Головна Наради, сесії Конфлікт у Мельниках: відібрали землю в громади і надали учасникам АТО

Конфлікт у Мельниках: відібрали землю в громади і надали учасникам АТО

3769

Шацький район знову в центрі скандалу, пов’язаного з виділенням земельних ділянок для учасників АТО. Щойно вщухли пристрасті в Пульмівській сільській раді, де на місці громадського пасовища постав масив під індивідуальне садівництво для атовців площею 26 га, як розгорілося нове вогнище земельного конфлікту – в селі Мельники. На кадастровій карті з’явилися земельні ділянки по 0,12 га в урочищі Пісоцький ліс за межами с. Мельники, де місцеві мешканці випасають худобу. Площа масиву під індивідуальне садівництво – 14,7 га, розташований він поблизу озера Пісочне на непридатних для закладення садів землях. Утім, селяни обурені не так тим, що роздається приваблива земля, яка в перспективі могла б працювати на розвиток громади, як тим, що в них відібрали пасовище, навіть не запитавши, чи є поблизу населеного пункту земельна ділянка, яка його замінить, чи буде їм куди вигнати корови.

Чому рішення головного управління Держгеокадастру у Волинській області про виділення масиву під садівництво для учасників АТО не було погоджене з громадою? Чому людей елементарно не поінформували, а все вирішили в вузькому колі, у них за спинами, без врахування їхньої думки? Ці та багато інших запитань жителі с. Мельники задавали представникам влади і компетентним особам на зборах, які відбулися 22 травня в приміщенні сільського клубу. На захід, ініційований селянами, прибув також Олександр Ткачук, член спілки ветеранів АТО Шацького району, не змогли приїхати члени обласної спілки атовців, оскільки брали участь у заходах із пошанування загиблих під Волновахою волинських бійців. Керівництво головного управління Держгеокадастру у Волинській області, яке також було запрошене на сходи селян, захід проігнорувало.

Розпочав збори Шацький селищний голова Сергій Віннічук, відзначивши, що поділяє обурення селян і готовий відстоювати їхні права відповідно до прийнятого на зборах спільного плану дій.

Далі перед присутніми виступив Віталій Юрчук, начальник відділу Держгеокадастру в Шацькому районі. Він пояснив людям, що відповідно до статті 122 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту розпоряджаються територіальні органи Держгеокадастру. Зокрема, рішення про дозвіл на розробку проектів, про затвердження і передачу в приватну власність або ж надання в оренду у формі наказів приймає начальник головного управління Держгеокадастру у Волинській області. Відповідно до законодавства, будь-який громадянин України може написати заяву на виділення йому земельної ділянки у Шацькому районі. Наші землі, розташовані поблизу озер, особливо приваблюють учасників АТО. Водночас зарезервовані 100 га на територіях Ростанської, Самійличівської і Прип’ятської сільських рад їх не цікавлять.

Мама учасника АТО з с. Мельники Олена Богута не погодилася з ним, оскільки її сину Сергію, який два роки перебуває на війні, в найгарячіших точках Донбасу, відмовили у виділенні земельної ділянки в Луцькому районі. Сказали, щоб писав заяву за місцем прописки.

– Чому тоді атовці з Луцька йдуть до нас, а наших синів звідти проганяють? Про яке законне право на землю ви говорите? Право для вибраних? Моєму сину, який щодня бачить війну, досі не видали посвідчення учасника АТО. А скільки таких, що зброї в руках не тримали, проте посвідчення учасника АТО правдами-неправдами здобули? Такі й претендують на кращі землі біля наших озер, а місцевим, якщо щось і дістається, то найгірше, – мама військового не стримувала емоцій.

Висловив свій погляд на складну ситуацію і Сергій Сидорук, перший заступник голови Шацької РДА. Підтримуючи громаду, він наголосив, що землю учасникам АТО потрібно надати, проте не на території єдиного громадського пасовища. Прикро, що про  розроблення масиву, земля якого впродовж багатьох років використовується мешканцями села, не знала ні влада району та об’єднаної громади, ні депутати, ні самі люди. Можливо, конфліктній ситуації можна було б запобігти.

– Я не вірю, що на масиві власниками земельних ділянок будуть закладені сади. Це не найкращі землі для садівництва, а найгірші. Родючі землі у нас є в Самійличівській сільській раді. Вважаю, що такий підхід до земельних питань на роки призупинить розвиток наших територій. Виділені на масиві ділянки власники продаватимуть-перепродаватимуть, поки хтось один не скупить усі і не розпочне грандіозне будівництво, – зробив спробу спрогнозувати майбутнє масиву Сергій Федорович.

Жителі села Мельники довго вели перемовини з представниками влади. Їм важко збагнути суть закону, за яким одна людина в області розпоряджається всіма землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

– Чому начальник управління не приїхав до нас? Можливо, ми б зрозуміли його аргументи на користь розроблення масиву. Чому ігнорує людей? – мешканці села відчували себе безправними й ображеними.

Голова Шацької районної ради Сергій Карпук висловив готовність відстоювати права сільської громади у кабінетах керівників області. Сходи селян, з його слів, насправді є дієвим органом, здатним ефективно вирішувати проблеми людей. Тому присутні в залі 87 чоловік прийняли звернення до районного та обласного керівництва та одностайно проголосували за те, щоб пасовище в урочищі Пісоцький ліс було залишене громаді, а учасникам АТО запропоновано інший масив. Найближчим часом у селі будуть зібрані підписи жителів під зверненням, віднайдена альтернативна земельна ділянка, також селяни ініціюватимуть питання створення громадських пасовищ – аби зберегти інші землі поза межами населеного пункту.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.

на зборах громади в с.Мельники