Головна Медицина Ентеровірусні інфекції

Ентеровірусні інфекції

3027

Ентеровірусні інфекції належать до кишкової групи інфекцій, що характеризуються різноманітністю клінічних проявів  і вражають центральну нервову систему, серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт, м’язову систему, легені, печінку, нирки.

Ентеровірусними інфекціями хворіють лише люди. Захворювання спостерігаються переважно у дітей молодшого віку (3-10 років). Вхідними воротами інфекції є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів або травного тракту, де вірус розмножується, накопичується і викликає місцеву запальну реакцію, що виявляється симптомами ангіни, гострого респіраторного захворювання, фарингіту або кишкової дисфункції.

Найчастіше зараження людини відбувається при вживанні нею забруднених овочів і фруктів, питної води.

Найпоширенішими ознаками захворювання є підвищення температури до 39-40 градусів, слабкість, головний біль, болі в м’язах, нудота, блювота і пронос. Типовим клінічним проявом є почервоніння шкіри обличчя та шиї, іноді з появою висипань.

При проникненні вірусу в центральну нервову систему можливо її враження з розвитком асептичного менінгіту, менінгоенцефаліту або паралітичних поліомієлітоподібних форм.

Перебіг захворювання – переважно легкий або середньої важкості, одужання настає в терміни від кількох днів до 2-3 тижнів. Прогноз погіршується у разі важкого перебігу, розвитку ускладнень. Деякі ускладнення можуть закінчитися смертю хворого або залишити після себе стійкі функціональні порушення. Найбільшу небезпеку ці інфекції становлять для осіб з імунодефіцитними станами.

Специфічні заходи профілактики ентеровірусних інфекцій (вакцина) не розроблені. Загальна профілактика включає заходи з недопущення забруднення об’єктів навколишнього середовища (водойми, грунт, харчові продукти) каналізаційними стоками, забезпечення населення якісними продуктами харчування і питною водою, дотримання санітарно-гігієнічних вимог при знешкодженні стічних вод, забезпечення належного санітарно-гігієнічного стану зон відпочинку.

З метою попередження виникнення ентеровірусних інфекцій Головне управління Держсанепідслужби України рекомендує населенню своєчасно звертатися за медичною допомогою при появі симптомів інфекційного захворювання та дотримуватися простих профілактичних заходів для запобігання інфікування ентеровірусами та збудниками інших небезпечних кишкових інфекцій; по можливості уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання, обмежувати контакти дітей раннього віку, скоротити час перебування у місцях масового скупчення людей і в громадському транспорті; суворо дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед їжею, після повернення з вулиці і після кожного відвідування вбиральні. Особливу увагу слід звертати на харчування дітей до року: давати дитині лише свіжі продукти. Протягом першого року життя дитина повинна отримувати грудне молоко – це значно зменшує потрапляння ентеровірусів у кишечник.

У літній період збільшується споживання людиною води. Рекомендується пити воду (водопровідну, з криниць) після кип’ятіння – це страховка від багатьох захворювань.

Дотримання цих нескладних правил у побуті надійно захистить вас від ентеровірусних инфекцій. Якщо ж захворювання не вдалося уникнути, не займайтеся самолікуванням. При появі перших симптомів інфекційного захворювання негайно звертайтеся до лікаря.

Катерина ЖДАНОВА-КУЗЬКО,

лікар-інфекціоніст Шацької районної лікарні.