Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства організувало для журналістів області прес-тур лісами регіону. Програма передбачала відвідання рекреаційних пунктів Волині, а в Шацькому районі – ще й унікальних посадок сосни звичайної, та місця, де волинські лісівники запланували створення насаджень видів цього хвойного дерева з усієї Європи.
Розпочався маршрут 8 липня в місті Луцьк. Першим перед очима журналістів постав рекреаційний пункт «Пролісок» Ківерцівського лісництва – один з найбільш сучасних і комфортних для відпочинку в Україні. У Волинській області тільки вздовж автомобільних доріг міжнародного та обласного значення функціонує 97 рекреаційних пунктів, ще понад 650 малих пунктів облаштовано у лісових угіддях – для грибників і збирачів ягід.
У цих привабливих місцях для відпочинку люблять бувати не лише місцеві жителі, а й іноземці, далекобійники. Після приємного дозвілля на природі вони демонструють культуру відпочинку – в рази вищу, як у минулі роки. Не нищать споруд, у які вкладено лісівниками великі гроші, прибирають після себе сміття, вогнища розпалюють у призначених для цього місцях. У майбутньому лісівники планують встановити біля рекреаційних пунктів торгові точки – «Лісовички», де за доступними цінами можна буде придбати продукцію, яку виробляють у консервних цехах лісогосподарських підприємств; облаштувати малі екологічні стежки і навіть збудувати міні-готелі.
У Любомльському лісництві розбудовується рекреаційний пункт «Машівський бір». Неподалік росте дуб видатного польського письменника Болеслава Пруса, тож невдовзі тут може з’явитися екологічна стежка до місця, де жила і творила ця людина зі світовим іменем.
Як відзначив один із організаторів туру – прес-секретар Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Цюриць, влітку всі дороги Волині ведуть до Шацьких озер. Відповідно велику увагу цьогоріч ВОУЛМГ приділило будівництву рекреаційних пунктів у Шацькому районі. Зокрема, працівники ДП «Шацьке УДЛГ» побудували три нових рекреаційних пункти: «Дубовий гай», «Поліський заїзд» (Шацьке лісництво), «Затишок» (Піщанське лісництво) (фото 1) ще один відпочинковий комплекс «Ялинка» скоро з’явиться біля села Ростань – майже на кордоні з Білоруссю.
Журналісти побували в «Дубовому гаю» і «Затишку» (вартість кожного – понад 100 тисяч гривень), оглянули добротні альтанки, пройшлися вимощеними доріжками, погойдалися на гойдалках. В рекреаційному пункті біля села Піща мали можливість поспілкуватися з відвідувачами комплексу «Затишок» – львів’янами, які трохи заблукали, виїхавши не на ту дорогу, зате відкрили для себе чудове місце для відпочинку посеред лісу. Чисте повітря, затінок, всі зручності для того, щоб нашвидкуруч перекусити і відновити сили. На деревах, що ростуть на території пункту, живуть птахи – у 15 шпаківнях, збудованих лісівниками. Просто під ногами ростуть чорниці – можна смакувати ними від душі. У планах лісівників, як розповів лісничий Піщанського лісництва Вадим Жучик, спорудити в «Затишку» криницю.
З села Піща маршрут проліг до села Ростань, де росте унікальна посадка сосни звичайної або так звані географічні культури. Зі слів лісничого Ростанського лісництва Сергія Лагодича (фото 2), в одному місці зібрані 73 види сосни звичайної – з усього колишнього Радянського Союзу. Спеціаліст розрізняє їх за кроною, за шишками. Та й почуваються тут сосни по-різному. Одні – мов удома, інші відстають у рості, третіх уже руйнує шкідник, що вражає корінну систему, – корінна губка.
На зустріч із журналістами приїхала людина, яка в 50-ті роки садила на цій території сосни – житель села Кам’янка Олександр Яковініч (фото 3).
– Працювали ми тут за спеціальним планом. Бригада з 15-ти жінок садила вручну сосонки, біля кожного рядка були встановлені таблички з інформацією про вид хвої. Всі дерева прижилися, окрім кримської сосни – її, напевно, погубили наші люті поліські морози. Траплялася навіть температура до мінус сорока, – розповів Олександр Кузьмович.
До речі, власні записи із схемами посадки сосни сільський лісівник передав свого часу директору Шацького лісового коледжу імені В.В.Сулька Ігореві Жмурку. На основі цього цінного матеріалу Ігор Васильович захистив кандидатську роботу.
Далі волинські журналісти оглянули постійну лісонасіннєву ділянку, створену біля самого села Ростань у 1968 році.
– З цієї насіннєвої бази ми заготовили 200 кг шишок сосни, з яких було зібрано 2 кг насіння, – поінформував учасників прес-туру Ярослав Кропивник, інженер з охорони і захисту лісу ДП «Шацьке УДЛГ».
Волинські лісівники мають задум створити поряд посадку сосни звичайної, яка росте у європейських країнах.
– Тоді у нас був би живий резервний банк насіння сосни звичайної. Завдяки йому, при потребі, можна буде відновлювати втрачені деревостани сосни на євразійському просторі від Тихого до Атлантичного океанів, – поділився планами на майбутнє Сергій Цюриць.
Майже кінцевою зупинкою трохи втомлених журналістів став санаторій «Лісова пісня», де вони відпочили від дороги і потоку інформації, погуляли на пляжі, покупалися в озері Пісочне.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.