Усі, хто закінчує навчальні заклади – середні, спеціальні чи вищі, прагнуть працевлаштуватися. Особливою проблемою це є для молодих людей, випускників навчальних закладів, котрі не мають належного досвіду роботи і якого так часто вимагають працедавці. Що робити в такій ситуації?
Саме ця проблема – забезпечення молоді першим робочим місцем – обговорювалась на засіданні круглого столу, що відбувся у Шацькому районному центрі зайнятості. Участь у цьому взяли Людмила Єрофєєва, заступник голови Шацької районної ради, Олена Гуж, завідувач сектору інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю РДА, Лариса Демакова, головний спеціаліст відділу у справах сім’ї, молоді та спорту РДА, Наталія Новікова, головний спеціаліст ШРЦСССДМ, Наталія Кислюк, методист районного методичного кабінету відділу освіти РДА. Галина Левчук, заступник директора – начальник відділу надання соціальних послуг Шацького районного центру зайнятості, ознайомила присутніх з деякими статтями нового Закону України «Про зайнятість населення», ухваленого Верховною Радою у серпні 2012 року, які стимулюють молодь до пошуку роботи, а працедавців – офіційно працевлаштовувати та створювати для випускників навчальних закладів перші робочі місця. Закон передбачає низку нововведень та пільг, які повинні забезпечити створення нових робочих місць і покращення умов для вже існуючих, зокрема, для створення першого робочого місця для молоді. Так, роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце громадян, яким надано статус безробітного та мають професію, визначену переліком у ч. 1 статті 14 цього Закону, а також громадян пільгових чи соціально-незахищених категорій (молодь, жінки, що мають дітей віком до 6 років, інваліди, особи передпенсійного віку, діти-сироти, випускники ВНЗ, середніх та професійно-технічних навчальних закладів) щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Але поки що, як повідомила Галина Богданівна, порядок виплати цього внеску ще не затверджено. Безробітним, які виявили бажання займатися підприємницькою діяльністю, виплачується одноразова допомога по безробіттю для організації такої діяльності. Статтею 28 нового Закону передбачено також державну підтримку молодих працівників, залучених до роботи в селах та селищах: молодому працівнику, який уклав трудову угоду на строк не менш як три роки з підприємствами, установами та організаціями, що розташовані у сільській місцевості, надається житло на строк його роботи та одноразова адресна допомога у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів Державного бюджету України. У разі, якщо молодий працівник пропрацює в такому населеному пункті не менше десяти років, житло передається йому у власність.
Студенти вищих та учні професійно-технічних навчальних закладів мають право проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання. Запис про проходження стажування роботодавець вносить до трудової книжки. Також Галина Левчук зазначила, що влаштуватися на перше робоче місце можна протягом 6 місяців після закінчення навчання в закладах (раніше – протягом року).
Позитивні зрушення у стимулюванні працевлаштування молодих педагогів у сільській місцевості відзначила і Наталія Кислюк. За її словами, укладання тристоронніх угод про те, що випускники ВНЗ мають відпрацювати 3 роки, сприяють зниженню плинності молодих спеціалістів: за останні 5 років з 29 спеціалістів, які прийшли працювати у сільські школи району, звільнилося лише двоє. Окрім того, молодим спеціалістам-педагогам також виплачується одноразова матеріальна допомога в розмірі 5 мінімальних заробітних плат (відповідно до Постанови КМУ від 26 вересня 2006 року №1361 «Про надання одноразової адресної грошової допомоги деяким категоріям випускників вищих навчальних закладів»).
Тож із прийняттям нового Закону можна сподіватися на те, що у працевлаштуванні молоді та людей пільгових категорій будуть зацікавлені не тільки самі шукачі роботи, а й роботодавці.
Віта ШЕПЕЛЯ.