Головна Наради, сесії Про новий полігон ТПВ, заборгованість плати за землю та фінансування бюджетних установ...

Про новий полігон ТПВ, заборгованість плати за землю та фінансування бюджетних установ – на координаційній раді

3608

9 грудня під головуванням Сергія Карпука, голови Шацької районної ради, та за участю Сергія Сидорука, першого заступника голови Шацької РДА, відбулася координаційна рада з питань місцевого самоврядування. Проте, на жаль, чимало сільських голів проігнорували участь у її роботі, де на розгляд виносились питання, пов’язані із функціонуванням та фінансуванням закладів, які знаходяться на територіях сільських рад.

Як зазначив на початку Сергій Карпук, з наступного року левова частка бюджету району відійде до об’єднаної територіальної громади, відповідно зміняться підходи до фінансування, оскільки в той же час на плечі району ляже тягар забезпечення функціонування закладів соціальної сфери, за які певною мірою відповідають і сільські ради. «Чи задумуються сільські голови над тим, як вони будуть виконувати свої функції, які на них були покладені громадою?», – зазначив голова районної ради.

Одне з найбільш актуальних та спільних для усіх населених пунктів району питань є збір і складування сміття на полігоні твердих побутових відходів, про що жителі сіл зверталися до голови районної ради на виїзних прийомах. Найближчим часом Шацька об’єднана громада ставитиме питання про використання полігону лише для своїх потреб, оскільки він вичерпує свій ресурс. Району потрібно думати про будівництво свого полігону, тож як планують вивозити сміття від населення та отримати пропозиції про місце розташування полігону – й хотіли почути керівники району від сільських голів. Окрім того, при формуванні бюджету на наступний рік у бюджеті району передбачатимуться кошти для виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво полігону ТПВ. Ймовірно, на території Світязької сільської ради (за їхньою пропозицією) орієнтовною площею 6 га, де є можливість підвести електропостачання, як цього вимагають норми.

Про роботу, яка була проведена в цьому напрямку, розповіла Ольга Романська, начальник відділу регіонального розвитку та ЖКГ РДА. Так, спочатку пропонувалися варіанти розташування полігону біля сіл Плоске, Прип’ять, але вони відхилялись з певних причин, зокрема, й віддаленості від траси. Була прийнята пропозиція Світязької сільської ради розташувати полігон за урочищем Венське. На місці також працювала спільна комісія щодо попередньої оцінки можливості розміщення полігону. Проте остаточний вердикт мають дати експерти. На деякі зауваження Володимира Голядинця, директора Терцентру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шацького району, Іван Коваль, начальник КП «Будинкоуправління», відповів, що тепер технологія і вимоги до будівництва полігону не ті, що були раніше, тож його функціонування є більш безпечним для навколишнього середовища, в тому числі й ґрунтових вод. Також головний комунальник селища зазначив, що старий полігон без проведення реконструкції, на якому вже знаходиться майже 40 тис. м3 сміття, міг би прослужити ще 3-4 роки, якби придбати потужний трактор (приблизна вартість  – 400 тис. грн.) для ущільнення відходів та їх підгортання. Цю слушну пропозицію керівники району обіцяли врахувати при формуванні бюджетів, можливо, заручившись фінансовою підтримкою Шацької селищної, Світязької та Пульмівської сільських рад, обласними коштами та з екологічного фонду. Як відзначив Сергій Сидорук, в усьому світі проблема сміття – це спосіб заробляти гроші, і лише в нашій державі – це збиткова проблема. Польські інвестори цікавилися можливістю будівництва заводу з переробки сміття, але в нашому районі зробити це складно (природоохоронна зона та малі об’єми сміття). Можливий варіант – розташування заводу на рівновіддаленій території від трьох-чотирьох сусідніх районів (Шацького, Любомльського, Старовижівського, Ковельського), чим значно покращилась би екологічна ситуація.

Проблемним, за словами Сергія Карпука, є стан адміністрування земельного податку по сільських та селищній радах. Докладніше про це розповіла Світлана Сулік, начальник Шацького відділення Ковельської ОДПІ. Земельний податок – основний бюджетоутворювач, який поки що стовідсотково залишається в бюджетах громад. Показники зі сплати цього податку хоч перевиконані, проте є чималі резерви. Загалом боргу від сплати за землю та за оренду землі донедавна мали 350 тис. грн., після проведеної роботи ця сума на сьогодні становить 200 тис. грн. Найбільше боргують по Шацькій селищній раді – 100,6 тис. грн., Світязькій сільській – 41,9 тис. грн., Пульмівській – 18 тис. грн., Самійличівській – 9,2 тис. грн., Пулемецькій – 5,3 тис. грн., Піщанській – 3,8 тис. грн., Ростанській – 1,9 тис. грн., і найменше – Прип’ятській – 900 грн. Причиною такого боргу є, як відзначила Світлана Володимирівна, недостатня робота землевпорядників сільських рад і їхня взаємодія з податковою службою. А причиною боргу по Пульмівській сільській раді голова назвав відсутність адрес земельних ділянок. Потрібно також переглянути договори оренди земельних ділянок, і де є великі суми заборгованості – розривати угоди та стягувати суми сплати в судовому порядку.

На координаційній раді обговорювалося також питання сплати ще одного виду податку – туристичного збору, а також створення єдиного реєстру здавачів майна. На нещодавній зустрічі із адміністраторами та власниками сайтів, де розміщені оголошення про здачу будинків для відпочинку в літній період, було домовлено про створення єдиного реєстру здавачів майна (стосується Шацької селищної, Світязької, Пульмівської сільських рад). Це допоможе вирішити декілька питань: створити не лише реєстр із власників майна, які приймають відпочивальників, а й отримати кошти від сплати туристичного збору та виключити шахрайські дії, які особливо актуальними були минулого літнього сезону. На базі районної ради чи райдержадміністрації створиться сайт, де буде викладений список тих, хто здає в найм житло. Будь-хто із відпочивальників зможе перевірити та ідентифікувати особу людини, в якої бронює житло, чи є він платником податків. Є порядок створення реєстру, який буде затверджений на сесії районної ради, призначений адміністратор сайту, який наповнюватиме сайт та вноситиме за потреби зміни. Це шанс привести в нормативно-правову базу відпочинковий бізнес та сконцентрувати від нього податки.

Наостанок присутні на координаційній раді обговорили питання оформлення правовстановлюючих документів на об’єкти комунальної власності (це стосується приміщень установ освіти, культури та медицини), а також фінансування деяких бюджетних установ у 2017 році. Так, як зазначив Сергій Карпук, в районі є 13 установ, які фінансуються із районного бюджету. Але зі створенням об’єднаної громади, яка забере левову частку фінансів району (зокрема, й субвенцій з державного бюджету), й досі не визначено, як будуть фінансуватися решта установ. Коли заклади освіти – 7 шкіл та 1 НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Мельники – перейдуть в управління об’єднаної громади та матимуть пряму субвенцію з державного бюджету (відділ освіти та молоді буде здійснювати лише методичний супровід), то що робити із такими закладами, як Шацька ДЮСШ, БДЮТ, музична школа? Куди перейде в управління й ФАП с. Світязь, який ще цього року належить до Шацької амбулаторії, а вона, в свою чергу, з нового року буде підпорядкована об’єднаній громаді? Планувалося, що заклади позашкільної освіти з районної комунальної власності будуть передані в об’єднану громаду, проте із цим виникає чимала юридична тяганина (зокрема, із оформленням нової юридичної структури), і чи встигнуть це зробити до нового року – ще питання. Тож поки що було вирішено не поспішати із передачею цих закладів у комунальну власність Шацької селищної ради, докладніше розібратися та проконсультуватися із юристами про саму процедуру передачі установ.

Віта ШЕПЕЛЯ.