Головна Наради, сесії Гідна заробітна плата – це запорука спокійного і благополучного життя

Гідна заробітна плата – це запорука спокійного і благополучного життя

2908

Чергова оперативна нарада, яку провів перший заступник голови Шацької РДА Сергій Сидорук 7 листопада, включила в порядок денний чотири питання. В роботі наради взяв участь голова Шацької районної ради Сергій Карпук.
З першого питання – про роботу ДП «Шацьке УДЛГ» за період з січня по жовтень 2016 року – інформував т.в.о. директора Андрій Самолюк. І хоча звіт про роботу лісівників району переносився з однієї наради на іншу, теперішня доповідь Андрія Олексійовича була насиченою та інформативною (детальніше читайте в інтерв’ю нашого кореспондента. – Авт.). З його виступу відзначу лише таке: деревина підприємства продається лише через аукціон місцевим підприємцям; в м. Ковель ДП «Шацьке УДЛГ» возить ліс на деревопереробку, а потім відправляє на експорт; є перспективи відкрити лінію деревообробки в селі Ростань. Всього в підприємстві працює 41 працівник, з сезонними працівниками цифра виростає до 65.

Стиглим лісом, який підпадає під реалізацію, вважається 82 роки – 1 група, 101 рік – ІІ група. Середня зарплата по лісовій галузі в області складає не менше 7 500 грн. Керівники району звернули увагу доповідача на проблемі навантаження на місцеві дороги, якими переводиться деревина. Також запропонували розвивати галузь у напрямку виготовлення і реалізації лісової продукції.

Про використання бюджетних коштів в органах державної влади й підпорядкованих закладах та установах через систему ProZorro доповідав Юрій Положевець, головний спеціаліст відділу регіонального розвитку та ЖКГ Шацької РДА. За його словами, цією процедурою держзакупівель скористалися відділи освіти та культури Шацької РДА. Сергій Сидорук відмітив, що в області зафіксовано випадки, коли бюджетні установи здійснювали держзакупівлі поза межами цієї системи. Це грозить таким закладам неабиякими санкціями. Нагадаю читачам, що держзакупівлі через вищезгадану систему здійснюються, коли сума перевищує 50 000 гривень. Є вже інформація, що в області з початку введення цієї системи держзакупівель (з серпня 2016 року) вдалося зекономити 12 млн. грн.

Про забезпечення своєчасності виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних допомог в районі доповідала Антоніна Пилиповець, начальник управління соціального захисту населення Шацької РДА. З її слів стало зрозуміло, що заборгованість з виплати заробітних плат, пенсій, стипендій відсутня. Є заборгованість з виплати субсидій та пільг. Утім, тут потрібно заспокоїти населення району, адже коли нарахування на ці платежі призначені, вони обов’язково будуть виплачені. Як показує практика, виплати цих держплатежів може розтягнутись на 3-4 місяці. Тому панікувати не треба.
Віктор Гірич, начальник управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі, доповідав про стан виплати платниками податків – юридичними особами заробітної плати найманим працівникам у розмірі, меншому від законодавчо встановленого мінімуму.

– Питання стану виплати платниками району заробітної плати найманим працівникам у розмірі, меншому від законодавчо встановленого мінімуму, тісно пов’язане з питаннями детінізації заробітної плати та легалізації трудових відносин. Ці питання перебувають на постійному контролі керівництва району. Але враховуючи сучасні реалії і відомі плани збільшення рівня мінімальної заробітної плати, яка з 1 січня 2017 року має дорівнювати 3 200 грн., дотримання законодавства при її нарахуванні і виплаті набуває ще більшої актуальності і ваги, – розпочав свою доповідь Віктор Гірич. – За даними проведеного моніторингу на центральному рівні за результатами звітності суб’єктів господарювання за серпень 2016 року, поданих до органів Державної фіскальної служби України, 35 роботодавців району із 210, що звітуються, здійснювали нарахування зарплати менше законодавчо встановленого мінімуму. Кількість осіб, які отримують заробітну плату менше мінімально встановленого законодавством розміру, за умови їх повної зайнятості, складає 162 особи, або 9,1% від загальної кількості працюючих осіб. Основні причини такої ситуації: робота в режимі неповного робочого дня або тижня, переведення працівників на неповний робочий день (тиждень) у зв’язку з відсутністю обсягів робіт або частково некваліфіковане надання звітності. Низька заробітна плата працівників в окремих підприємствах, установах зумовлена їх неповною зайнятістю, низьким рівнем використання робочого часу, сезонним характером виконуваних робіт. Виявляються недоліки та порушення у звітності. Зокрема, у випадку неповної зайнятості працівника необхідно вносити інформацію у реквізит «неповний робочий час». Ознака «неповний робочий час» проставляється у разі, якщо особа працює: неповний робочий день (тобто зменшення тривалості щоденної роботи на зумовлену кількість годин); неповний робочий тиждень (зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень); поєднання неповного робочого дня і неповного робочого тижня. Ще хочу акцентувати увагу на тому, що незважаючи на те, що працівник отримує заробітну плату менше мінімальної, єдиний соціальний внесок платиться, виходячи з законодавчо встановленого мінімуму.

Аналіз стану збільшення заробітної плати в суб’єктів господарської діяльності показує те, що наразі не виправдаються очікування на зростання рівня заробітної плати у зв’язку із зниженням нарахувань на фонд оплати праці. Нагадаю, що з квітня 2016 року майже вдвічі знижено єдиний внесок, який нараховується на заробітну плату. Раніше роботодавці, відповідно до класів професійного ризику виробництва, відраховували від 36,76 до 49,7% соціального внеску та плюс 3,6% внеску із заробітної плати кожного працівника. З 1 січня 2016 ставку єдиного внеску встановлено на рівні 22% для всіх платників незалежно від виду діяльності. Це зниження, а також спрощення адміністрування податку реально зменшують податкове навантаження на фонд заробітної плати, що суттєво змінює фінансовий стан підприємств, та мало б безпосередньо вплинути на всіх працівників цих підприємств в плані підвищення заробітної плати. Однак збільшення заробітної плати відбулось не суттєво – у переважній більшості воно складає за рік 10-15% росту. Більше того – аналіз звітності деяких господарюючих суб’єктів показує зниження чисельності найманих працівників. І не завжди це пояснюється сезонним характером роботи.

Зазначаю важливість нарахування заробітної плати у розмірі, меншому законодавчо встановленого мінімуму і з точки зору найманих працівників. Якщо сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачені внески, менше за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно заробітній платі. В такому випадку наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання достойної пенсії. А в практиці роботи управління Пенсійного фонду частішають випадки, коли при досягненні пенсійного віку людина не може «назбирати» необхідних 15 років стажу. Також буває, що не вистачає потрібного стажу для отримання пенсії по інвалідності чи по втраті годувальника.
За порушення вимог законодавства про працю передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Тому підприємства, установи, організації та суб’єкти підприємницької діяльності – фізичні особи при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства.

Віктор Гірич виніс на широкий загал і свої пропозиції щодо вирішення проблеми: запросити окремих суб’єктів підприємницької діяльності та керівників установ, які нарахували і нараховують заробітну плату менше законодавчого мінімального розміру на наступне засідання районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення для відповідних пояснень; здійснювати членами робочої (рейдової) групи в межах потреби та повноважень виїзні перевірки щодо виплати заробітної плати в розмірах нижче законодавчо встановленого мінімуму на підприємствах та організаціях району; провести інформаційно-роз’яснювальну роботу з релігійними громадами, фермерськими господарствами, фізичними особами – підприємцями, іншими роботодавцями, які нараховують застрахованим особам зарплату менше мінімальної, щодо правильності заповнення реквізитів у звітних таблицях; провести індивідуальні бесіди з бухгалтерами бюджетних установ та організацій про дотримання вимог Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Наприкінці свого виступу він публічно закликав власників підприємств усіх форм власності виявити соціально відповідальне ставлення до працівників, направивши вивільнені кошти на підвищення зарплат. Адже гідна заробітна плата – це запорука спокійного і благополучного життя як для роботодавця, так і для працівника.

Віктор ГРИЦЮК.