Наприкінці минулого тижня у Шацькій об’єднаній територіальній громаді з виїзним прийомом побували консультанти Офісу реформ у Волинській області Анатолій Пархом’юк, Василь Гром та Олег Герасимчук. На зустрічі також були присутні голова Шацької селищної ради Сергій Віннічук та працівники селищної ради, а також голова Шацької районної ради Сергій Карпук, перший заступник голови Шацької РДА Сергій Сидорук, Самійличівський сільський голова Олександр Кусько. Мета візиту гостей з області – надання методичної допомоги керівництву об’єднаної громади в питаннях реалізації перших кроків в управлінні громадою та подальшого впровадження реформи децентралізації.
Консультант Офісу реформ Анатолій Пархом’юк розповів присутнім про підготовку до першої сесії громади (дав методичні рекомендації до її підготовки та проведення, регламенту сесії). Окрім того, перед першою сесією Анатолій Пархом’юк порекомендував зібрати новообраних депутатів та обговорити з ними питання необхідності створення тих чи інших комісій сільської ради відповідно до специфіки регіонально-територіального розвитку громади, кількісного складу комісій, відповідно почути пропозиції і бажання депутатів працювати в тій чи іншій комісії. Також одним з перших завдань нової влади об’єднаної громади буде формування органів влади, створення ліквідаційних комісій. Скільки останніх створювати та кого обирати до їхнього складу – буде вирішувати орган влади. Також створення ліквідаційних комісій – це можливість зробити повну інвентаризацію майна сільських рад, які будуть ліквідовуватися (Прип’ятської та Самійличівської).
Дізналися у Шацьку більше про процедуру передачі повноважень, створення виконавчого комітету (кандидатури подаються головою селищної ради з обов’язковим затвердженням на сесії), необхідності затвердження Статуту об’єднаної громади, реєстрації новоствореної громади. Особливу увагу експерт звернув на створення Статуту як важливого документу для громади, його публічне обговорення з населенням. Анатолій Іванович також зазначив, що у налагодженні повноцінної роботи об’єднаної громади буде чимало труднощів, оскільки процес об’єднання громад в багатьох аспектах випереджає законодавство. Проте Шацькій громаді пощастило, адже вона при створенні та в процесі формування органів управління має можливість уникати помилок та переймати досвід п’яти громад Волині, які випереджають Шацьк з процесом об’єднання на півроку (у них вибори відбулися 25 жовтня 2015 року).
Структуру органу місцевого самоврядування визначає сам орган місцевого самоврядування відповідно до своїх потреб та фінансових можливостей та враховуючи методичні рекомендації експертів, які мають лише рекомендаційний характер. Структуру апарату можна змінювати відповідно до потреб. Стосовно старост, то поки що їхні функції до оголошення виборів старост будуть виконувати сільські голови. Далі об’єднана громада відповідно буде сама вирішувати, де і в яких селах утримувати старост, скільки і де центрів надання адміністративних послуг створювати відповідно до своїх потреб та фінансових можливостей.
Докладніше про бюджетні відносини об’єднаної громади розповів Василь Гром. Так, за словами експерта, Шацька громада стала на поріг входження в незалежну бюджетну систему України, тобто ту, яка сьогодні існує в усьому цивілізованому світі. За деякий час громада перейде на прямі бюджетні відносини з Києвом, набувши статусу міста обласного значення та виключивши з ланцюга обласну та районну гілки влади як фінансових посередників. Проте співпраця з обласним та районним бюджетом поки що буде тривати, адже неврегульованою ще й досі залишається законодавча база, якою налагоджується механізм використання коштів з державного бюджету, процес безпосереднього управління відповідними структурами, які буде мати об’єднана громада. Також їй не треба чекати початку формування державного бюджету на наступний рік, який, зазвичай, завершується у вересні, а вже на початку липня подавати свої пропозиції до Кабміну.
Експерт Асоціації регіонального розвитку Олег Герасимчук підкреслив важливість співпраці ОТГ із іншими гілками влади, особливо у перехідний період. Майбутнім керівникам громади потрібно буде виважено підійти до питання розпорядження комунальним майном, до якого також згодом увійдуть землі за межами населених пунктів. Зокрема, земельне питання сьогодні є найбільш болючим для громади, хоч на даний час діє норматив про погодження надання земель за межами населених пунктів з органами місцевого самоврядування. В майбутньому потрібно думати також про створення електронного реєстру комунальної власності.
Під час зустрічі присутні зрозуміли, що немає універсального рецепту ефективного функціонування об’єднаної територіальної громади, але можна поступово створити власний.
«Не було б Офісу реформ, то не було б і Шацької об’єднаної громади. Я впевнений у тому, що ми робимо важливу і правильну справу», – зауважив наприкінці зустрічі очільник Шацької ОТГ Сергій Віннічук.
Вітя ШЕПЕЛЯ.