Більше шести годин знадобилося депутатам Шацької селищної ради, аби розглянути на черговій сесії, яку провів її голова Сергій Віннічук, тридцять питань порядку денного.
Традиційно спочатку депутати озвучили свої депутатські звернення та запити. Зокрема, Світлана Гошовська зачитала звернення від жителів вулиці Волі, які просили хоча б місцями відремонтувати дорогу, по якій уже третій рік після проведення робіт із каналізування в дощову погоду неможливо ні пройти, ні проїхати. Хоча перед цим жителі вулиці за власний кошт вивозили більшу частину дороги породою із Нововолинська.
– Така ситуація – не лише по вашій вулиці, – відповів Сергій Віннічук. – Я знаю, в якому стані дороги після каналізування. Але прошу в людей потерпіти ще трохи. З екологічного фонду обіцяють дати на Шацький район 20 мільйонів гривень. З них 7 мільйонів має йти саме на розведення гілок каналізування, бо власним коштом ми ці роботи не потягнемо. Якщо все пройде добре, то одразу після цього будемо ремонтувати дороги. Це питання року часу. Робити зараз ремонт доріг, а потім знову копати ями і висипати глину на дороги вважаю марною тратою коштів.
Зрештою, депутати та селищний голова зійшлися на тому, що найближчим часом найбільш проблемні місця дороги будуть засипані боєм (як це робили з іншими проблемними ділянками доріг селища), щоб хоча трохи покращити їх стан. Також про стан доріг озвучували запити депутати Олександр Постернак та Людмила Єрофєєва.
Депутат Олександр Пиленко звернувся з проханням впорядкувати вивіз сміття в селі Положево, бо навколо населеного пункту починають створюватися стихійні сміттєзвалища, особливо в районі колишнього льонозаводу. Голова селищної ради попросив місцевих депутатів допомогти проконтролювати ситуацію, аби люди вивозили непотріб у спеціально відведене місце.
Віра Ковальчук озвучила прохання людей, аби перед Великодніми святами місцевий перевізник заїжджав на нове кладовище. Чи погодиться він на таке – Сергій Віннічук не гарантує, оскільки минулого року вже практикували подібне, і тоді на кладовище за три дні перевізник завіз аж … двох людей. Взяли депутати до уваги звернення Людмили Єрофєєвої впорядкувати територію навпроти приміщення райради та райдержадміністрації, де в аварійному стані знаходяться старі верби над дорогою, та й сама територія в занедбаному стані. Своїми силами в день довкілля державні службовці з таким об’ємом робіт не впораються. За словами депутата, якщо вкласти в благоустрій цієї території кошти, то вона могла б бути гарною зоною відпочинку.
Далі Сергій Віннічук інформував депутатів про виконання Програми економічного і соціального розвитку селищної ради за 2016 рік. Дещо вдалося зробити за ті кошти, які передбачали, на чомусь вдалося навіть заощадити, а деякі суми не вдалося повністю освоїти з вагомих причин. Зокрема, в минулому році було проведено першу чергу реконструкції ДНЗ№1 (504 тис. грн., заміна огорожі, дашків, перил), а наприкінці минулого року з фонду соцеконому прийшло 1 млн. 200 тис. грн., з них на 800 тис. грн. було утеплено приміщення дитсадка, зроблено ринви та підвіконня. Далі проводити роботи відмовився підрядник, оскільки технологія не дозволяла проводити роботи взимку. Замість 420 тис. грн., які були передбачені на реконструкцію і складування полігону ТПВ, запланований об’єм робіт вдалося здійснити за 360 тис. грн., з яких 240 тис. грн. – кошти селищної ради. За рік зроблено реконструкції мереж вуличного освітлення (по смт Шацьк вулиці Гагаріна – 80 тис. грн., Лесі Українки – 267 тис. грн., Набережна – 230 тис. грн. (кошти обласного бюджету), село Гаївка – 87 тис. грн.). Капітальний ремонт міського Будинку культури коштував селищному бюджету 420 тис. грн. У співфінансуванні з обласним бюджетом вдалося капітально відремонтувати чимало доріг об’єднаної громади: Шацьк-Мельники (використано 1 млн. грн., з яких майже 500 тис. грн. – кошти селищного бюджету), 100 тис. грн. було виділено на дорогу Вілиця-Кропивники, ремонт вул. Польова обійшовся селищному бюджету у 150 тис. грн., Ярини Смоляр – у 130 тис. грн., Стуса, Сонячна – 240 тис. грн. 523 тис. грн. використано на облаштування тротуарів по вул. 50 років Перемоги. Долучалась селищна рада і до співфінансування добудови НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» смт Шацьк (500 тис. грн.), станції обеззалізнення води (12 тис. грн.). Не залишала селищна рада осторонь своєї уваги й навчальні заклади громади: проведено ремонт в дитсадку №2 смт Шацьк, туди ж придбано ліжка і матраци, в музичній школі відремонтовано східці, придбано музичні інструменти, у Шацьку ДЮСШ – човни. Фінансували відповідно до поданих заявок і КП «Будинкоуправління», придбано відеокамеру для нагляду та фіксування порушників природоохоронного законодавства.
– Значно більше могли б зробити, аби в селищному бюджеті залишили акцизний податок. Із прогнозованих 7 мільйонів гривень ми можемо розраховувати тільки на три. В цьому році із Фонду регіонального розвитку зменшили суми фінансування на об’єднані громади: на 369 громад мають дати 1,5 мільярда гривень, коли в минулому році на 159 громад дали 1 мільярд, – зазначив Сергій Віннічук.
Стосовно проектів в рамках співпраці «Польща-Білорусь-Україна», то з 5 поданих селищною радою у першому етапі пройшло три: придбання трьох пожежних автомобілів; облаштування наметового містечка в ур. Гряда; спільний із Світязькою сільрадою проект по утепленню фасаду Світязької школи та встановлення теплового насоса в дитсадку №1 смт Шацьк. Радує те, що сума на реалізацію проектів буде збільшена вдвічі, хоч і конкуренція цього разу була досить великою. Результат по проекту з облаштування клубу в с. Прип’ять ще не відомий, бо не було відбору. Не забуває про об’єднану громаду й нардеп Степан Івахів. Як зазначив селищний голова, депутат обіцяв 21 вікно в заклади с. Прип’ять, 35 – с. Мельники, 3 – в с. Пехи, а також металопластикові двері, та виділити 400 тис. грн. на завершення ремонту ДНЗ №2.
Звітувала про виконання селищного бюджету за 2016 рік головний бухгалтер ради Надія Дударчук. Доходи селищного бюджету на 2016 рік становили 17 млн. 671 тис. грн., в порівнянні з 2015 роком вони зменшилися на 6 млн. 291 тис. грн. Це пов’язано із коштами, що надходили від Євросоюзу на реалізацію проектів. До загального фонду селищного бюджету надійшло 13 млн. 400 тис. грн., що на 4 млн. 191 тис. грн. більше, ніж у 2015 році. Виконано всі планові показники від надходжень. З власних надходжень найбільше отримав селищний бюджет від акцизу – 3 млн. 129 тис. грн., що на 754 тис. грн. більше, ніж у 2015 році. Від плати за землю бюджет селища отримав 2 млн. 459 тис. грн., що на 824 тис. грн. більше, ніж у 2015 році. Від єдиного податку надійшло 1 млн. 318 тис. грн., від податку на майно – 907 тис. грн., туристичного збору – 71 тис. грн. Надходження до спеціального фонду склали 4 млн. 280 тис. грн. Найбільше коштів до цього фонду спрямовувались на виконання європроектів – 3 млн. 757 тис. грн.
Видатки селищного бюджету профінансовані на 91,7%. Чи не найбільше по загальному фонду «потягнули» дошкільні навчальні заклади – 2 млн. 952 тис. грн., органи місцевого самоврядування – 1 млн. грн., видатки на благоустрій – 1 млн. 291 тис. грн. тощо. Видатки на благоустрій по спеціальному фонду становлять 3 млн. 894 тис. грн. (придбання техніки по європроектах).
Затвердивши звіт, депутат внесли зміни до селищного бюджету, затвердивши вільні залишки в сумі 2 млн. 532 тис. грн. Освітня субвенція в сумі 475 тис. грн. піде на придбання комп’ютерів, оснащення шкільних кабінетів НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназія» смт Шацьк, на утримання шкіл та на поповнення їх матеріально-технічної бази. 220 тис. грн. субвенції піде на утримання БДЮТ. Вільні залишки бюджетних коштів розподілили на оплату праці працівників селищної ради, дитсадків, обслуговуючого персоналу шкіл, працівників культури, БДЮТ, ДЮСШ, місцевої пожежної охорони (всього – 2 млн. 52 тис. грн.). Не залишили осторонь й школи громади, господарські питання яких тепер лягли на плечі селищної ради. Зокрема, 12 тис. грн. виділено на миючі та дезінфікуючі засоби по школах, певні суми – й на інші витрати (ремонт обладнання, виготовлення печаток, придбання дверей та вікон, придбання ноутбуків у школи сіл Положево та Пехи, акустичну систему, комп’ютер в школу с. Самійличі). Передбачено фінансування робіт із благоустрою по селах, які приєдналися до громади, ремонт ФАПів. У змінах до бюджету – фінансування проектів вуличного освітлення сіл Прип’ять, Мельники, Шацьк, капітальний ремонт доріг сіл Пехи, Самійличі, Шацьк, Мельники, опалення ЗОШ І-ІІІ ст. с. Прип’ять, проект пішохідної зони в ур. Гряда, проекти електрифікації двох житлових масивів (Гола Берва в Мельниках та вул. Карасинська в Шацьку). Трохи більше 500 тис. грн. було запропоновано залишити нерозподіленими для співфінансування проектів з обласним бюджетом.
Далі депутати затвердили положення про відділ фінансово-господарського забезпечення Шацької селищної ради, передали у користування відділенню поліції мотоцикл (для дільничного об’єднаної громади), затвердили програму відзначення свят на 2017 рік, підкріпивши її фінансово 70 тис. грн., затвердили програму оздоровлення дітей, на яку виділили 50 тис. грн. (придбання путівок), затвердили перелік майна спільної власності селищної ради, порядок розміщення зовнішньої реклами та порядок визначення розміру плати.
Докладніше інформував обранців громади про комплексну програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій на 2017-2020 роки Анатолій Пінкевич, начальник районного сектору УДСНС. Протягом останніх 5 років в районі виникло 169 пожеж, з яких половина – на території селищної ради, на водних об’єктах загинуло 12 осіб. Для оперативного реагування на пожежі та надзвичайні ситуації потрібно забезпечити функціонування підрозділів по селах (в даному випадку – в с. Прип’ять). Поки що в рамках програми селищній раді потрібно закласти кошти на придбання паливно-мастильних матеріалів. Також програмою на наступні роки передбачено створення ще однієї місцевої пожежної охорони. Як зазначив Сергій Віннічук, якщо пройде європроект по придбанню трьох автомобілів пожежної охорони, чимало питань в цій сфері зніметься.
Із бюджету селищної ради було виділено кошти на придбання дров учасникам АТО (по 1 тис. грн.), розподілено матеріальну допомогу між 15 заявниками.
Вкотре на сесію надійшли запити від обласного Держгеокадастру про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації на землі сільгосппризначення за межами населених пунктів (перше – в урочищі Дуга). Але на цей раз причиною відмови стала документація, згідно з якою на заявлених ділянках передбачено створення рекреаційної зони, тобто цільове призначення земельної ділянки не відповідає схемі планування. Відмовою іншому заявнику стало те, що землі, які просить у власність, можуть бути використані для житлової забудови.
Ще одне «земельне» питання депутатами було перенесено на розгляд іншої сесії. Стосувалось воно заяви приватного підприємця Віктора Дударчука, якому було надано в с. Вілиця півгектара для ведення сільгоспробіт. У заяві він, спираючись на законодавство, просив розробити детальний план території, яка знаходиться у його власності, для розміщення на ній майданчика з виробництва деревного вугілля. Як зазначив Ярослав Крат, головний спеціаліст відділу землекористування, охорони навколишнього середовища та архітектурно-будівельного контролю селищної ради, виробництво деревного вугілля належить до другого класу небезпечності і, відповідно до санітарно-граничних норм, санітарна зона для таких об’єктів має по периметру становити 500 метрів, а навколо згаданої ділянки у цю зону входять приватні земельні ділянки, земельні частки-паї та річка Прип’ять. Вона є річкою першої величини, тож є загроза її забруднення. Також юрисконсульт селищної ради Сергій Боярчук додав, що поки по цій заяві депутати не можуть прийняти рішення, оскільки справа знаходиться в суді за позовом підприємця.
Чи не в самому кінці сесії депутати розглянули перенесені з минулої сесії заяви громадян, які просили земельні ділянки для садівництва в с. Гаївка. В результаті усім заявникам було відмовлено, оскільки ще не затверджений генеральний план села.
Віта ШЕПЕЛЯ.