Головна Наради, сесії На громадській раді – про роботу лікарні та порядок на кладовищах

На громадській раді – про роботу лікарні та порядок на кладовищах

3157

17 березня відбулось засідання громадської ради, що діє при Шацькій РДА, яке провів її голова Адам Дударчук. Участь у цьому засіданні також взяли заступники голови РДА Сергій Сидорук та Сергій Кужель, голова районної ради Сергій Карпук, селищний та сільські голови, представники духовенства, громадських та волонтерських організацій. На обговорення членів громадської ради пропонувалось два питання, одним з яких останнім часом чи не найбільше переймаються жителі району – функціонування та збереження у перспективі Шацької районної лікарні та ініційоване духовенством району питання про ритуальні послуги, впорядкування кладовищ у населених пунктах району.

Володимир Дибель, генеральний директор ТМО Любомльського і Шацького районів, у своєму виступі запевнив, що Шацьку лікарню ніхто закривати чи переводити в статус амбулаторії не буде, про що минулого року у Володимира Юрійовича була розмова у мі­ні­стерстві. А те, що лікарня увійшла до ТМО, врятувало її від закриття. Стосовно відновлення роботи двох відділень (хірургічного та поло­го­вого), про що так просять люди, то цього робити ніхто не буде, адже для їхнього повноцінного функціонування та підтримки відповідної кваліфікації лікарів потрібно, аби в рік проводилось не менше 350 хірургічних втручань та більше 200 пологів.

За останні роки лікарня завдяки участі у європроектах отримала новий реанімобіль, поповнилася новим медичним обладнанням, що дало можливість повноцінно функціонувати медичному закладу. У 2017 році будуть стартувати нові європроекти із будівництва ме­дич­них закладів, участь в яких планує взяти і згадане ТМО. Зараз пишуться ще два проекти: один – по реабілітації учасників АТО, другий – по ранній діагностиці та лікуванню кардіологічних і васкулярних хвороб. За словами Володимира Дибеля, один з центрів реабілітації планується зробити в одному із старих приміщень Любомльської лікарні, яке влада міста хотіла віддати місцевим бізнесменам, та адміністрація ТМО на це категорично не погодилася. Сама реабілітація бійців АТО включає три обов’язкові етапи: лікування гострих періодів захворювання, реабілітація в стаціонарі та санаторно-курортна реабі­літація. У Шацьку для розміщення реабілітаційного центру та фізіотерапевтичного відділення приміщення немає, тож адміністрацією ТМО планується побудувати новий медичний ком­плекс на території старої лікарні (старі приміщення будуть знесені). Окрім того, медичний комплекс повинен бути цілісним та розташо­вуватися в одному місці, щоб і людям, і лікарям було зручно отримувати та надавати медичну допомогу.

– Тут хочемо створити центр лікування учасників АТО, оснас­тити його усім необхідним обладнанням. Проте однією з проблем є надання дозволу селищною радою на земельну ділянку, без якого саме будівництво неможливе. Та ж ситуація і з гуртожитком для медичного персоналу (готова технічна документація не пройшла експертизу через відсутність рішення на землю). На ньому замкнулося зачароване коло: в лікарні катастрофічно бракує лікарів, котрі, в свою чергу, не хочуть іти працювати в район, бо немає житла. Без проблем це питання вдалося вирішити в Любомльській лікарні, де в одному з корпусів старої лікарні, оформивши відповідну документацію, в тому числі й на землю, вдалося перепрофілювати приміщення під гуртожиток для медиків. А землю, яка залишилася від обслуговуваного приміщення, надали двом лікарям для житлового будівництва, – сказав Володимир Дибель.

Дещо не погоджується із розташуванням гуртожитку чи службового житла для лікарів на згаданій земельній ділянці Сергій Сидорук, оскільки згодом будемо мати всі «переваги» такого кроку: будуть з’являтися підсобні господарські приміщення, інші споруди, які псуватимуть загальний вигляд центру селища. На це Володимир Дибель зазначив, що гуртожиток буде із централізованим опаленням, а квартири мед­пер­сонал не матиме права приватизовувати, оскільки це буде служ­бовим житлом. Разом з тим Володимир Юрійович повідомив, що влітку (з 1 червня по 1 вересня) в пункті приймального відділення лікарні пра­цюватиме цілодобово аптека, що дасть можливість більш якісно надавати медичну допомогу у відпочинковий період.

Актуальні для жителів району та селища проблеми озвучив Благочинний Шацької округи отець Микола Вихор (на громадській раді також були присутні отець Володимир Гичка (Свято-Онуфріївська церква селища Шацьк), отець Олександр Черевко (Свято-Миколаївська церква с. Пульмо), отець Олександр Кликоцюк (Свято-Георгіївська церква с. Ростань)). Духовенство району просить розглянути питання перенесення роботи ринку з неділі на інший день, оскільки чимало тих, хто торгує на ринку, хотіли б відвідувати недільні служби, натомість змушені заробляти гроші. Викликає занепокоєння як у священиків, так і в селищної ради стан кладовища. «Кладовище для кожної людини має бути священним місцем. Там не мають бігати собаки, не повинно бути хаотичних поховань, а біля кладовища – звалища штучних вінків та квітів», – наголосив отець Микола. Спільно із селищною радою вдалося вирішити проблему хаотичних поховань: за кладовищем закріплено працівника комунальної служби, який буде визначати місце для поховання. Також священики району закликають людей не купувати на похорони штучні вінки та квіти, оскільки вони дуже шкодять навколишньому середовищу (перед Великоднем біля кладовища утворюється велика купа сміття з вінків, при спалювання яких виділяються шкідливі речовини), а краще купити живі квіти, та допомогти родині покійного фінансово; не робити гучних заупокійних обідів, а почастувати печивом та цукерками на кладовищі людей, які прийшли провести людину в останню путь, як це запровадили у с. Пульмо, або ж дати милостиню сиротам та тим, хто цього потребує. Також отець Микола звернувся до керівників району та селища подбати про те, аби в Шацьку зробили парк для відпочинку та культурного дозвілля людей, де жителі селища могли б після недільної служби та у свята культурно відпочити.

Віта ШЕПЕЛЯ.