Головна Інтерв'ю Праця на благо людей та району

Праця на благо людей та району

6495

Цього тижня на оперативній нараді в Шацькій райдержадміністрації розглядалося питання роботи державного підприємства «Шацьке учбово-досвідне господарство». Про діяльність цього бюджетоутворюючого виробництва доповідав тимчасово виконуючий обов’язки директора Андрій Олексійович Самолюк. Вважаю, що ця інформація, озвучена з його вуст, зацікавить і наших читачів.

Андрію Олексійовичу! Основним напрямком роботи очолюваного Вами підприємства є ведення лісового господарства, охорона і захист лісу, його відновлення. Розкажіть, яка робота велася в цьому напрямку. Не секрет, що підприємством було забезпечено ефективне ведення фінансово-господарської діяльності та виконано планові показники виробничої програми.
– Так, це правда. За 10 місяців цього року заготовлено деревини від всіх видів рубок 23 385 метрів кубічних. Із загального об’єму заготовленої деревини пущено на переробку (як давальницька сировина) 3 552 кубометрів і виготовлено продукції переробки на суму 3 млн. 823 тис. грн. Забезпечено збільшення обсягу реалізації продукції. За період січень-жовтень 2016 року реалізовано продукції на суму 14 млн. 355 тис. грн., що становить 130,6% відповідного періоду минулого року.
За цей період (10 місяців цього року. – Авт.) сплачено податків і обов’язкових платежів на суму 2 млн. 898 тис. грн., в тому числі: в державний бюджет – 1 млн. 386 тис. грн., в місцевий бюджет – 897 тис. грн. Сплачено 615 тис. грн. єдиного соціального внеску. Отримано чистого прибутку в сумі 210  тис. грн.

Значна сума власних коштів інвестується у розвиток виробничої сфери. На будівництво, придбання та капітальний ремонт основних засобів впродовж цього року було інвестовано 714,1 тис. грн. Крім того, разом з усіма лісогосподарськими підприємствами області проводиться реконструкція бази відпочинку «Світязь». Ще більше капіталовкладень, а саме – 2,5 млн. грн. – планується освоїти підприємством в 2017 році. Це придбання лісогосподарського та протипожежного інвентарю. Та основним завданням є добудова лісової дороги з щебеневим покриттям в Шацькому та Поліському лісництвах загальною протяжністю 7,8 км. Це дасть змогу розвантажити догоги між населеними пунктами Кропивники – Вілиця та Кропивники – Прип’ять, де місцеві жителі останнім часом явно незадоволені тим, що лісовозні автомобілі розбивають їм дорогу. Та й для підприємства це значна економія коштів, оскільки зменшується відстань вивозки деревини. Також дана дорога має і протипожежне значення, бо на її протяжності буде облаштовано пожежні водойми.

Плануємо і надалі розвивати рекреацію, побічне користування, бджільництво, рибальство, а також впроваджуємо невеличке мисливське господарювання, що є значним резервом у розвитку лісового господарства та збільшення надходжень власних коштів та коштів у бюджети органів місцевого самоврядування.
Всього на ведення лісового господарства, охорону і захист лісу за 10 місяців 2016 року підприємством направлено 3 млн. 928 тис. грн. власних коштів. Відповідно до Лісового кодексу підприємством проведено сертифікацію лісів – приведення системи ведення лісового господарства до міжнародних стандартів. Це позитивно впливає на забезпечення екологічно орієнтовного та раціонального використання лісових ресурсів, розширення ринків збуту, розширення соціального значення лісового господарства.

У цьому році Ви створили та оновили наші лісові рекреаційні пункти. Тепер вони радують око не тільки місцевого населення, а й приїжджих туристів.
– Для забезпечення організованого відпочинку місцевого населення у 2016 році підприємством створено два нових рекреаційних пункти: один на трасі Любомль – Шацьк в ур. Лузне, інший – між населеними пунктами Прип’ять – Плоске. Проведено повну реконструкцію та оновлення рекреаційного пункту «Затишок», який розташований по трасі Шацьк – Піща, та «Ялинка» – по дорозі Піща – Ростань. Окрім зручних та гарних альтанок на них облаштовані стоянки для машин, висипні доріжки, пісочниці для дітей та гойдалки, мангали, урни для сміття, туалети. Також є навіть заготовлені нарубані дрова та колонка з водою. На проведення цих заходів, а також для створення в районі таких місць для відпочинку людей, підприємством витрачено майже 700 тис. грн. власних коштів

Які роботи велися з охорони і захисту лісу?
– На підприємстві створено мобільну групу для цілодобового патрулювання лісових масивів. Для потреб групи придбано автомобіль Рено Дастер, що обладнаний всім необхідним для виявлення і затримання лісопорушників.
За 10 місяців звітного періоду працівниками державної лісової охорони складено 12 протоколів за самовільну рубку лісу, чим заподіяно шкоду на суму 33 600 грн., з яких 20 200 грн. було відшкодовано лісо порушниками, а на суму 13 400 грн. справу передано на розгляд до суду.
Також до адміністративної відповідальності притягнуто 12 осіб за засмічення лісів, 31 особа – за порушення правил пожежної безпеки та 9 осіб за порушення правил полювання, якими в загальному було сплачено штрафи на суму 2 350 грн. Також було складено 10 протоколів на осіб, що порушили правила полювання і вилучено 2 одиниці мисливської зброї.

Буде цікаво почути, як ДП «Шацьке УДЛГ» відновлює ліс?
– В держлісфонді навесні 2016 року було проведено лісовідновлення на площі 111,3 га, зокрема створено лісових культур на площі 32 га, 79,3 га залишено під природне поновлення, з яких на площі 16,9 га проведено сприяння природному поновленню шляхом проведення підготовки ґрунту плугом та підсадку сіянців сосни. Цей метод добре прижився в нашій місцевості і є набагато економнішим з розрахунку на 1 га понесених витрат. Якщо 1 га посадки лісових культур коштує на сьогодні 4 500 грн., то сприяння природному поновленню з підсадкою – лише 2 700 грн.
З травня по жовтень 2016 року ДП «Шацьке УДЛГ» провело 386 га доглядів за лісовими культурами, з них 147 га проведено культиватором та 239  га – кущорізом. Витрати на догляд за лісовими культурами становлять 177,4  тис. грн. власних коштів.
В 2016 році працівниками лісової охорони заготовлено 4 000 кг шишок сосни звичайної, з яких було отримано 40 кг насіння, 400 кг жолудя дуба черешчатого, а також 227 кг насіння інших лісоутворюючих порід.

Чи мали працівники лісової галузі у цьому році проблеми з пожежами?
–  На підприємстві є дві пожежно-спостережні вежі, які оснащені системами відеоспостереження, та два пожежних автомобілі. Як правило, на період пожежної небезпеки на підприємстві чергує 4 пожежних сторожі та два пожежні водії.
Також проводились попереджувальні заходи для охорони лісів від пожеж: створено в лісових масивах лісгоспу 105 км мінералізованих смуг та 290 км проведено догляд за вже наявними мінсмугами; вздовж лісових доріг облаштовані пожежні водойми.
Цьогорічне літо та початок осені були дуже спекотними. В лісах був і довгий час залишався найвищий клас пожежної небезпеки. Але завдяки організованості та мужності лісівників, органів ДСНС України, засобам масової інформації та населенню нам вдається оберігати ліси від пожеж. Одночасно виникає питання щодо випалювання місцевим населенням городів і сухої трави. Спостерігалося багато випадків, коли вогонь з поля заходив в ліс і тому лісовій охороні необхідно було контролювати і пильнувати місцевих паліїв.

Як грім серед ясного неба стало нашестя на волинські ліси короїда. Не став винятком і Шацький район. На території ДП «Шацьке УДЛГ» в липні навіть був організований виїзний семінар, під час якого представники районної влади, громадськості та журналісти мали можливість ознайомитися з діяльністю підприємства та проблемами всихання соснових насаджень, які дуже турбують лісівників.
– Так. Це проблема. І це ще м’яко кажучи. Причиною такого лиха є пошкодження дерев вершинним короїдом. Це передусім зумовлено зміною клімату, а саме аномальним спекотним минулорічним літом, м’якою зимою та малою кількістю опадів, що спричинило зниження рівня ґрунтових вод.  У зв’язку з цим дерева ослаблюються і заселяються шкідниками лісу (вершинним короїдом, шестизубим короїдом, синьою сосновою златкою, лубоїдами), які дуже швидко спричиняють загибель дерева та поширюються небачено швидкими темпами. На території лісгоспу на 1 березня 2016 року було обліковано близько 30 осередків пошкоджень вершинним короїдом, станом на 1 липня – більше 70 осередків, а на 1 вересня – вже більше 120. На даний час науковцями для боротьби з цим явищем пропонується поки лише один метод боротьби – вирубування хворих дерев та обов’язкове спалювання порубкових решток.

Розкажіть про соціальний захист працівників Вашого підприємства. Ходять чутки, що ніби лісівники отримують захмарні зарплати, їздять по курортах, одним словом, розкошують.
– Це з якого боку глянути. Все, що ми маємо – це результат праці наших працівників. На сьогодні ми не отримуємо ні копійки від держави. Свою роботу на даний і майбутній час плануємо з тих можливостей, які у нас є.
Найбільш актуальною проблемою у 2016 році для адміністрації і профспілки ДП «Шацьке УДЛГ» була проблема продуктивної зайнятості працівників і оплата їх праці. Одним із найбільших наших досягнень є те, що у такий непростий період в житті нашої держави ми не лише зберегли спеціалістів, а й змогли покращити умови роботи нашим працівникам, забезпечити їм гідну оплату праці. Збільшилась чисельність працівників в порівнянні з попередніми роками. Забезпечено державні гарантії в оплаті праці. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника склала 6 904 гривні. А робітники, що працюють на вивезенні лісу, мають заробітну плату більше 10 тис. грн.

На сьогодні підприємством приділяється особлива увага  питанню охорони праці. Всім працівникам лісової охорони придбано формений одяг і взуття за кошти підприємства на суму 70 тис. грн. Також направляються працівники на навчання з питань охорони праці, після проходження якого працівники отримують посвідчення. Також для робітників створені всі умови для комфортної роботи в будь-яку пору року.
В 2016 році відповідно до колективного договору було виділено 9 безкоштовних путівок профспілковим комітетом підприємства нашим працівникам та членам сімей для оздоровлення в м. Залізний Порт Херсонської області. Виділяються кошти на культурно-масову роботу, забезпечуються працівники паливними дровами за пільговими цінами, лише в цьому році стала виплачуватися матеріальна допомога на оздоровлення та вислуга років працівникам. Важливо в нинішній час, щоб працівники відчували себе соціально захищеними.

Займаємося і своєрідним благодійництвом. Відповідно до доручення Волинської облдержадміністрації із забезпечення паливом сімей учасників АТО, малозабезпеченим та одиноким громадянам було заготовлено та доставлено у двір протягом минулого опалювального сезону 359 кубометрів дров на суму 49,5 тис. грн.
Також відповідно до розпорядження губернатора, лісовою охороною було проведено патрулювання та чергування в місцях видобутку бурштину Маневицького району. Постійно проводиться закупівля продуктів харчування для Національної гвардії, що знаходиться на охороні бурштину. На виконання розпорядження підприємством використано більше 100 тис. грн. Як бачите, осторонь від важливих питань сьогодення ми не стоїмо, а беремо активну в ньому участь.
На сьогодні можу запевнити, завдяки стабільній фінансово-економічній ситуації на підприємстві і злагодженій роботі колективу підприємство буде виконувати поставлені завдання та працювати на благо людей та району і надалі. В цьому і вбачаємо суть своєї діяльності.

Віктор ГРИЦЮК.