробувати впровадити досвід Шацької селищної ради та КП «Будинкоуправління», де протягом року діє пакетний вивіз сміття. Правда, сьогоднішньою проблемою для району є розробка нового полігону твердих побутових відходів, оскільки за деякий час старий полігон вичерпає свій ресурс. А щодо того, що деякі жителі сіл вивозять сміття у ліс, то про такі порушення слід повідомляти еколога району чи сільського голову, а на порушників законодавства застосовувати штрафні санкції.
Жителів села Піща найбільше турбувало питання будівництва в ур. Підгірна печей із виробництва деревного вугілля. Вони проти такого будівництва, оскільки переконані, що їхнє функціонування матиме дуже шкідливий вплив на середовище. До того ж, представник інвестора на сесії сільської ради так і не спромігся дати вичерпні відповіді на запитання людей: які фільтри стоятимуть на трубах, яка буде потужність виробництва, які викиди речовин потраплятимуть в повітря. Сергій Карпук пообіцяв більш досконало розібратися в цьому питанні, проконсультувавшись із екологом та керівництвом Шацького національного природного парку щодо можливості чи неможливості встановлення таких печей на заповідних територіях, та озвучити це питання на сесії районної ради. Зважаючи на те, які відповіді будуть отримані, й буде прийматися рішення.
Ще однією спільною проблемою для мешканців сіл Піщанської сільської ради є ще й досі незавершений процес розпаювання земель колишнього колгоспу, бо дехто з людей ще й досі не може отримати державний акт на право власності. Сергій Карпук порадив в цьому питанні застосувати досвід Світязької сільської ради, де по кожній людині зібрана інформація про те, на якому етапі розробки знаходяться її документи, які роботи ще не виконані. Також людям потрібно роз’яснювати, яку процедуру потрібно пройти для виготовлення документів, які кошти платити і за що. Разом із головою сільської ради Олександром Бакуном та землевпорядником сільської ради було домовлено про організацію зустрічі із селянами та роз’яснення ситуації, аби, зрештою, процес паювання був завершений.
Віта ШЕПЕЛЯ.